Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
