Spansk succestræner utilfreds før Danmark-brag

Den spanske landstræner er tilfreds med sin situation. Det siger han et par dage før kampen mod Danmark.



På lørdag brager Spanien og Danmark sammen i Nations League – men det er tilsyneladende ikke det eneste, den spanske landstræner Luis de la Fuente har fokus på i disse dage.

I et interview med Cadena SER brokker Spaniens succestræner sig nemlig over sin egen kontraktsituation.

For selvom Luis de la Fuente har vundet både Nations League og EM med Spanien, siden han overtog i december 2022, så har han ikke fået forlænget sin kontrakt endnu. Den står stadig til at udløbe efter VM i 2026.

– Det er ikke normalt, at en europamester står uden en ny kontrakt. Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique (Luis de la Fuentes forgænger, red.).

– Jeg har fået tilbud. Hvad der ikke er normalt er, at den regerende europæiske mestre – jeg ved ikke, om det nogensinde er sket før – er uden kontrakt. Jeg har de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra at være U21-landstræner.

– Det ville have været fair, hvis de havde skrevet under på kontrakten allerede, siger Luis de la Fuente til Cadena SER ifølge Marca.

Luis de la Fuente, 63 år, har været landstræner for Spanien i 24 kampe, siden han overtog i december 2022, og det er blevet til 20 sejre, to uafgjorte og to nederlag.

På lørdag møder det spanske mandskab så Lars Knudsens danske landshold i Nations League. Her har Spanien hidtil hentet fire point i gruppen, mens Danmark har hentet seks. 





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis