Granit Xhaka revser dansker: Det gør man bare ikke

Den schweiziske megastjerne Granit Xhaka var alt andet end tilfreds med dansk landsholdsspiller efter lørdagens opgør i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): Testkampen mellem Danmark og Schweiz var i lange perioder lidt af en langgaber, indtil der for en kort bemærkning blev tændt en ild i Granit Xhaka og indskiftede Morten Hjulmand.

De to midtbanekrigere røg i totterne på hinanden efter en duel, der gav frispark til den schweiziske stjerne. 

Efter kampen var Granit Xhaka fortsat alt andet end tilfreds med danskeren, da Tipsbladet afbrød det schweiziske presseopbud for at spørge ham ind til situationen.

– Han vil nok vise træneren, at han skal være i startopstillingen. Det er en klar fejl. Jeg har bolden, og han sparker mig. Det har noget at gøre med respekt.

– Min mening er, at man ikke gør sådan noget i en venskabskamp og ej heller i en gældende kamp, siger Granit Xhaka, der opfordrer os til stille yderligere spørgsmål til Morten Hjulmand selv.

239697

I skrivende stund er han ikke til rådighed, men det var hans gode ven og tidligere holdkammerat fra ungdomstiden i FC København Jonas Wind til gengæld. Han vælger ikke at lægge så meget i situationen.

– Jeg ved, han (Morten Hjulmand, red.) har et stort temperament. Men ja, hvordan ser jeg den? Xhaka får et frispark og lægger sig over bolden. Så ved jeg ikke, om Hjulmand lige er inde og tappe lidt til ham. Der kommer lidt temperament på, og folk vil lige vise sig frem. Det er en del af fodbold, siger Wolfsburg-angriberen, der før har set midtbanemanden tænde af.

Jonas Wind er dog ikke helt på linje med Granit Xhaka i forhold til, at Morten Hjulmand krydser nogle af spillets grænser, også selv om der i gåseøjne kun er tale om en venskabskamp.

– Det må står for hans (Granit Xhakas, red.) regning. Jeg ved ikke, hvad der blev sagt derinde. Det er den spiller, han (Morten Hjulmand, red) er. Det har også drevet ham langt, og han har tro på sig selv, vil gerne vise sig frem og holder sig ikke tilbage for nogen. Det er, hvad det er, og så tror jeg også, at både Morten og Xhaka er videre igen her efter kampen.

Kampen mellem Danmark og Schweiz endte iøvrigt 0-0, hvor et fint frisparksforsøg fra Christian Eriksen var det tætteste nogen af holdene kom på en scoring.

Foto: Alamy.



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København scorer millionbeløb

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bekræfter millionbud på dansker

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Forlænger med Ståle Solbakken

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

FCM-stjerne færdig for i år

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans