Kasper Schmeichel står foran sin landskamp nummer 100 for Danmark.
Det kan ske, når det danske landshold den 23. marts tager imod Schweiz i en venskabskamp i Parken. Det er da også kun Christian Eriksen og Simon Kjær fra den nuværende landsholdstrup, der kan bryste sig af flere kampe på landsholdsbæltet.
Den tidligere Randers-keeper Kevin Stuhr Ellegaard spillede i 2004 i Manchester City med den formodede kommende jubilar, og selvom han ikke havde spået Schmeichel så mange kampe, forsikrer han om, at det ikke er kommet sovende til for den 37-årige landsholdskeeper. Det fortæller han til Discovery+
– Nej, det lå ikke i kortene, at han ville nå 100 landskampe. Det er rigtig flot, men han har altid været ekstrem træningsivrig. Når vi andre stod og hyggede og drak lidt vand, stod han og hamrede bolde rundt. Han blev en time efter træning til skudtræning med dem, der havde lyst til at sparke på mål. Det er hans træningsvillighed, der har skabt ham og ikke hans teknik.
Ifølge Kevin Stuhr Ellegaard er der da heller ikke nogen tvivl om, hvem Kasper Hjulmand bør vælge mellem stængerne til den kommende EM-slutrunde. For selvom ikke alle er lige begejstrede for Kasper Schmeichel, er der bestemt én faktor, der gør ham berettiget til at være landsholdets førstekeeper.
– Der er ikke nogen tvivl om, hvem der står for Danmark til EM. Det gør Kasper Schmeichel. Han har været meget udskældt, men han har nogle relationer med de andre forsvarsspillere der gør, at du ikke bare bytter keeper til en slutrunde. Han viser weekend efter weeekend i Anderlecht, at han er på det niveau (der kræves, red).
Udover Kasper Schmeichel er Frederik Rønnow og Mads Hermansen også udtaget til de kommende testkampe for Danmark mod henholdsvis Schweiz og Færøerne. Du kan se hele truppen HER.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER