Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
