Hjulmand forklarer fravalg af Superliga-stjerner

Elias Jelert var den eneste Superliga-spiller, der blev udtaget til landsholdet i denne omgang, men Kasper Hjulmand gør det klart, at han følger Nicolai Vallys, Rasmus Falk og Magnus Mattsson tæt.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Hjulmand udtog tirsdag en trup på 26 spillere til Danmarks testkampe mod Schweiz og Færøerne, og her havde landstræneren kun fundet plads til én spiller fra Superligaen, nemlig Elias Jelert. 

Efter udtagelsen blev Kasper Hjulmand spurgt, om spillerne i Superligaen bare ikke er gode nok til landsholdet. 

– Så havde jeg taget dem med. Jeg tager dem med, som jeg synes er bedst, lød landstrænerens svar. 

Kasper Hjulmand blev herefter spurgt, hvor langt fra Rasmus Falk, Nicolai Vallys og Magnus Mattsson er fra at blive udtaget. 

– De er jo ikke så langt fra. Jeg er meget imponeret af Mattsson, for eksempel. Han har virkelig været god. Vi har også fulgt ham, da han var i Nijmegen.

– Så Mattsson gør det godt, og Vallys gør det på sin måde også godt. Falk er jo oppe imod brutal konkurrence på den sekser-position. Der er Morten Hjulmand. Jeg ved ikke, hvor meget I har set Sporting? Hvis I ikke har, så kig engang. Der er 'Nør' (Christian Nørgaard, red.) i Premier League og Pierre (Højbjerg, red.), som også kan spille den der.

– Så der er jo en brutal konkurrence, for Falk har også spillet en rigtig god sæson, specielt hans efterårssæson. Han var der igen mod Lyngby. Han har ikke været helt på sit topniveau i 2024, men jeg synes, at han var der igen mod Lyngby. Så Falk har jo foreløbigt spillet en rigtig god sæson, men han er oppe imod gode spillere. Men vi følger dem, og det er selvfølgelig nogle af de spillere, som kan komme med. Men jeg tager dem med, som jeg synes er bedst, lød svaret fra Kasper Hjulmand. 

Tipsbladet talte efter tirsdagens landsholdsudtagelse med Thomas Gravesen, som kaldte det 'helt skandaløst', at Kasper Hjulmand havde forbigået Nicolai Vallys denne gang. Samtidig forstod Gravesen ikke fravalget af Rasmus Falk. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Frankrig – Irak

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Argentina – Østrig

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sunderland jagter dansk guldfugl

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen