Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 



Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mareridt for FC Augsburg

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Gigantisk nedslagtning

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Arsenal ansætter dansk toptræner

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Går langt ned i løn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke