FC København hentede Viktor Claesson til klubben som kantspiller, da man manglede en angriber, røg han på toppen, og i perioder har han også spillet på midtbanen.
Den erfarne svensker har efterhånden prøvet lidt af hvert i løbet af sine karriere, og nu har han også fået en central rolle på det svenske landshold.
I træningskampen forleden mod Algeriet havde cheftræner Janne Andersson valgt Viktor Claesson som den ene af sine to angriber, og det er der en helt særlig årsag til.
– I forhold til defensiven så er han angriber i vores 4-4-2-system, men planen er, at han skal finde en 10'er rolle, hvor Gyköeres er 9'eren. Sådan ser vi på det fremadrettet. Men Viktor Claesson er meget talentfuld og kan spille på forskellige måder, så det er vigtigt, at få det bedste ud af hans kvaliteter, siger cheftræner Janne Andersson ifølge Fotbollskanalen.
Sverige er som bekendt ikke med ved VM, men derfor får landsholdsspillerne ikke pause. Man har således spillet mod Mexico og Algeriet i to træningskampe, som man vandt med henholdsvis 2-1 og 2-0.
FC Københavns Viktor Claesson kom på tavlen mod Algeriet, da han kort efter pausen scorede til slutresultatet 2-0. I det hele taget har svenskeren været målfarlig i denne sæson.
Ni mål og fire assists har Viktor Claesson leveret for de forsvarende danske mestre, hvor man efter en sløj start er ved at finde melodien i Superligaen under Jacob Neestrup.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE