Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse

Jens Jønsson hverken kunne eller ville fejre sin landsholdsudtagelse i går, fordi den kom midt i hans farfars begravelse. I dag kan han dog godt glæde sig over karrierens største højdepunkt.



Den nyudnævnte landsholdsspiller Jens Jønsson kommer aldrig til at glemme tirsdag den 3. november. Desværre både fordi dagen på én gang bød på stor sorg og et karrieremæssigt højdepunkt.

Landstræner Kasper Hjulmand udtog Jønsson til det danske A-landshold for første gang, men beskeden landede på noget nær det værst tænkelige tidspunkt.

– Jeg fik egentlig nyheden overbragt ved, at jeg deltog i min farfars begragvelse, og så kom min stedfar og hviskede mig det i øret, efter vi havde båret kisten ud. Det var lige fra den ene yderlighed til den anden, fortæller Jens Jønsson til tipsbladet.dk.

– Det er først i dag, jeg bruger tid på det og har kunnet glæde mig over det. I går tænkte jeg faktisk ikke et sekund på det. Det er en ny dag i dag, og nu er jeg superglad og stolt.

– Det var ikke en dag, der skulle handle om mig, men om min farfar og min farmor, der nu står alene tilbage. Men folk var da glade og stolte på mine vegne; det var min min farmor også, og det er jeg sikker på, at min farfar også er deroppefra. Så der var da plads til at lykønske, men det var ikke der, fokus var.

Efter begravelsen hjemme i Danmark er overstået, har Jens Jønsson kunnet flytte noget af det fokus over på den milepæl i hans profesionelle fodboldliv, som udtagelsen er.

Læs også:Hjulmand imponeret af Jens Jønsson: Han er blevet langt mere disciplineret

– Det er det største i min karriere indtil videre, det skal jeg da ikke lægge skjul på. Jeg er sindssygt glad, stolt og spændt. Det giver også mere blod på tanden. Nu er der bare endnu mere at skulle bevise. Det gælder både fra på mandag, men også allerede i morgen, når jeg træner med holdet igen efter at have været hjemme, siger han.

Jønsson skal tilbage til Cadiz og spille udekampen mod Atlético Madrid lørdag aften, inden han altså møder ind til sin første A-landsholdssamling mandag. Forud har han kun talt kort med landstræner Kasper Hjulmand onsdag morgen, men til gengæld kender han assistenten, Morten Wieghorst, indgående.

Wieghorst trænede Jønsson i AGF, og nu glæder sidstnævnte sig til et gensyn med sin gamle træner.

– Det ser jeg frem til. Til trods for at det nogle gange blev tegnet anderledes i medierne, havde jeg faktisk et godt forhold til Morten og satte pris på ham som træner, udover når jeg spillede i midterforsvaret, siger Jens Jønsson med et grin.

– Som træner og menneske kunne jeg godt lide Morten, og det har ikke ændret sig.

Da Kasper Hjulmand forklarede, hvorfor han havde udtaget Jønsson, lagde han blandt andet vægt på, at midtbanemanden havde gjort “rigtig, rigtig god figur” i sin klub, Cadiz.

Det er da også nærliggende at se udtagelsen som en konsekvens af, at Jønsson har vist sit værd i en af verdens stærkeste ligaer, men det var nu ikke kun for at komme på landsholdet, at han valgte La Liga.

Læs også:Jens Jønsson og Mikkel Damsgaard kan debutere: Her er landsholdstruppen

– Det var både og. Jeg skiftede ikke med blik på landsholdet. Jeg skiftede med blik for at få mest muligt ud af min karriere, og i det ligger landsholdet impliceret, siger han.

– Jeg går på arbejde hver dag for at blive bedre og få det bedste ud af mine evner. Hvis man gør det godt nok, kommer man til en bedre klub, eller der sker noget som landsholdet. Så indirekte har det da været med, og det har altid været kæmpe drøm, men jeg har ikke gået hver dag og tænkt: “Nu skal det ske.” Men Cadiz var et stort skridt i rigtige retning.

Hjulmand betonede også, at Jens Jønsson er blevet “langt mere disciplineret” som defensiv midtbanespiller. Er spilleren enig i det?

– Det ved jeg ikke, for det kan ikke have været i Tyrkiet, jeg har lært det, griner Jønsson.

– I Tyrkiet var det lidt mere loose og på gefühl. Det var mere individuelt præget. Der var mange meninger om tingene på sådan et hold, faktisk 11 meninger, var tit mit indtryk.

– Men kan godt se, hvad han mener. Måske fordi jeg kom til Tyrkiet, hvor det bestemt ikke i højsædet, måtte jeg tage det mere på mig. Omvendt er jeg kommet til sted nu, hvor det er nødvendigt. Hvis man ikke er discplineret, spiller man ikke mange minutter under vores træner. Så jo, det har jeg nok lagt på.

I de kommende uger får Jens Jønsson så chancen for at bevise, at Kasper Hjulmand har set rigtigt. Landsholdet møder Sverige i en testkamp på onsdag og siden Island og Belgien i de to sidste Nations League-kampe i denne omgang.

Hjulmand sagde på pressemødet tirsdag, at han regner med at bruge mange spillere i de tre landskampe, så der er en chance for, at Jønsson får debut mod Sverige.

Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid
Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget
Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer




NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skal han allerede væk fra Tottenham?



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM