På lørdag brager Spanien og Danmark sammen i Nations League – men det er tilsyneladende ikke det eneste, den spanske landstræner Luis de la Fuente har fokus på i disse dage.
I et interview med Cadena SER brokker Spaniens succestræner sig nemlig over sin egen kontraktsituation.
For selvom Luis de la Fuente har vundet både Nations League og EM med Spanien, siden han overtog i december 2022, så har han ikke fået forlænget sin kontrakt endnu. Den står stadig til at udløbe efter VM i 2026.
– Det er ikke normalt, at en europamester står uden en ny kontrakt. Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique (Luis de la Fuentes forgænger, red.).
– Jeg har fået tilbud. Hvad der ikke er normalt er, at den regerende europæiske mestre – jeg ved ikke, om det nogensinde er sket før – er uden kontrakt. Jeg har de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra at være U21-landstræner.
– Det ville have været fair, hvis de havde skrevet under på kontrakten allerede, siger Luis de la Fuente til Cadena SER ifølge Marca.
Luis de la Fuente, 63 år, har været landstræner for Spanien i 24 kampe, siden han overtog i december 2022, og det er blevet til 20 sejre, to uafgjorte og to nederlag.
På lørdag møder det spanske mandskab så Lars Knudsens danske landshold i Nations League. Her har Spanien hidtil hentet fire point i gruppen, mens Danmark har hentet seks.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT