Den nyudnævnte landsholdsspiller Jens Jønsson kommer aldrig til at glemme tirsdag den 3. november. Desværre både fordi dagen på én gang bød på stor sorg og et karrieremæssigt højdepunkt.
Landstræner Kasper Hjulmand udtog Jønsson til det danske A-landshold for første gang, men beskeden landede på noget nær det værst tænkelige tidspunkt.
– Jeg fik egentlig nyheden overbragt ved, at jeg deltog i min farfars begragvelse, og så kom min stedfar og hviskede mig det i øret, efter vi havde båret kisten ud. Det var lige fra den ene yderlighed til den anden, fortæller Jens Jønsson til tipsbladet.dk.
– Det er først i dag, jeg bruger tid på det og har kunnet glæde mig over det. I går tænkte jeg faktisk ikke et sekund på det. Det er en ny dag i dag, og nu er jeg superglad og stolt.
– Det var ikke en dag, der skulle handle om mig, men om min farfar og min farmor, der nu står alene tilbage. Men folk var da glade og stolte på mine vegne; det var min min farmor også, og det er jeg sikker på, at min farfar også er deroppefra. Så der var da plads til at lykønske, men det var ikke der, fokus var.
Efter begravelsen hjemme i Danmark er overstået, har Jens Jønsson kunnet flytte noget af det fokus over på den milepæl i hans profesionelle fodboldliv, som udtagelsen er.
Læs også:Hjulmand imponeret af Jens Jønsson: Han er blevet langt mere disciplineret
– Det er det største i min karriere indtil videre, det skal jeg da ikke lægge skjul på. Jeg er sindssygt glad, stolt og spændt. Det giver også mere blod på tanden. Nu er der bare endnu mere at skulle bevise. Det gælder både fra på mandag, men også allerede i morgen, når jeg træner med holdet igen efter at have været hjemme, siger han.
Jønsson skal tilbage til Cadiz og spille udekampen mod Atlético Madrid lørdag aften, inden han altså møder ind til sin første A-landsholdssamling mandag. Forud har han kun talt kort med landstræner Kasper Hjulmand onsdag morgen, men til gengæld kender han assistenten, Morten Wieghorst, indgående.
Wieghorst trænede Jønsson i AGF, og nu glæder sidstnævnte sig til et gensyn med sin gamle træner.
– Det ser jeg frem til. Til trods for at det nogle gange blev tegnet anderledes i medierne, havde jeg faktisk et godt forhold til Morten og satte pris på ham som træner, udover når jeg spillede i midterforsvaret, siger Jens Jønsson med et grin.
– Som træner og menneske kunne jeg godt lide Morten, og det har ikke ændret sig.
Da Kasper Hjulmand forklarede, hvorfor han havde udtaget Jønsson, lagde han blandt andet vægt på, at midtbanemanden havde gjort “rigtig, rigtig god figur” i sin klub, Cadiz.
Det er da også nærliggende at se udtagelsen som en konsekvens af, at Jønsson har vist sit værd i en af verdens stærkeste ligaer, men det var nu ikke kun for at komme på landsholdet, at han valgte La Liga.
Læs også:Jens Jønsson og Mikkel Damsgaard kan debutere: Her er landsholdstruppen
– Det var både og. Jeg skiftede ikke med blik på landsholdet. Jeg skiftede med blik for at få mest muligt ud af min karriere, og i det ligger landsholdet impliceret, siger han.
– Jeg går på arbejde hver dag for at blive bedre og få det bedste ud af mine evner. Hvis man gør det godt nok, kommer man til en bedre klub, eller der sker noget som landsholdet. Så indirekte har det da været med, og det har altid været kæmpe drøm, men jeg har ikke gået hver dag og tænkt: “Nu skal det ske.” Men Cadiz var et stort skridt i rigtige retning.
Hjulmand betonede også, at Jens Jønsson er blevet “langt mere disciplineret” som defensiv midtbanespiller. Er spilleren enig i det?
– Det ved jeg ikke, for det kan ikke have været i Tyrkiet, jeg har lært det, griner Jønsson.
– I Tyrkiet var det lidt mere loose og på gefühl. Det var mere individuelt præget. Der var mange meninger om tingene på sådan et hold, faktisk 11 meninger, var tit mit indtryk.
– Men kan godt se, hvad han mener. Måske fordi jeg kom til Tyrkiet, hvor det bestemt ikke i højsædet, måtte jeg tage det mere på mig. Omvendt er jeg kommet til sted nu, hvor det er nødvendigt. Hvis man ikke er discplineret, spiller man ikke mange minutter under vores træner. Så jo, det har jeg nok lagt på.
I de kommende uger får Jens Jønsson så chancen for at bevise, at Kasper Hjulmand har set rigtigt. Landsholdet møder Sverige i en testkamp på onsdag og siden Island og Belgien i de to sidste Nations League-kampe i denne omgang.
Hjulmand sagde på pressemødet tirsdag, at han regner med at bruge mange spillere i de tre landskampe, så der er en chance for, at Jønsson får debut mod Sverige.
Læs også:Vild sensation af Jens Jønsson og Cádiz: Choksejrer mod Real Madrid
Læs også:Dansker skal spille på Bernabéu: Jeg glæder mig helt absurd meget
Læs også:Dansker om historisk sejr over Real Madrid: Løb en helvedes masse kilometer
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
Kasper Schmeichel stopper karrieren
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
NYHEDER
