Danmark er både målt på resultater og på spillerne i de to trupper et markant bedre landshold end Skotland. Men hvor mange skotter ville rent faktisk gå ind holdet, hvis man kunne vælge fra både Danmark og Skotland?
Et godt bud er tre. De resterende otte er danskere.
For at tage temperaturen på styrkeforholdet mellem Skotland og Danmark har vi sat et slags skotsk-dansk drømmehold. Kravet er, at man skal være udtaget til mandagens VM-kvalifikationskamp, hvilket betyder, at flere selvskrevne navne til holdet falder bort.
Målmand: Kasper Schmeichel (Leicester City og Danmark)
Den giver sig selv. Schmeichel er klasser over de skotske keepere anført af 38-årige Craig Gordon, der spiller i Hearts.
Forsvar: Andreas Christensen (Chelsea og Danmark), Simon Kjær (Milan og Danmark), Kieran Tierney (Arsenal og Skotland)
Også “AC” og Kjær er selvskrevne. Jannik Vestergaard kunne også have taget den tredje plads, men Tierney presser sig lige netop ind foran.
Midtbane: Joakim Mæhle (Atalanta og Danmark), Scott McTominay (Manchester United og Skotland), Thomas Delaney (Sevilla og Danmark), Andy Robertson (Liverpool og Skotland)
Pierre Emile Højbjerg er skadet og dermed ikke i spil, og Christian Eriksen er selvsagt heller ikke. Mæhle må skifte side for at gøre plads til Robertson, der er blandt verdens bedste på sin position.
Angreb: Andreas Skov Olsen (Bologna og Danmark), Jonas Wind (FC København og Danmark), Yussuf Poulsen (RB Leipzig og Danmark)
En potentiel førstekæde bestående af Mikkel Damsgaard, Kasper Dolberg og Martin Braithwaite har meldt afbud, men alligevel kommer tre danskere på. Det siger lidt om styrkeforholdet mellem de to hold. Ché Adams er den skotte, der kom tættest på.

LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED