Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tror på overraskelse i startopstilling

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Superliga-profil skadet

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Brøndby IF – Randers FC

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Brian Riemer på plads til topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Spændende OB-nyhed

Medier fælder hård dom

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney