Kasper Dolberg er en af de efterhånden få oprindeligt udtagede danske landsholdsspillere, der er clearet til at spille aftenens kamp mod Sverige. Han blev ellers testet positiv for coronavirus mandag, og samtidig raser et coronaudbrud hjemme i OGC Nice, hvor træningsanlægget er lukket ned, efter omkring 15 personer er testet positiv.
Hvordan hænger det så sammen?
Tipsbladet.dk har talt med Christian Wejse, afdelingslæge på Infektionssygdomme ved Aarhus Universitetshospital og ph.d. på byens universitet. Han forklarer, at det faktisk giver god mening.
For Dolberg blev allerede i september smittet med virussen, og det er meget normalt, at man i en-to måneder bagefter stadig kan teste positiv, selv om man altså ikke selv smitter længere.
Læs også:Kasper Dolberg testet corona-positiv – DBU venter på UEFA-pas
– Det er velkendt. Så har der været nogle ganske få beskrevne tilfælde af nogle, der er smittet på ny med ny virus. Men det har været ude i nogle længere tidsafstande. Det har været fire-seks måneder efter første smittetilfælde, siger Wejse.
Den tilgængelige viden om coronavirus peger altså på, at der ikke er tale om en ny smitte hos Dolberg, men om levn fra den gamle. Det kan i teorien godt være en ny, men ifølge Wejse også kun i teorien.
– Kan man forestille sig, at Kasper Dolberg har været smittet i september, været rask og nu er smittet på ny med virus, som han er smitsom med? Ja, for man kan forestille sig hvad som helst inden for biologien, men det er nok ikke særlig sandsynligt, siger han.
– Langt den mest rimelige vurdering her vil være, at han danner antistoffer, for det gør stort set alle. Så er han også immun mod den smitte, som kører lige nu i hans klub. Så derfor vil det være meget utænkeligt, at han skulle være smittet på ny med noget, som gør ham smitsom.
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Det forekommer bestemt mest sandsynligt, at det handler om den tidligere infektion, som bliver ved med at være positiv, for det er velbeskrevet.
Enkelte oplever at blive smittet igen, efter de har været smittet én gang. Det ville dog være et historisk tilfælde, hvis det for Dolberg skete allerede to måneder efter den første smitte.
– Der er beskrevet under 10 tilfælde i verdenshistorien, og med i alt 55 millioner smittede med coronavirus er det formentlig relativt sjældent forekommende. Det kan forekomme, at man bliver smittet, bliver rask og bliver smittet på ny, men det vil i så fald første gang, det er sket med så kort tidsinterval.
Christian Wejse har ikke set det beskrevet, at tidligere coronasmittede personer tester positiv igen mere end to måneder efter den første smitte, så han forventer, at Kasper Dolberg ikke oplever det ret meget længere.
Læs også:Dolberg får alligevel lov til at spille på trods af positiv coronatest
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Dansk træner storroses
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
