FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I optakten til de to EM-testkampe mod Schweiz og Færøerne var der en del debat om, hvorvidt Kasper Hjulmand i større omfang burde kigge mod Superligaen.
Kun Elias Jelert klarede cuttet i første omgang, mens Brøndbys Jacob Rasmussen kom med et afbud, men Kasper Hjulmand indikerede selv i forbindelse med trupudtagelsen, at Magnus Mattsson ikke nødvendigvis er så langt fra landsholdet.
Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.
Magnus MattssonMidtbanespiller, FC København
Og den 25-årige midtbanespiller, der i januar skiftede NEC Nijmegen ud med FC København, har derfor heller ikke opgivet drømmen om at komme med til EM i Tyskland til sommer, selvom han blev forbigået i denne omgang. Det fortalte Magnus Mattsson selv efter fredagens træning i FC København.
– Nu er det jo nyt, og Kasper (Hjulmand, red.) udtalte selvfølgelig, at han havde snakket med mig. Det er klart, at det giver blod på tanden, og jeg forsøger jo at gøre det så godt, jeg kan. Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.
– Det er klart, at som fodboldspiller bliver man da lidt skuffet, når man ikke er med, men der er også rigtigt mange dygtige spillere med, og jeg skal gøre mig fortjent til det. Men jeg synes, at jeg er godt på vej, lød det her fra Magnus Mattsson.
FC København-stjernen blev også spurgt, om det er noget andet at se landskampe nu, hvor han selv er i spil til at komme med.
– Ja, det synes jeg faktisk. Man får et lidt andet forhold til landsholdet. Man ser det ikke så meget på afstand som fan, når man måske er tæt på at kunne være en del af holdet.
– Man lægger måske lidt mere mærke til, hvordan de spiller, og hvordan man selv ville kunne passe ind på det hold, lød svaret her fra Magnus Mattsson.
Mandag kan Mattsson prøve kræfter med sit første derby som FC København-spiller, når 'løverne' tager imod Brøndby IF i Parken. Opgøret sparkes i gang klokken 14.00.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?