På lørdag brager Spanien og Danmark sammen i Nations League – men det er tilsyneladende ikke det eneste, den spanske landstræner Luis de la Fuente har fokus på i disse dage.
I et interview med Cadena SER brokker Spaniens succestræner sig nemlig over sin egen kontraktsituation.
For selvom Luis de la Fuente har vundet både Nations League og EM med Spanien, siden han overtog i december 2022, så har han ikke fået forlænget sin kontrakt endnu. Den står stadig til at udløbe efter VM i 2026.
– Det er ikke normalt, at en europamester står uden en ny kontrakt. Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique (Luis de la Fuentes forgænger, red.).
– Jeg har fået tilbud. Hvad der ikke er normalt er, at den regerende europæiske mestre – jeg ved ikke, om det nogensinde er sket før – er uden kontrakt. Jeg har de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra at være U21-landstræner.
– Det ville have været fair, hvis de havde skrevet under på kontrakten allerede, siger Luis de la Fuente til Cadena SER ifølge Marca.
Luis de la Fuente, 63 år, har været landstræner for Spanien i 24 kampe, siden han overtog i december 2022, og det er blevet til 20 sejre, to uafgjorte og to nederlag.
På lørdag møder det spanske mandskab så Lars Knudsens danske landshold i Nations League. Her har Spanien hidtil hentet fire point i gruppen, mens Danmark har hentet seks.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT