Grimt, uopfindsomt, beskidt! Men EM venter

- Danmark virker stadig som et knuget hold uden det nødvendige overskud, selvtillid eller udstråling, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



STIK DEM EN GANG blå hjælme og send dem ud som fredsbevarende styrke! Danmark angriber nemlig ikke….

OK, måske karrikeret, men sandheden er den brutale, at det danske landshold i store træk var på krisekurs indtil Pierre Emile Højbjerg tordnede den ind bag ellers storspillende Lucas Hradecky til 1-0-sejren. 

En ledergerning, da Danmark havde allermest brug for det. En kæmpe hjælp på vejen til EM, der nu ligger pænt åben for Kasper Hjulmands tropper.

På et hængende hår, kan man sige, for kampen kunne meget vel være endt ud i en flad 0-0-kamp, men Tottenham-spilleren ville det heldigvis anderledes.

SKAL MAN GØRE det til mere end en mands væk, så gav indskiftningen af Thomas Delaney og Viktor Kristiansen noget energi, liv og uforudsigelighed til kampen.

Et kig på stillingen afslører altså, at Danmark nok skal komme til EM, men kampen viste også ubarmhjertigt, at Danmark fortsat bøvler voldsomt med at skabe store chancer.

Kig bare på Andreas Skov Olsen, der endnu engang måtte forlade banen efter en flad indsats, hvor hans styrke slet ikke kommer til sin ret. Han har Dennis Rommedahl-lang snor hos Hjulmand, men helt ærligt: Der skal snart til at se noget, hvis Hjulmand stadig skal kunne forsvare, at spille med Club Brugge-wingen. 

LÆS OGSÅ: Danmarks karalterer – lige til skrandespanden

Så var der mere snert over kantkollega Jesper Lindstrøm, der også stod for første halvlegs bedste forsøg, mens Jonas Wind fremme i første halvdel af kampen igen vidste, at han er kongen af opspilsstationer. 

JA, JA – FINNERNE stod ultradybt, var tilfredse med et point og var faktisk gode til at spille sådan en defensiv kamp. Så naturligvis var betingelserne svære, men det undskylder ikke sådan en blodfattig offensiv indsats.

Det var ikke fordi danske hverken ville, turde eller prøvede, men det virker stadig som et knuget hold uden det nødvendige overskud, selvtillid eller udstråling.

Igen var der perioder, hvor boldomgangen bliver søvngængeragtigt og hvor bagkæden kommer alt for meget på bolden. Det kan man gøre i en periode, men så skal eksplosionerne kommer, hvilket skete for sjældent.

CHRISTIAN ERIKSEN? JA, farligste mand kampen igennem, og fornemmelsen var hele tiden, at skulle Danmark præsentere noget offensivt, så skulle det komme gennem ham, men heller ikke det danske es fandt det nødvendige niveau selvom hans frisparksforsøg i anden halvleg.

Til næste omgang landskampe i oktober er Rasmus Højlund og Thomas Delaney forhåbentlig kommet i i langt højere omdrejninger, og det vil give det danske landshold noget mere dynamik og flere strenge at spille på.

DET KAN GODT VÆRE, at man som seer var ved at gabe kæberne af led i lange periode med langsomt dansk spil og en finske omgang fodbold, der var lige så robust som en Nokia 3210 – og lige så raffineret som den ikoniske finske telefon ville være det i dag….

Men som spiller, som landshold, så kan sådan en hårdt tilkæmpet, grim og beskidt sejr forhåbentlig være den gnist, der kan genantænde det danske landshold. 

Det har Kasper Hjulmand i hvertfald ikke formået i nu ni måneder, hvor spillet har været til den absolut sløje side, så forhåbentlig kan førstepladsen i puljen giver landsholdet det nødvendige skub. 

Til gengæld er EM kommet et langt skridt nærmere – og den tager vi også med!





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Født i Danmark og på vej til VM

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’