Fjendetjek: Et af Europas svageste hold venter

Danmark møder et af de dårligste landshold i Europa søndag aften. Her kan du blive klogere på, hvad Moldova har at byde på.



Moldovas landshold består ikke ligefrem af lutter kendte navne, men der er dog et par tråde til Danmark. Virgiliu Postolachi, der fik debut torsdag aften mod Færøerne, spiller eksempelvis for Vendsyssel FF.

Samme klub optrådte Petru Racu (der var udtaget til landsholdet i efteråret) for, dengang den hed FC Hjørring. Han blev dog fyret efter bare to kampe, fordi han rejste af sted til et par testkampe med landsholdet, selv om Hjørring nægtede at frigive ham.

Det nuværende Moldova-mandskab består mestendels af spillere fra mindre klubber eller mindre fodboldlande. Kun Liechtenstein, Gibraltar og San Marino ligger dårligere placeret på FIFA’s verdensrangliste.

De fleste danske seere kender næppe mange spillere, men her er tre af de bedste.

Alexandru Epureanu
Midtstopper, Istanbul Basaksehir
34 år, 98 landskampe

Set i et historisk perspektiv er Epureanu måske Moldovas største spiller nogensinde. Hvad angår det nuværende hold er han anfører, forsvarskrumtap og samlingspunkt. Som Dumitru Garcaliuc, journalist på JurnalTV, siger:

– Hans tilstedeværelse i truppen er ekstremt vigtig, først og fremmest for de andre spilleres moral.

Epureanu er samtidig en af få moldoviske spillere, der holder et nogenlunde internationalt niveau. Han er fast mand og viceanfører for de tyrkiske mestre, Istanbul Basaksehir, og spillede fem Champions League-gruppekampe i efteråret.

Artur Ionita
Central midtbane, Benevento
30 år, 55 landskampe

Ionita er den eneste moldoviske spillere, der optræder i en af Europas top 5-ligaer. Det har han til gengæld gjort siden 2014, da han skiftede til Hellas Verona. Siden har midtbanemanden spillet over 200 kampe i Serie A.

I 2016 solgte Verona ham til Cagliari for 35 millioner kroner. Dermed blev han den dyreste spiller fra sit hjemland i fodboldhistorien.

Når ellers det defensivt indstillede Moldova-hold har bolden, skal tingene komme fra Ionita.

– Normalt er han hjernen på holdet. Han er en alsidig, stærk midtbanespiller, som kan spille med både i den defensive og offensive del af spillet, lyder det fra Dumitru Garcaliuc.

Vitalie Damascan
Angriber, RKC Waalwijk
22 år, 16 landskampe

Moldova står over for et generationsskifte, når flere fra den gamle garde, med Epureanu i spidsen, forventes at takke af inden for en overskuelig fremtid. Damascan er en del af den yngre generation af spillere, der skal tage over.

Har fået dele af sin karriere ødelagt af skader, men moldoverne håber, at han kan genfinde sit topniveau på landsholdet. Her har Roberto Bordin taget over, og han har tidligere fået det bedste ud af Damascan, da han stod i spidsen for det nationale storhold, Sheriff Tiraspol.

– Under Bordins lederskab var Damascan gennem den bedste udvikling i sin karriere hos Sheriff, da han blev topscorer i ligaen. Det var også Bordi, der hjalp ham med at tage skridtet til Torino, fortæller Dumitru Garcaliuc fra JurnalTV.

Læs vores optakt til landskampen her.







LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

David Nielsen tæt på fyring

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning