Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

23 røde kort i vanvidskamp

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpe kærlighedserklæring



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

I svime: Som en ny spiller

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Wow – det må man ALDRIG gøre!

– Han har måske været lagt lidt på is

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Alpha retter hård kritik

Vil have ham væk fra FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Froholdt på tavlen i storkamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Han er Eriksen og co’s nye træner

I chok: Har aldrig set lignende

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Var direkte fra træningsbanen

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana