Gravesen: DBU og Peter Møller har været heldige

Thomas Gravesen sætter ord det danske landsholds situation efter de to 2-0-sejre mod Schweiz og Serbien.



Skal Lars Knudsen fortsætte som dansk landstræner?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har tygget på ovenpå de to imponerende sejre over Serbien og Schweiz den forgangne uge. 

Der skal dog mere til at overtale Viaplay-ekspert Thomas Gravesen om, at han er den rette mand til jobbet.

– Det, man skal have for øje, er, at det er to hjemmebanekampe. For mig er to kampe lige lidt nok til at skulle drage en konklusion omkring Lars Knudsen. 

– Jeg synes helt klart, at der er nogle fine takter, man kan bygge videre på, men der skal stadig tages nogle store beslutninger nu her. Der har været skader til Andreas Christensen og Rasmus Højlund, og vi har set en Christian Eriksen, der ikke har spillet godt. Der skal tages nogle kæmpe beslutninger omkring de spillere nu her. Er det Lars Knudsen, der skal stå med det ansvar?, fortæller han til Viaplay. 

Den tidligere landsholdsspiller var da også ude med riven, da det, efter Morten Wieghorsts sygemelding, stod klart, at det var Lars Knudsen, der skulle overtage tøjlerne. 

Her fik særligt Peter Møller hårdhændet behandling for ikke at have forberedt et scenarie, skulle Wieghorst være ude af spil. 

Og selvom det endte lykkeligt for Knudsen, holder Gravesen fast i den kradse kritik af Peter Møller og DBU. 

– Nu var det jo sådan, at solen og månen og stjernerne stod på den helt rigtige linje for DBU. Der kom to hjemmebanekampe i Parken. Der kom et såret dyr ind i Parken, der blev hjulpet af 35.000 ellevilde danskere. DBU har bestemt ikke været forberedt på den her situation. DBU og Peter Møller har været heldige. Der ligger stadig en kritik af dem. De har ikke været forberedt på den her situation, hvor det nu er en dødboldstræner fra Augsburg, der skal stå i spidsen for det danske landshold, fortæller han til Viaplay.

Selvom Gravesen er kritisk overfor situationen, ser han ikke noget i vejen med, at Lars Knudsen også får ansvaret mod Spanien og Schweiz om godt en måned.

– Lars Knudsen har jo leveret de to sejre, han blev bedt om. Jeg synes også, at man skal kigge hans vej de næste par kampe, hvis Wieghorst stadig er syg, fortæller Gravesen til Viaplay.

Kampene mod Spanien og Schweiz spilles den 12. og 15. oktober.

Begge spilles på udebane. 





Går langt ned i løn

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Bach Bak i svime over Uhre

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani