Danmark var ikke for alvor presset mod Israel, og landsholdet havde decideret let spil mod Moldova.
Onsdag venter Østrig i den tredje kamp i VM-kvalifikationen, og det bliver en helt anden opgave for Kasper Hjulmands tropper. Østrigerne ligner på papiret den vanskeligste modstander for Danmark i bestræbelserne på at komme med til VM.
Østrig er nummer 23 på FIFA’s verdensrangliste, og hovedparten af spillerne på landsholdet har deres daglige gang i den tyske Bundesliga.
Vi ser her nærmere på tre af de bedste spillere hos Østrig.
David Alaba
Midtbanespiller, Bayern München
28 år, 77 landskampe
Der er dygtige spillere på alle pladser på det østrigske landshold, men én spiller overskygger dem alle – David Alaba.
Bayern München-stjernen er for Østrig, hvad Christian Eriksen er for Danmark, og Alaba har haft enorm succes i Bayern München. Med den tyske storklub har han blandt andet været med til at vinde ni mesterskaber, seks pokaltitler og to Champions League-trofæer. Hele syv gange er han blevet kåret som Årets Spiller i Østrig.
I Bayern München huserer David Alaba i det centrale forsvar, men på Østrigs landshold har han en anden rolle, og mod Danmark vil man med al sandsynlighed se ham som venstre midtbane.
David Alaba har kontraktudløb efter denne sæson, og han har meddelt, at han forlader Bayern München. Der spekuleres i, om Alaba er den dyreste spiller nogensinde, som har kunnet erhverves på en fri transfer. Det konkluderer blandt andre Transfermarkt, at han er.
Sasa Kalajjdzic
Angriber, VfB Stuttgart
23 år, 4 landskampe
23-årige Sasa Kalajdzic er fortsat et ret ubeskrevet blad i østrigsk landsholdsfodbold, men Danmark har alle gode grunde til at tage angriberen alvorligt.
Sasa Kalajdzic har scoret tre mål i Østrigs første to VM-kvalifikationskampe, og han har i det hele taget gang i en fremragende sæson. Til dagligt tørner han ud for VfB Stuttgart, og han er noteret for 13 mål i Bundesligaen – det rækker til en sjetteplads på den samlede topscorerliste.
De gode præstationer fra Sasa Kalajdzic er også blevet bemærket af større klubber, og især RB Leipzig sættes i forbindelse med den østrigske angriber, der kan blive en konkurrent for Yussuf Poulsen, hvis det skifte bliver til noget.
Sasa Kalajdzic rager to meter op i luften, og han scorer rigtig mange af sine mål på hovedstød. Danmark skal desuden være opmærksomme på, at han sparker næsten lige godt med begge ben.
Marcel Sabitzer
Midtbanespiller, RB Leipzig
27 år, 46 landskampe
Midtbanespilleren er til dagligt holdkammerat med Yussuf Poulsen i RB Leipzig, og han bærer anførerbindet i den tyske storklub, hvor han er noteret for mere end 200 kampe.
Marcel Sabitzers tid i RB Leipzig minder meget om Yussuf Poulsens. Østrigeren kom til klubben, da den spillede i 2. Bundesligaen, og han har dermed været med på hele rejsen til toppen af tysk og international fodbold.
Marcel Sabitzer er en yderst målfarlig midtbanespiller, som har næse for at placere sig rigtigt. Og så skal Danmark være særligt opmærksomme på, at Sabitzer har et forrygende langskud.
Østrigeren blev i løbet af sidste sæson omskolet fra højre kantspiller til en mere central placering. Det var Julian Nagelsmanns idé, og det har foreløbig været en stor succes.
LIVE
TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
