Granit Xhaka revser dansker: Det gør man bare ikke

Den schweiziske megastjerne Granit Xhaka var alt andet end tilfreds med dansk landsholdsspiller efter lørdagens opgør i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): Testkampen mellem Danmark og Schweiz var i lange perioder lidt af en langgaber, indtil der for en kort bemærkning blev tændt en ild i Granit Xhaka og indskiftede Morten Hjulmand.

De to midtbanekrigere røg i totterne på hinanden efter en duel, der gav frispark til den schweiziske stjerne. 

Efter kampen var Granit Xhaka fortsat alt andet end tilfreds med danskeren, da Tipsbladet afbrød det schweiziske presseopbud for at spørge ham ind til situationen.

– Han vil nok vise træneren, at han skal være i startopstillingen. Det er en klar fejl. Jeg har bolden, og han sparker mig. Det har noget at gøre med respekt.

– Min mening er, at man ikke gør sådan noget i en venskabskamp og ej heller i en gældende kamp, siger Granit Xhaka, der opfordrer os til stille yderligere spørgsmål til Morten Hjulmand selv.

239697

I skrivende stund er han ikke til rådighed, men det var hans gode ven og tidligere holdkammerat fra ungdomstiden i FC København Jonas Wind til gengæld. Han vælger ikke at lægge så meget i situationen.

– Jeg ved, han (Morten Hjulmand, red.) har et stort temperament. Men ja, hvordan ser jeg den? Xhaka får et frispark og lægger sig over bolden. Så ved jeg ikke, om Hjulmand lige er inde og tappe lidt til ham. Der kommer lidt temperament på, og folk vil lige vise sig frem. Det er en del af fodbold, siger Wolfsburg-angriberen, der før har set midtbanemanden tænde af.

Jonas Wind er dog ikke helt på linje med Granit Xhaka i forhold til, at Morten Hjulmand krydser nogle af spillets grænser, også selv om der i gåseøjne kun er tale om en venskabskamp.

– Det må står for hans (Granit Xhakas, red.) regning. Jeg ved ikke, hvad der blev sagt derinde. Det er den spiller, han (Morten Hjulmand, red) er. Det har også drevet ham langt, og han har tro på sig selv, vil gerne vise sig frem og holder sig ikke tilbage for nogen. Det er, hvad det er, og så tror jeg også, at både Morten og Xhaka er videre igen her efter kampen.

Kampen mellem Danmark og Schweiz endte iøvrigt 0-0, hvor et fint frisparksforsøg fra Christian Eriksen var det tætteste nogen af holdene kom på en scoring.

Foto: Alamy.





Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar


Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kongesæson – de køber Pep Biel

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Superliga-legende stråler som 41-årig

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Sønderjyske – FC Midtjylland

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Slut: FC København vinder intenst derby

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Brøndby-spiller afviser

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Randers FC – OB

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere