Kasper Hjulmand og det danske landshold har spillet den sidste landskamp inden VM i Qatar.
Slutrunden nærmer sig med hastige skridt og er under to måneder væk, og forberedelsestiden denne gang er historisk kort, da der hverken er testkampe eller en lang lejrtid, inden det går løs.
Truppen samles den 14. november, da der spilles klubkampe den 13. november, derefter rejser truppen til Qatar, og så skal man i aktion den 22. november mod Tunesien.
Og derfor er det også vigtigt for Kasper Hjulmand at have nogle spillere, der ikke skal bruge to uger på at være i kampform, men står skarpe fra dag et. Det kan dog fortsat tænkes, at der kommer et par spillere med, som ikke er i topform, men truppen som helhed skal være klar til at levere.
Du kan her se Tipsbladets bud på, hvem der kommer med til VM.
Her er nøgledatoerne frem mod VM-slutrunden.
BRUTTOTRUP UDTAGES
Senest den 21. oktober skal landstræner Kasper Hjulmand og DBU indsende en liste på mellem 35 og 55 spillere, som bliver den danske bruttotrup frem mod VM-slutrunden. Af den vil mellem 23 og 26 spillere indgå i den endelig landsholdstrup til VM, som først skal indsendes til FIFA i november. Mere om det senere.
FIFA fortæller i en mail til Tipsbladet, at bruttotruppen skal være verdensforbundet i hænde senest den 21. oktober. Verdensforbundet offentliggør ikke listen, og det gør DBU i øvrigt heller ikke.
Af den liste skal mindst fire være målmænd, og så skal der altså vælges mindst 35 spillere og maksimalt 55. Det er ventet, at Kasper Hjulmand vælger 55 spillere – andet ville være dumt, når skader og andet kan gøre, at man bliver presset på enkelte positioner. Det er nemlig ikke overraskende sådan, at det er spillere fra bruttolisten, der skal udtages til den endelige trup.
FIFA SKAL HAVE INFORMATION OM HELE DEN DANSKE DELEGATION VED VM
FIFA skal også den 21. oktober have oplysninger om op til 70 ledere, og hvad deres specifikke funktion vil være under slutrunden. Det er alt fra landstræner Kasper Hjulmand og chefen for herrelandsholdet, Christian Nørkjær. Det er kommunikationschef Jakob Høyer og det team, han medbringer til at lave indhold til herrelandsholdets kanaler, mens det også er folk som fodbolddirektør Peter Møller.
Og så er der formentlig også en kok, der rejser med. Der er massører, individuelle trænere som keepertræner Kim Christensen. Måske der også er en mentalttræner, og så skal der jo også være styr på materialet, hvorfor der også er behov for at have flere folk, der fikser spilletøjet, får det vasket, og ellers sikrer, at der er styr på de praktiske ting.
DBU kan medsende informationer på helt op til 70 personer, men må kun sende 27 ledere og trænere og sådan til VM-slutrunden. Så den samlede danske delegation kan være 26 spillere og 27 ledere – i alt 53 personer.
VM-TRUPPEN UDTAGES
Den danske VM-trup skal sendes til FIFA senest den 14. november klokken 19.00. Og her skal der altså være mindst 23 mand med, og der må maksimalt være 26 spillere i truppen. Tre skal være målmænd. Kasper Hjulmand udtager 26 spillere, og alle disse spillere skal figurere på bruttolisten.
Det er ventet, at DBU laver et pressemøde, hvor man vil præsentere hvilke 26 spillere, der er med. FIFA vil under alle omstændigheder offentliggøre VM-trupperne den 15. november.
VM-TRUPPEN MØDES
VM-slutrunden indledes den 20. november med et opgør mellem Qatar og Ecuador, og først den 14. november kan landsholdet samles og rejse mod Qatar og gøre klar til VM. Sidste Superliga-runde er eksempelvis programsat til weekenden den 11., 12. og 13. november, og dermed er det ikke meget tid, Kasper Hjulmand får med sit hold inden. Derfor også det store behov for at have spillere der er i form.
ÆNDRING I VM-TRUPPEN
Det er muligt at foretage ændringer i VM-trupperne frem til 24 timer før den første kamp. Så for Danmark skal en ændring altså senest foretages 24 timer inden kampen mod Tunesien. En ændrig kræver dog, at en spiller enten er alvorligt skadet eller syg, før man kan skifte. Og den spiller er så ikke mulig at benytte resten af slutrunden.
VM INDLEDES
VM’s første kamp står mellem Qatar og Ecuador den 20. november.
DANMARK SKAL I AKTION
Det danske landshold åbner mod Tunesien den 22. november. Den 26. november gælder det Frankrig, inden Australien er modstanderen i den sidste gruppekamp den 30. november.
VM-SLUTSPIL
Går Danmark videre, venter enten en kamp mod vinderen af Gruppe C den 3. december eller nummer to fra Gruppe C den 4. november. Det er enten Argentina, Mexico, Polen eller Saudi-Arabien.
VM-FINALEN
VM-finalen spilles den 18. december. Og ved en VM-slutrunde er der også – modsat ved EM – en bronzekamp. Den spilles dagen inden, den 17. december.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Afviser kæmpebud
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT