Kasper Hjulmand og det danske landshold har spillet den sidste landskamp inden VM i Qatar.
Slutrunden nærmer sig med hastige skridt og er under to måneder væk, og forberedelsestiden denne gang er historisk kort, da der hverken er testkampe eller en lang lejrtid, inden det går løs.
Truppen samles den 14. november, da der spilles klubkampe den 13. november, derefter rejser truppen til Qatar, og så skal man i aktion den 22. november mod Tunesien.
Og derfor er det også vigtigt for Kasper Hjulmand at have nogle spillere, der ikke skal bruge to uger på at være i kampform, men står skarpe fra dag et. Det kan dog fortsat tænkes, at der kommer et par spillere med, som ikke er i topform, men truppen som helhed skal være klar til at levere.
Du kan her se Tipsbladets bud på, hvem der kommer med til VM.
Her er nøgledatoerne frem mod VM-slutrunden.
BRUTTOTRUP UDTAGES
Senest den 21. oktober skal landstræner Kasper Hjulmand og DBU indsende en liste på mellem 35 og 55 spillere, som bliver den danske bruttotrup frem mod VM-slutrunden. Af den vil mellem 23 og 26 spillere indgå i den endelig landsholdstrup til VM, som først skal indsendes til FIFA i november. Mere om det senere.
FIFA fortæller i en mail til Tipsbladet, at bruttotruppen skal være verdensforbundet i hænde senest den 21. oktober. Verdensforbundet offentliggør ikke listen, og det gør DBU i øvrigt heller ikke.
Af den liste skal mindst fire være målmænd, og så skal der altså vælges mindst 35 spillere og maksimalt 55. Det er ventet, at Kasper Hjulmand vælger 55 spillere – andet ville være dumt, når skader og andet kan gøre, at man bliver presset på enkelte positioner. Det er nemlig ikke overraskende sådan, at det er spillere fra bruttolisten, der skal udtages til den endelige trup.
FIFA SKAL HAVE INFORMATION OM HELE DEN DANSKE DELEGATION VED VM
FIFA skal også den 21. oktober have oplysninger om op til 70 ledere, og hvad deres specifikke funktion vil være under slutrunden. Det er alt fra landstræner Kasper Hjulmand og chefen for herrelandsholdet, Christian Nørkjær. Det er kommunikationschef Jakob Høyer og det team, han medbringer til at lave indhold til herrelandsholdets kanaler, mens det også er folk som fodbolddirektør Peter Møller.
Og så er der formentlig også en kok, der rejser med. Der er massører, individuelle trænere som keepertræner Kim Christensen. Måske der også er en mentalttræner, og så skal der jo også være styr på materialet, hvorfor der også er behov for at have flere folk, der fikser spilletøjet, får det vasket, og ellers sikrer, at der er styr på de praktiske ting.
DBU kan medsende informationer på helt op til 70 personer, men må kun sende 27 ledere og trænere og sådan til VM-slutrunden. Så den samlede danske delegation kan være 26 spillere og 27 ledere – i alt 53 personer.
VM-TRUPPEN UDTAGES
Den danske VM-trup skal sendes til FIFA senest den 14. november klokken 19.00. Og her skal der altså være mindst 23 mand med, og der må maksimalt være 26 spillere i truppen. Tre skal være målmænd. Kasper Hjulmand udtager 26 spillere, og alle disse spillere skal figurere på bruttolisten.
Det er ventet, at DBU laver et pressemøde, hvor man vil præsentere hvilke 26 spillere, der er med. FIFA vil under alle omstændigheder offentliggøre VM-trupperne den 15. november.
VM-TRUPPEN MØDES
VM-slutrunden indledes den 20. november med et opgør mellem Qatar og Ecuador, og først den 14. november kan landsholdet samles og rejse mod Qatar og gøre klar til VM. Sidste Superliga-runde er eksempelvis programsat til weekenden den 11., 12. og 13. november, og dermed er det ikke meget tid, Kasper Hjulmand får med sit hold inden. Derfor også det store behov for at have spillere der er i form.
ÆNDRING I VM-TRUPPEN
Det er muligt at foretage ændringer i VM-trupperne frem til 24 timer før den første kamp. Så for Danmark skal en ændring altså senest foretages 24 timer inden kampen mod Tunesien. En ændrig kræver dog, at en spiller enten er alvorligt skadet eller syg, før man kan skifte. Og den spiller er så ikke mulig at benytte resten af slutrunden.
VM INDLEDES
VM’s første kamp står mellem Qatar og Ecuador den 20. november.
DANMARK SKAL I AKTION
Det danske landshold åbner mod Tunesien den 22. november. Den 26. november gælder det Frankrig, inden Australien er modstanderen i den sidste gruppekamp den 30. november.
VM-SLUTSPIL
Går Danmark videre, venter enten en kamp mod vinderen af Gruppe C den 3. december eller nummer to fra Gruppe C den 4. november. Det er enten Argentina, Mexico, Polen eller Saudi-Arabien.
VM-FINALEN
VM-finalen spilles den 18. december. Og ved en VM-slutrunde er der også – modsat ved EM – en bronzekamp. Den spilles dagen inden, den 17. december.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER