Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
LIVE: AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Afviser Anderlecht
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
Hvem trækker Danmark i Nations League?
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Ekspert: Det mest positive for FCK
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
