Har talt med Hjulmand: Det giver blod på tanden

Magnus Mattsson har slet ikke opgivet drømmen om at komme med i Danmarks EM-trup, selvom FC København-profilen blev forbigået til testkampene mod Schweiz og Færøerne.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I optakten til de to EM-testkampe mod Schweiz og Færøerne var der en del debat om, hvorvidt Kasper Hjulmand i større omfang burde kigge mod Superligaen. 

Kun Elias Jelert klarede cuttet i første omgang, mens Brøndbys Jacob Rasmussen kom med et afbud, men Kasper Hjulmand indikerede selv i forbindelse med trupudtagelsen, at Magnus Mattsson ikke nødvendigvis er så langt fra landsholdet. 

Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

Magnus Mattsson
Midtbanespiller, FC København

Og den 25-årige midtbanespiller, der i januar skiftede NEC Nijmegen ud med FC København, har derfor heller ikke opgivet drømmen om at komme med til EM i Tyskland til sommer, selvom han blev forbigået i denne omgang. Det fortalte Magnus Mattsson selv efter fredagens træning i FC København. 

– Nu er det jo nyt, og Kasper (Hjulmand, red.) udtalte selvfølgelig, at han havde snakket med mig. Det er klart, at det giver blod på tanden, og jeg forsøger jo at gøre det så godt, jeg kan. Jeg håber selvfølgelig, at jeg er i betragtning til den EM-slutrunde, der er til sommer. Det er ikke nogen hemmelighed.

– Det er klart, at som fodboldspiller bliver man da lidt skuffet, når man ikke er med, men der er også rigtigt mange dygtige spillere med, og jeg skal gøre mig fortjent til det. Men jeg synes, at jeg er godt på vej, lød det her fra Magnus Mattsson. 

FC København-stjernen blev også spurgt, om det er noget andet at se landskampe nu, hvor han selv er i spil til at komme med. 

– Ja, det synes jeg faktisk. Man får et lidt andet forhold til landsholdet. Man ser det ikke så meget på afstand som fan, når man måske er tæt på at kunne være en del af holdet.

– Man lægger måske lidt mere mærke til, hvordan de spiller, og hvordan man selv ville kunne passe ind på det hold, lød svaret her fra Magnus Mattsson. 

Mandag kan Mattsson prøve kræfter med sit første derby som FC København-spiller, når 'løverne' tager imod Brøndby IF i Parken. Opgøret sparkes i gang klokken 14.00. 

Loading Poll…



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-stjerne med stor donation

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Et frygteligt scenarie

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Du har udstråling som tagpap

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM