Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
KARAKTERER
