Har talt med Hjulmand: Det giver blod på tanden

Magnus Mattsson har slet ikke opgivet drømmen om at komme med i Danmarks EM-trup, selvom FC København-profilen blev forbigået til testkampene mod Schweiz og Færøerne.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I optakten til de to EM-testkampe mod Schweiz og Færøerne var der en del debat om, hvorvidt Kasper Hjulmand i større omfang burde kigge mod Superligaen. 

Kun Elias Jelert klarede cuttet i første omgang, mens Brøndbys Jacob Rasmussen kom med et afbud, men Kasper Hjulmand indikerede selv i forbindelse med trupudtagelsen, at Magnus Mattsson ikke nødvendigvis er så langt fra landsholdet. 

Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

Magnus Mattsson
Midtbanespiller, FC København

Og den 25-årige midtbanespiller, der i januar skiftede NEC Nijmegen ud med FC København, har derfor heller ikke opgivet drømmen om at komme med til EM i Tyskland til sommer, selvom han blev forbigået i denne omgang. Det fortalte Magnus Mattsson selv efter fredagens træning i FC København. 

– Nu er det jo nyt, og Kasper (Hjulmand, red.) udtalte selvfølgelig, at han havde snakket med mig. Det er klart, at det giver blod på tanden, og jeg forsøger jo at gøre det så godt, jeg kan. Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

– Det er klart, at som fodboldspiller bliver man da lidt skuffet, når man ikke er med, men der er også rigtigt mange dygtige spillere med, og jeg skal gøre mig fortjent til det. Men jeg synes, at jeg er godt på vej, lød det her fra Magnus Mattsson. 

FC København-stjernen blev også spurgt, om det er noget andet at se landskampe nu, hvor han selv er i spil til at komme med. 

– Ja, det synes jeg faktisk. Man får et lidt andet forhold til landsholdet. Man ser det ikke så meget på afstand som fan, når man måske er tæt på at kunne være en del af holdet.

– Man lægger måske lidt mere mærke til, hvordan de spiller, og hvordan man selv ville kunne passe ind på det hold, lød svaret her fra Magnus Mattsson. 

Mandag kan Mattsson prøve kræfter med sit første derby som FC København-spiller, når 'løverne' tager imod Brøndby IF i Parken. Opgøret sparkes i gang klokken 14.00. 

Loading Poll…







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund med helterolle for Napoli

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Brian Riemer giver råd til storklub

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Peger på særligt problem for Superligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

FC Midtjylland – FC København



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Tæt på utrolig kamprekord

AGF-fans hjælper med snerydning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering