Spansk succestræner utilfreds før Danmark-brag

Den spanske landstræner er tilfreds med sin situation. Det siger han et par dage før kampen mod Danmark.



På lørdag brager Spanien og Danmark sammen i Nations League – men det er tilsyneladende ikke det eneste, den spanske landstræner Luis de la Fuente har fokus på i disse dage.

I et interview med Cadena SER brokker Spaniens succestræner sig nemlig over sin egen kontraktsituation.

For selvom Luis de la Fuente har vundet både Nations League og EM med Spanien, siden han overtog i december 2022, så har han ikke fået forlænget sin kontrakt endnu. Den står stadig til at udløbe efter VM i 2026.

– Det er ikke normalt, at en europamester står uden en ny kontrakt. Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique (Luis de la Fuentes forgænger, red.).

– Jeg har fået tilbud. Hvad der ikke er normalt er, at den regerende europæiske mestre – jeg ved ikke, om det nogensinde er sket før – er uden kontrakt. Jeg har de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra at være U21-landstræner.

– Det ville have været fair, hvis de havde skrevet under på kontrakten allerede, siger Luis de la Fuente til Cadena SER ifølge Marca.

Luis de la Fuente, 63 år, har været landstræner for Spanien i 24 kampe, siden han overtog i december 2022, og det er blevet til 20 sejre, to uafgjorte og to nederlag.

På lørdag møder det spanske mandskab så Lars Knudsens danske landshold i Nations League. Her har Spanien hidtil hentet fire point i gruppen, mens Danmark har hentet seks. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Lindstrøm skifter til Schalke

Speakman om transfer: En unik situation

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

OB – Sønderjyske

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel