Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 



Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Nu kommenterer han FC København-historie

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Brendan Rodgers i chokskifte

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Lukas Lerager tæt på denne klub

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Har Brøndby-spiller på blokken

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Målmand håber på Brøndby-transfer

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Hænger Chido Obi ud

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL