Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 



Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Oscar Schwartau

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United