Har talt med Hjulmand: Det giver blod på tanden

Magnus Mattsson har slet ikke opgivet drømmen om at komme med i Danmarks EM-trup, selvom FC København-profilen blev forbigået til testkampene mod Schweiz og Færøerne.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I optakten til de to EM-testkampe mod Schweiz og Færøerne var der en del debat om, hvorvidt Kasper Hjulmand i større omfang burde kigge mod Superligaen. 

Kun Elias Jelert klarede cuttet i første omgang, mens Brøndbys Jacob Rasmussen kom med et afbud, men Kasper Hjulmand indikerede selv i forbindelse med trupudtagelsen, at Magnus Mattsson ikke nødvendigvis er så langt fra landsholdet. 

Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

Magnus Mattsson
Midtbanespiller, FC København

Og den 25-årige midtbanespiller, der i januar skiftede NEC Nijmegen ud med FC København, har derfor heller ikke opgivet drømmen om at komme med til EM i Tyskland til sommer, selvom han blev forbigået i denne omgang. Det fortalte Magnus Mattsson selv efter fredagens træning i FC København. 

– Nu er det jo nyt, og Kasper (Hjulmand, red.) udtalte selvfølgelig, at han havde snakket med mig. Det er klart, at det giver blod på tanden, og jeg forsøger jo at gøre det så godt, jeg kan. Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

– Det er klart, at som fodboldspiller bliver man da lidt skuffet, når man ikke er med, men der er også rigtigt mange dygtige spillere med, og jeg skal gøre mig fortjent til det. Men jeg synes, at jeg er godt på vej, lød det her fra Magnus Mattsson. 

FC København-stjernen blev også spurgt, om det er noget andet at se landskampe nu, hvor han selv er i spil til at komme med. 

– Ja, det synes jeg faktisk. Man får et lidt andet forhold til landsholdet. Man ser det ikke så meget på afstand som fan, når man måske er tæt på at kunne være en del af holdet.

– Man lægger måske lidt mere mærke til, hvordan de spiller, og hvordan man selv ville kunne passe ind på det hold, lød svaret her fra Magnus Mattsson. 

Mandag kan Mattsson prøve kræfter med sit første derby som FC København-spiller, når 'løverne' tager imod Brøndby IF i Parken. Opgøret sparkes i gang klokken 14.00. 

Loading Poll…





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Vender han retur? Lasse Schöne åben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Alexander Lind blæst bagover

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Modtager stor ros fra Højbjerg

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Krisen er blevet til en katastrofe?

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr