Håber på EM-fans: Fodbold har opført sig ordenligt

Landstræner Kasper Hjulmand holder fast i håbet om at de danske fans får lov til at bære holdet frem til sommerens EM i Parken.



Danmark står fortsat som EM-vært til sommerens slutrunde, men UEFA har gjort det klar for alle, at der skal være tilskuere til kampene, hvilket de nationale forbund – i Danmark DBU – skal give klar besked om senest 7. april.

I forhold til den genåbning af Danmark, som de danske politikere i disse dage er i fuld gang med at planlægge, er netop spørgsmålet om tilskuere på de danske stadions – og til sommerens EM også på programmet. 

Landstræner Kasper Hjulmand håber på så mange tilskuere som muligt, og på at det bliver en stor fodboldbegivenhed, også selvom restriktionerne sandsynligvis lægger en dæmper på alle arrangementerne sammenlignet med de oprindelige skitser før den allestedsnærværende pandemi.

“Folk, der ikke følger fodbold, kan næsten ikke forstå, hvor stort et EM i Danmark er. Jeg krydser fingre for, at der kan komme så mange tilskuere som muligt.”

“Tænk på den folkefest, det havde været uden COVID-19. Alt det fest og farver. Jeg har set de planer, man har for arrangementer i hele landet, og jeg håber så meget, at det bliver muligt at gennemføre det hele,” siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet 19. marts.

“Ja-hatten siger, at det kan blive en dansk fordel, at Parken bliver fyldt med danske fans. Det kunne være fedt at se,” siger Kasper Hjulmand.

Gennem flere måneder har Superligaklubberne sammen med danske festival-arrangører ventet på grønt lys til et videnskabeligt forsøg med tests af tilskuere på stadion for at dokumentere spredningen af coronavirus til begivenheder med mange deltagere.

Det forsøg når næppe at blive gennemført, før DBU skal meddele UEFA, hvor mange tilskuere, myndighederne i Danmark kan tillade til EM, og diskussionen om tilskuere til EM og fodboldkampe fylder i det hele taget meget i Danmark og i mange andre europæiske lande.

Som landstræner for Danmark kan man selvsagt ikke kalde Kasper Hjulmand upartisk i den debat, men han mener, fodboldmiljøet i Danmark og i udlandet har ageret fornuftigt og ansvarligt, ikke bare i forhold til spørgsmålet om tilskuere men hele håndteringen af den nu årelange coronapandemi.

“Jeg synes ikke, at vi i fodbold mener, at vi pinedød skal spille videre, fordi vi er en bedre branche eller fylder mere end andre.

“Andre kører også videre. Vi har været fantastiske til at indføre og bruge protokoller, og jeg har hørt om andre sportsgrene, hvor jeg har set, hvor lidt man egentlig overholder tingene.”

“Det er stramt i fodboldens verden, og jeg synes, det er stærkt. Det betyder, at vi har kunnet afvikle kampene forsvarligt, og stor cadeau til Divisionsforeningen og klubberne,” siger Kasper Hjulmand.

“Jeg synes, fodbolden har opført sig ordentligt. Jeg synes, fodbold gør en masse gode, proaktive tiltag. Man ser på, om der overhovedet kan bevises smitte på et fodboldstadion, og jeg håber, at de gode tiltag får tilskuere tilbage på stadion.”

“Til Super Bowl i USA var der cirka 25.000 sundhedshjælpere, der var vaccineret, på stadion, og vi kan sagtens gøre os tanker om og lave forsøg med coronatests og andre gode forslag, som får os videre,” siger Kasper Hjulmand.

Læs også om hvorfor det bestemt ikke har været nemt at være dansk landstræner i den seneste periode





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City