Det endte 4-0 til Danmark, da man i marts gæstede Østrig, og nu er det så Østrigs tur til at gæste Danmark.
Mens Danmark kæmper for at sikre førstepladsen i kvalifikationsgruppen, forsøger Østrig at komme op på andenpladsen i gruppen, så man stadig har en mulighed for at komme til VM, når gruppernes toere mødes med nogle Nations League-nationer om de sidste tre europæiske billetter.
For at vurdere modstanderen og styrkeforholdet mellem Danmark og Østrig, har vi lavet et kombineret landshold mellem spillere fra de to hold. Kun spillere, der er udtaget til kampen. Herunder er vores vurdering af, hvordan en samlet startopstilling ville se ud.
Målmand: Kasper Schmeichel (Leicester City og Danmark)
Ikke den store tvivl her. Kasper Schmeichel er en af de bedste målmænd i Premier League, og han er også bedre end Daniel Bachmann og de målmænd, Østrig kommer med. Schmeichel har fortsat til gode at lukke mål ind i VM-kvalifikationen.
Forsvar: Andreas Christensen (Chelsea FC og Danmark), Simon Kjær (AC Milan og Danmark), David Alaba (Real Madrid og Østrig)
Andreas Christensen er en af de bedre forsvarsspillere i Premier League og kommer fra en sæson som vinder af Champions League. Simon Kjær er fast mand i AC Milan og Danmarks kaptajn. Og så har vi valgt at bruge David Alaba i midterforsvaret, da det primært er den position, han spiller for Real Madrid, ligesom det er vigtigt med gode boldspillere, når man har tre i bagkæden.
Midtbane: Daniel Wass (Valencia og Danmark), Pierre Emile Højbjerg (Tottenham Hotspur og Danmark), Marcel Sabitzer (FC Bayern München og Østrig), Joakim Mæhle (Atalanta og Danmark)
Danskerne dominerer midtbanen, og det var da også en mulighed at bringe Thomas Delaney ind centralt i stedet for Marcel Sabitzer. Men til syvende og sidst valgte vi FC Bayern München-spilleren, for selv om han kun spiller sporadisk i storklubben, gjorde Thomas Delaney det samme, da han var i Borussia Dortmund.
Angreb: Yussuf Poulsen (RB Leipzig og Danmark), Kasper Dolberg (OGC Nice og Danmark, Mikkel Damsgaard (Sampdoria og Danmark)
Man kunne også have brugt Marcel Sabitzer på fløjen, men vi har valgt at bruge ham på den centrale midtbane, og derfor er han ikke i spil her. Det er Sasa Kalajdzic heller ikke, da han ikke er udtaget. Og så er der Yusuf Demir fra Barcelona, som kan blive rigtig god, men fortsat blot er 18 år. Martin Braithwaite er heller ikke i betragtning.
Og derfor falder valget på den danske trio Yussuf Poulsen, Kasper Dolberg og Mikkel Damsgaard. Poulsen får pladsen foran Andreas Skov Olsen, der ikke spiller nok i Bologna.

NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
Var i gang med at planlægge sine fridage
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER
