Den nyudnævnte landsholdsspiller Jens Jønsson kommer aldrig til at glemme tirsdag den 3. november. Desværre både fordi dagen på én gang bød på stor sorg og et karrieremæssigt højdepunkt.
Landstræner Kasper Hjulmand udtog Jønsson til det danske A-landshold for første gang, men beskeden landede på noget nær det værst tænkelige tidspunkt.
– Jeg fik egentlig nyheden overbragt ved, at jeg deltog i min farfars begragvelse, og så kom min stedfar og hviskede mig det i øret, efter vi havde båret kisten ud. Det var lige fra den ene yderlighed til den anden, fortæller Jens Jønsson til tipsbladet.dk.
– Det er først i dag, jeg bruger tid på det og har kunnet glæde mig over det. I går tænkte jeg faktisk ikke et sekund på det. Det er en ny dag i dag, og nu er jeg superglad og stolt.
– Det var ikke en dag, der skulle handle om mig, men om min farfar og min farmor, der nu står alene tilbage. Men folk var da glade og stolte på mine vegne; det var min min farmor også, og det er jeg sikker på, at min farfar også er deroppefra. Så der var da plads til at lykønske, men det var ikke der, fokus var.
Efter begravelsen hjemme i Danmark er overstået, har Jens Jønsson kunnet flytte noget af det fokus over på den milepæl i hans profesionelle fodboldliv, som udtagelsen er.
Læs også:Hjulmand imponeret af Jens Jønsson: Han er blevet langt mere disciplineret
– Det er det største i min karriere indtil videre, det skal jeg da ikke lægge skjul på. Jeg er sindssygt glad, stolt og spændt. Det giver også mere blod på tanden. Nu er der bare endnu mere at skulle bevise. Det gælder både fra på mandag, men også allerede i morgen, når jeg træner med holdet igen efter at have været hjemme, siger han.
Jønsson skal tilbage til Cadiz og spille udekampen mod Atlético Madrid lørdag aften, inden han altså møder ind til sin første A-landsholdssamling mandag. Forud har han kun talt kort med landstræner Kasper Hjulmand onsdag morgen, men til gengæld kender han assistenten, Morten Wieghorst, indgående.
Wieghorst trænede Jønsson i AGF, og nu glæder sidstnævnte sig til et gensyn med sin gamle træner.
– Det ser jeg frem til. Til trods for at det nogle gange blev tegnet anderledes i medierne, havde jeg faktisk et godt forhold til Morten og satte pris på ham som træner, udover når jeg spillede i midterforsvaret, siger Jens Jønsson med et grin.
– Som træner og menneske kunne jeg godt lide Morten, og det har ikke ændret sig.
Da Kasper Hjulmand forklarede, hvorfor han havde udtaget Jønsson, lagde han blandt andet vægt på, at midtbanemanden havde gjort “rigtig, rigtig god figur” i sin klub, Cadiz.
Det er da også nærliggende at se udtagelsen som en konsekvens af, at Jønsson har vist sit værd i en af verdens stærkeste ligaer, men det var nu ikke kun for at komme på landsholdet, at han valgte La Liga.
Læs også:Jens Jønsson og Mikkel Damsgaard kan debutere: Her er landsholdstruppen
– Det var både og. Jeg skiftede ikke med blik på landsholdet. Jeg skiftede med blik for at få mest muligt ud af min karriere, og i det ligger landsholdet impliceret, siger han.
– Jeg går på arbejde hver dag for at blive bedre og få det bedste ud af mine evner. Hvis man gør det godt nok, kommer man til en bedre klub, eller der sker noget som landsholdet. Så indirekte har det da været med, og det har altid været kæmpe drøm, men jeg har ikke gået hver dag og tænkt: “Nu skal det ske.” Men Cadiz var et stort skridt i rigtige retning.
Hjulmand betonede også, at Jens Jønsson er blevet “langt mere disciplineret” som defensiv midtbanespiller. Er spilleren enig i det?
– Det ved jeg ikke, for det kan ikke have været i Tyrkiet, jeg har lært det, griner Jønsson.
– I Tyrkiet var det lidt mere loose og på gefühl. Det var mere individuelt præget. Der var mange meninger om tingene på sådan et hold, faktisk 11 meninger, var tit mit indtryk.
– Men kan godt se, hvad han mener. Måske fordi jeg kom til Tyrkiet, hvor det bestemt ikke i højsædet, måtte jeg tage det mere på mig. Omvendt er jeg kommet til sted nu, hvor det er nødvendigt. Hvis man ikke er discplineret, spiller man ikke mange minutter under vores træner. Så jo, det har jeg nok lagt på.
I de kommende uger får Jens Jønsson så chancen for at bevise, at Kasper Hjulmand har set rigtigt. Landsholdet møder Sverige i en testkamp på onsdag og siden Island og Belgien i de to sidste Nations League-kampe i denne omgang.
Hjulmand sagde på pressemødet tirsdag, at han regner med at bruge mange spillere i de tre landskampe, så der er en chance for, at Jønsson får debut mod Sverige.
Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid
Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget
Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bekræfter – lejer ham ud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
