Forklarer Claesson-beslutning: Derfor gør vi det

Viktor Claesson er efterhånden en erfaren herre, når det kommer til at spille de offensive positioner.



FC København hentede Viktor Claesson til klubben som kantspiller, da man manglede en angriber, røg han på toppen, og i perioder har han også spillet på midtbanen.

Den erfarne svensker har efterhånden prøvet lidt af hvert i løbet af sine karriere, og nu har han også fået en central rolle på det svenske landshold.

I træningskampen forleden mod Algeriet havde cheftræner Janne Andersson valgt Viktor Claesson som den ene af sine to angriber, og det er der en helt særlig årsag til.

– I forhold til defensiven så er han angriber i vores 4-4-2-system, men planen er, at han skal finde en 10'er rolle, hvor Gyköeres er 9'eren. Sådan ser vi på det fremadrettet. Men Viktor Claesson er meget talentfuld og kan spille på forskellige måder, så det er vigtigt, at få det bedste ud af hans kvaliteter, siger cheftræner Janne Andersson ifølge Fotbollskanalen.

Sverige er som bekendt ikke med ved VM, men derfor får landsholdsspillerne ikke pause. Man har således spillet mod Mexico og Algeriet i to træningskampe, som man vandt med henholdsvis 2-1 og 2-0.

FC Københavns Viktor Claesson kom på tavlen mod Algeriet, da han kort efter pausen scorede til slutresultatet 2-0. I det hele taget har svenskeren været målfarlig i denne sæson.

Ni mål og fire assists har Viktor Claesson leveret for de forsvarende danske mestre, hvor man efter en sløj start er ved at finde melodien i Superligaen under Jacob Neestrup.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud