Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona

Går de på rov i Danmark?

Vil kuppe FC København

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

70-30 i FC Midtjyllands favør

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

’95-5 i FC Københavns favør’

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Jagter dansk målræv

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Nu går de all-in på Højlund

FCK meget tæt på vigtig transfer

Nu bekræfter FCK

Thomas Frank var et emne i storklub

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

FC København i kæmpehandel

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Chokerstatning for Thomas Frank?

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?