Granit Xhaka revser dansker: Det gør man bare ikke

Den schweiziske megastjerne Granit Xhaka var alt andet end tilfreds med dansk landsholdsspiller efter lørdagens opgør i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): Testkampen mellem Danmark og Schweiz var i lange perioder lidt af en langgaber, indtil der for en kort bemærkning blev tændt en ild i Granit Xhaka og indskiftede Morten Hjulmand.

De to midtbanekrigere røg i totterne på hinanden efter en duel, der gav frispark til den schweiziske stjerne. 

Efter kampen var Granit Xhaka fortsat alt andet end tilfreds med danskeren, da Tipsbladet afbrød det schweiziske presseopbud for at spørge ham ind til situationen.

– Han vil nok vise træneren, at han skal være i startopstillingen. Det er en klar fejl. Jeg har bolden, og han sparker mig. Det har noget at gøre med respekt.

– Min mening er, at man ikke gør sådan noget i en venskabskamp og ej heller i en gældende kamp, siger Granit Xhaka, der opfordrer os til stille yderligere spørgsmål til Morten Hjulmand selv.

239697

I skrivende stund er han ikke til rådighed, men det var hans gode ven og tidligere holdkammerat fra ungdomstiden i FC København Jonas Wind til gengæld. Han vælger ikke at lægge så meget i situationen.

– Jeg ved, han (Morten Hjulmand, red.) har et stort temperament. Men ja, hvordan ser jeg den? Xhaka får et frispark og lægger sig over bolden. Så ved jeg ikke, om Hjulmand lige er inde og tappe lidt til ham. Der kommer lidt temperament på, og folk vil lige vise sig frem. Det er en del af fodbold, siger Wolfsburg-angriberen, der før har set midtbanemanden tænde af.

Jonas Wind er dog ikke helt på linje med Granit Xhaka i forhold til, at Morten Hjulmand krydser nogle af spillets grænser, også selv om der i gåseøjne kun er tale om en venskabskamp.

– Det må står for hans (Granit Xhakas, red.) regning. Jeg ved ikke, hvad der blev sagt derinde. Det er den spiller, han (Morten Hjulmand, red) er. Det har også drevet ham langt, og han har tro på sig selv, vil gerne vise sig frem og holder sig ikke tilbage for nogen. Det er, hvad det er, og så tror jeg også, at både Morten og Xhaka er videre igen her efter kampen.

Kampen mellem Danmark og Schweiz endte iøvrigt 0-0, hvor et fint frisparksforsøg fra Christian Eriksen var det tætteste nogen af holdene kom på en scoring.

Foto: Alamy.





Dybt uforstående: ‘Kriminelt’




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Teemu Pukki dominerer

Har afvist flere tilbud

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

I vildrede over kæmpe United-transfer

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Som Bambi på glatis!

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Legende færdig i Wrexham?

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik