Danmark står fortsat som EM-vært til sommerens slutrunde, men UEFA har gjort det klar for alle, at der skal være tilskuere til kampene, hvilket de nationale forbund – i Danmark DBU – skal give klar besked om senest 7. april.
I forhold til den genåbning af Danmark, som de danske politikere i disse dage er i fuld gang med at planlægge, er netop spørgsmålet om tilskuere på de danske stadions – og til sommerens EM også på programmet.
Landstræner Kasper Hjulmand håber på så mange tilskuere som muligt, og på at det bliver en stor fodboldbegivenhed, også selvom restriktionerne sandsynligvis lægger en dæmper på alle arrangementerne sammenlignet med de oprindelige skitser før den allestedsnærværende pandemi.
“Folk, der ikke følger fodbold, kan næsten ikke forstå, hvor stort et EM i Danmark er. Jeg krydser fingre for, at der kan komme så mange tilskuere som muligt.”
“Tænk på den folkefest, det havde været uden COVID-19. Alt det fest og farver. Jeg har set de planer, man har for arrangementer i hele landet, og jeg håber så meget, at det bliver muligt at gennemføre det hele,” siger Kasper Hjulmand til Tipsbladet 19. marts.
“Ja-hatten siger, at det kan blive en dansk fordel, at Parken bliver fyldt med danske fans. Det kunne være fedt at se,” siger Kasper Hjulmand.
Gennem flere måneder har Superligaklubberne sammen med danske festival-arrangører ventet på grønt lys til et videnskabeligt forsøg med tests af tilskuere på stadion for at dokumentere spredningen af coronavirus til begivenheder med mange deltagere.
Det forsøg når næppe at blive gennemført, før DBU skal meddele UEFA, hvor mange tilskuere, myndighederne i Danmark kan tillade til EM, og diskussionen om tilskuere til EM og fodboldkampe fylder i det hele taget meget i Danmark og i mange andre europæiske lande.
Som landstræner for Danmark kan man selvsagt ikke kalde Kasper Hjulmand upartisk i den debat, men han mener, fodboldmiljøet i Danmark og i udlandet har ageret fornuftigt og ansvarligt, ikke bare i forhold til spørgsmålet om tilskuere men hele håndteringen af den nu årelange coronapandemi.
“Jeg synes ikke, at vi i fodbold mener, at vi pinedød skal spille videre, fordi vi er en bedre branche eller fylder mere end andre.
“Andre kører også videre. Vi har været fantastiske til at indføre og bruge protokoller, og jeg har hørt om andre sportsgrene, hvor jeg har set, hvor lidt man egentlig overholder tingene.”
“Det er stramt i fodboldens verden, og jeg synes, det er stærkt. Det betyder, at vi har kunnet afvikle kampene forsvarligt, og stor cadeau til Divisionsforeningen og klubberne,” siger Kasper Hjulmand.
“Jeg synes, fodbolden har opført sig ordentligt. Jeg synes, fodbold gør en masse gode, proaktive tiltag. Man ser på, om der overhovedet kan bevises smitte på et fodboldstadion, og jeg håber, at de gode tiltag får tilskuere tilbage på stadion.”
“Til Super Bowl i USA var der cirka 25.000 sundhedshjælpere, der var vaccineret, på stadion, og vi kan sagtens gøre os tanker om og lave forsøg med coronatests og andre gode forslag, som får os videre,” siger Kasper Hjulmand.
Læs også om hvorfor det bestemt ikke har været nemt at være dansk landstræner i den seneste periode

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

FC København – Silkeborg IF

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Andreas Christensen afviste Danmark

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Bendtner scorer nyt job

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Voldsom frustration efter vanvidskamp

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Engelsk legende til Wrexham?

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Dansker i stort kinesisk eventyr

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Prøvede at lokke Eriksen

– Det bliver skamredet

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse
