Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?
Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge.
Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.
– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen.
– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay.
Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne.
Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil.
Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU.
– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.
Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.
– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.
Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.
Begge spilles på udebane.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT