Fjendetjek: Et af Europas svageste hold venter

Danmark møder et af de dårligste landshold i Europa søndag aften. Her kan du blive klogere på, hvad Moldova har at byde på.



Moldovas landshold består ikke ligefrem af lutter kendte navne, men der er dog et par tråde til Danmark. Virgiliu Postolachi, der fik debut torsdag aften mod Færøerne, spiller eksempelvis for Vendsyssel FF.

Samme klub optrådte Petru Racu (der var udtaget til landsholdet i efteråret) for, dengang den hed FC Hjørring. Han blev dog fyret efter bare to kampe, fordi han rejste af sted til et par testkampe med landsholdet, selv om Hjørring nægtede at frigive ham.

Det nuværende Moldova-mandskab består mestendels af spillere fra mindre klubber eller mindre fodboldlande. Kun Liechtenstein, Gibraltar og San Marino ligger dårligere placeret på FIFA’s verdensrangliste.

De fleste danske seere kender næppe mange spillere, men her er tre af de bedste.

Alexandru Epureanu
Midtstopper, Istanbul Basaksehir
34 år, 98 landskampe

Set i et historisk perspektiv er Epureanu måske Moldovas største spiller nogensinde. Hvad angår det nuværende hold er han anfører, forsvarskrumtap og samlingspunkt. Som Dumitru Garcaliuc, journalist på JurnalTV, siger:

– Hans tilstedeværelse i truppen er ekstremt vigtig, først og fremmest for de andre spilleres moral.

Epureanu er samtidig en af få moldoviske spillere, der holder et nogenlunde internationalt niveau. Han er fast mand og viceanfører for de tyrkiske mestre, Istanbul Basaksehir, og spillede fem Champions League-gruppekampe i efteråret.

Artur Ionita
Central midtbane, Benevento
30 år, 55 landskampe

Ionita er den eneste moldoviske spillere, der optræder i en af Europas top 5-ligaer. Det har han til gengæld gjort siden 2014, da han skiftede til Hellas Verona. Siden har midtbanemanden spillet over 200 kampe i Serie A.

I 2016 solgte Verona ham til Cagliari for 35 millioner kroner. Dermed blev han den dyreste spiller fra sit hjemland i fodboldhistorien.

Når ellers det defensivt indstillede Moldova-hold har bolden, skal tingene komme fra Ionita.

– Normalt er han hjernen på holdet. Han er en alsidig, stærk midtbanespiller, som kan spille med både i den defensive og offensive del af spillet, lyder det fra Dumitru Garcaliuc.

Vitalie Damascan
Angriber, RKC Waalwijk
22 år, 16 landskampe

Moldova står over for et generationsskifte, når flere fra den gamle garde, med Epureanu i spidsen, forventes at takke af inden for en overskuelig fremtid. Damascan er en del af den yngre generation af spillere, der skal tage over.

Har fået dele af sin karriere ødelagt af skader, men moldoverne håber, at han kan genfinde sit topniveau på landsholdet. Her har Roberto Bordin taget over, og han har tidligere fået det bedste ud af Damascan, da han stod i spidsen for det nationale storhold, Sheriff Tiraspol.

– Under Bordins lederskab var Damascan gennem den bedste udvikling i sin karriere hos Sheriff, da han blev topscorer i ligaen. Det var også Bordi, der hjalp ham med at tage skridtet til Torino, fortæller Dumitru Garcaliuc fra JurnalTV.

Læs vores optakt til landskampen her.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Crazy transfer: City køber Anderson

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Brøndby bekræfter: Køber stortalent