BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Hjulmand udtog tirsdag en trup på 26 spillere til Danmarks testkampe mod Schweiz og Færøerne, og her havde landstræneren kun fundet plads til én spiller fra Superligaen, nemlig Elias Jelert.
Efter udtagelsen blev Kasper Hjulmand spurgt, om spillerne i Superligaen bare ikke er gode nok til landsholdet.
– Så havde jeg taget dem med. Jeg tager dem med, som jeg synes er bedst, lød landstrænerens svar.
Kasper Hjulmand blev herefter spurgt, hvor langt fra Rasmus Falk, Nicolai Vallys og Magnus Mattsson er fra at blive udtaget.
– De er jo ikke så langt fra. Jeg er meget imponeret af Mattsson, for eksempel. Han har virkelig været god. Vi har også fulgt ham, da han var i Nijmegen.
– Så Mattsson gør det godt, og Vallys gør det på sin måde også godt. Falk er jo oppe imod brutal konkurrence på den sekser-position. Der er Morten Hjulmand. Jeg ved ikke, hvor meget I har set Sporting? Hvis I ikke har, så kig engang. Der er 'Nør' (Christian Nørgaard, red.) i Premier League og Pierre (Højbjerg, red.), som også kan spille den der.
– Så der er jo en brutal konkurrence, for Falk har også spillet en rigtig god sæson, specielt hans efterårssæson. Han var der igen mod Lyngby. Han har ikke været helt på sit topniveau i 2024, men jeg synes, at han var der igen mod Lyngby. Så Falk har jo foreløbigt spillet en rigtig god sæson, men han er oppe imod gode spillere. Men vi følger dem, og det er selvfølgelig nogle af de spillere, som kan komme med. Men jeg tager dem med, som jeg synes er bedst, lød svaret fra Kasper Hjulmand.
Tipsbladet talte efter tirsdagens landsholdsudtagelse med Thomas Gravesen, som kaldte det 'helt skandaløst', at Kasper Hjulmand havde forbigået Nicolai Vallys denne gang. Samtidig forstod Gravesen ikke fravalget af Rasmus Falk.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS