FC København hentede Viktor Claesson til klubben som kantspiller, da man manglede en angriber, røg han på toppen, og i perioder har han også spillet på midtbanen.
Den erfarne svensker har efterhånden prøvet lidt af hvert i løbet af sine karriere, og nu har han også fået en central rolle på det svenske landshold.
I træningskampen forleden mod Algeriet havde cheftræner Janne Andersson valgt Viktor Claesson som den ene af sine to angriber, og det er der en helt særlig årsag til.
– I forhold til defensiven så er han angriber i vores 4-4-2-system, men planen er, at han skal finde en 10'er rolle, hvor Gyköeres er 9'eren. Sådan ser vi på det fremadrettet. Men Viktor Claesson er meget talentfuld og kan spille på forskellige måder, så det er vigtigt, at få det bedste ud af hans kvaliteter, siger cheftræner Janne Andersson ifølge Fotbollskanalen.
Sverige er som bekendt ikke med ved VM, men derfor får landsholdsspillerne ikke pause. Man har således spillet mod Mexico og Algeriet i to træningskampe, som man vandt med henholdsvis 2-1 og 2-0.
FC Københavns Viktor Claesson kom på tavlen mod Algeriet, da han kort efter pausen scorede til slutresultatet 2-0. I det hele taget har svenskeren været målfarlig i denne sæson.
Ni mål og fire assists har Viktor Claesson leveret for de forsvarende danske mestre, hvor man efter en sløj start er ved at finde melodien i Superligaen under Jacob Neestrup.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER