Kasper Hjulmand udtog tirsdag eftermiddag sin landsholdstrup til de kommende landskampe mod Sverige, Island og Belgien, og her var der især to overraskelser.
Både Jens Jønsson fra Cadiz og Mikkel Damsgaard er nemlig blevet udtaget, og de kan få deres første spilleminutter på A-landsholdet, efter at de ellers tilsammen har spillet 56 ungdomslandskampe.
Det er dog et par år siden, at Jens Jønsson gjorde sig på ungdomslandsholdene, men den 27-årige midtbanespiller har imponeret Kasper Hjulmand, siden han i sommer skiftede fra tyrkiske Konyaspor til spanske Cadiz.
– Jens Jønsson er en spiller, vi har kendt i DBU længe, og som har været en god spiller i sine ungdomsår også. Han har lavet et skifte til Cadiz, hvor han har gjort rigtig, rigtig god figur, og de er kommet godt fra start. Han spiller hver gang og er utrolig driftsikker og meget, meget hurtig på fødderne.
Læs også:Jens Jønsson og Mikkel Damsgaard kan debutere: Her er landsholdstruppen
– De har bolden knap som meget som andre hold i ligaen, men han er en defensiv midtbanespiller, som er blevet langt mere disciplineret, og som dækker rummene fantastisk af foran sin backlinje. De har fået gode resultater i ligaen og er kommet godt fra start og udstråler selvtillid, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet i forbindelse med udtagelsen.
Den tidligere AGF-midtbanespillers første udtagelse skal også sende et signal til andre spillere.
– Sverige-kampen er den sidste testkamp, hvor man kan se noget andet, og jeg vil også sige, at det er et signal om, at hvis man gør det godt, er der mulighed for at komme på landsholdet. Jens har gjort det rigtig, rigtig godt de seneste måneder, lød det fra landstræneren.
En spiller for fremtiden
Den anden debutant, Mikkel Damsgaard, har imidlertid været mere eller mindre fast mand på U21-landsholdet i kvalifikationen til U21-EM næste sommer, mens han også har bidt sig fast i startopstillingen i italienske Sampdoria.
Læs også:LIVE: Kasper Hjulmand udtager A-landsholdet til årets sidste landskampe
Nu skal den 20-årige kreatør også prøve kræfter med A-landsholdet.
– Mikkel Damsgaard er en spiller som på U21-landsholdet har præsteret godt og er et offensivt talent. En spiller for fremtiden, men som har bidt sig ind på Sampdoria-mandskabet hurtigere, end man måske kunne forvente. Han har i hvert fald spillet de sidste tre kampe fra start og scoret et rigtig godt mål og lavet en assist, og han er faldet godt ind i holdet og er fleksibel i Sampdoria.
– Så det er en spiller, som vi inviterer ind og kigger på, hvordan han falder ind i gruppen. Vi glæder os til at se ham med de andre, fortalte Kasper Hjulmand.
Kasper Hjulmand kender også Mikkel Damsgaard særdeles godt, efter som at de har arbejdet sammen i FC Nordsjælland.
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
TOPNYHED
