Forklarer Claesson-beslutning: Derfor gør vi det

Viktor Claesson er efterhånden en erfaren herre, når det kommer til at spille de offensive positioner.



FC København hentede Viktor Claesson til klubben som kantspiller, da man manglede en angriber, røg han på toppen, og i perioder har han også spillet på midtbanen.

Den erfarne svensker har efterhånden prøvet lidt af hvert i løbet af sine karriere, og nu har han også fået en central rolle på det svenske landshold.

I træningskampen forleden mod Algeriet havde cheftræner Janne Andersson valgt Viktor Claesson som den ene af sine to angriber, og det er der en helt særlig årsag til.

– I forhold til defensiven så er han angriber i vores 4-4-2-system, men planen er, at han skal finde en 10'er rolle, hvor Gyköeres er 9'eren. Sådan ser vi på det fremadrettet. Men Viktor Claesson er meget talentfuld og kan spille på forskellige måder, så det er vigtigt, at få det bedste ud af hans kvaliteter, siger cheftræner Janne Andersson ifølge Fotbollskanalen.

Sverige er som bekendt ikke med ved VM, men derfor får landsholdsspillerne ikke pause. Man har således spillet mod Mexico og Algeriet i to træningskampe, som man vandt med henholdsvis 2-1 og 2-0.

FC Københavns Viktor Claesson kom på tavlen mod Algeriet, da han kort efter pausen scorede til slutresultatet 2-0. I det hele taget har svenskeren været målfarlig i denne sæson.

Ni mål og fire assists har Viktor Claesson leveret for de forsvarende danske mestre, hvor man efter en sløj start er ved at finde melodien i Superligaen under Jacob Neestrup.





Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona