Forvirret? Her er forklaringen på, at Dolberg må spille trods positiv test

Kasper Dolberg testede mandag positiv for coronavirus, men får alligevel lov til at stille op i aftenens landskamp. Det giver god mening, forklarer ekspert.



Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.

Hvordan hænger det så sammen?

Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.

For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.

Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas

– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.

Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.

– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.

– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.

Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?

– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.

Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.

– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.

Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.

Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag




FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

‘Det kan afgøre mesterskabet’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

– Jeg brænder indvendigt

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Mainz tog point mod Bayern München

Danske klubber efter Thomas Delaney

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Napoli jagter Superliga-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Få mandagsmål i Glasgow

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites