– Hold rigtig godt øje med Andreas Skov Olsen fra Club Brugge. Han er en gammeldags kantspiller, som minder om Ryan Giggs. Han elsker at udfordre, hvor han enten laver et indlæg eller skyder på mål.
Sådan lød det for nyligt fra Pierre-Emile Højbjerg, da Tottenham-danskeren i et interview med Daily Mail advarede om, at Danmark har mange unge profiler, der kan gøre Kasper Hjulmands hold til en dark horse til EM 2024.
Og sammenligningen med Manchester United-legenden Ryan Giggs glæder Andreas Skov Olsen sig selvfølgelig over.
– Haha, ja det læste jeg faktisk godt. Det er meget sjovt, det er vel et kompliment, kan man sige, for det er jo en stor spiller. Og jeg kan da godt se nogle af lighederne mellem mig og ham. Så det er da et skulderklap, siger Andreas Skov Olsen således til Tipsbladet.
Hvilke spillere havde du selv som dine idoler, da du var yngre?
– Det har altid været nogle af de helt store. Cristiano Ronaldo, Messi og Robben. Og så, hvor jeg er blevet lidt ældre, har jeg haft Mahrez fra Manchester City, som jeg spejler mig lidt i. Jeg prøver at lave nogle af de samme ting, siger Andreas Skov Olsen.
Andreas Skov Olsen har generelt fået masser af ros efter sin stærke start i Club Brugge. Blandt andet af Club Brugge-legenden Gert Verheyen, der for nyligt hyldede den tidligere FC Nordsjælland-spiller for som venstrebenet at være den bedste til at slå indlæg med højre ben. ‘Selv ikke Messi gør det’, lød det således fra Verheyen. Og den slags ros varmer selvfølgelig, lyder det fra Andreas Skov Olsen.
– Haha, ja helt sikkert. Jeg havde ikke rigtig et højre ben, da jeg var mindre. Og jo ældre man bliver, jo nemmere bliver det for forsvarsspillerne, hvis jeg kun kan gå ind i banen og skyde. Så det er noget, jeg har arbejdet rigtig meget med. Og nu slår jeg næsten bedre indlæg med mit højre ben end mit venstre ben. Så det har været vigtigt for mig i mit spil, at kunne gå begge veje, siger den 22-årige kantspiller.
Efter guldet med Club Brugge kan Andreas Skov Olsen nu for første gang i karrieren se frem til at skulle spille Champions League-fodbold.
– Jeg glæder mig helt vildt. Det har jeg heller aldrig prøvet før, og jeg håber, at vi kan få en gruppe, som er overskuelig, så vi måske kan lave nogle overraskelser.
Club Brugge-danskeren har tidligere talt om, at han har store ambitioner for sin karriere. Særligt en engelsk storklub står højt på Andreas Skov Olsens liste.
– Man håber jo, og går og drømmer om en eller anden dag at kunne være i en af de top fem største klubber. Det er alles drøm, tror jeg. Jeg har altid holdt med Manchester United. Men selvfølgelig er der også Real Madrid og Barcelona. Så det er svært at sige. Men ja, jeg arbejder for at kunne tage det næste skridt i min karriere. Og så må vi se, lyder det fra Andreas Skov Olsen.
Overfor Tipsbladet har Andreas Skov Olsen også forklaret, hvorfor FC København ikke var en mulighed for ham i januar. Det kan du læse om HER.
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her kan du se VM-lodtrækningen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
– Det har man nok aldrig set før
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
MEDIE
Jonas Wind er i København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
På rov i FC København
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
