Her er Danmarks oversiddere mod Østrig

Det danske landshold møder mandag aften Østrig, og da der kun må være 23 spillere i en kamptrup, er der tre danskere, der med sikkerhed ikke kommer i aktion.



Opdateret 19.35: Kasper Dolberg, Christian Nørgaard og Jonas Wind sidder over. Også Andreas Christensen er ude, og dermed har Danmark “kun” 11 mand på bænken.

Når Danmark mandag aften møder Østrig, har tomålsskytten fra Frankrig-kampen, Andreas Cornelius, gode muligheder for at starte inde.

For dels leverede han en glimrende præstation og blev matchvinder mod verdensmestrene med to fine kasser, dels er flere konkurrenter i front ramt af skader.

Af UEFA’s hjemmeside kan man se, hvem der er i 23-mands truppen, og hvem der ikke er.

Her fremgår det, at Andreas Christensen, der missede fredagens opgør mod Frankrig grundet en familieforøgelse, er tilbage i kamptruppen og er blevet tildelt et nummer, selv om han formentlig må tage til takke med en plads på bænken til at starte med, da han kun lige er vendt retur.

Men hverken Christian Nørgaard eller Jonas Wind har fået et kampnummer – og dermed er de altså også ude af opgøret mod Østrig, som de også var det mod Frankrig. Førstnævnte kom ind til landsholdstruppen med en skade, mens Jonas Wind dagen inden opgøret mod Frankrig fik en mindre skade.

Sidste spiller, der misser kampen, er enten Nicolai Boilesen eller Kasper Dolberg. Begge har fået trøje nummer 12 til opgøret mod Østrig, og det kan sagtens tænkes, at staben vil teste, om Kasper Dolberg er klar til at indgå i truppen, eller om pladsen skal tilfalde Nicolai Boilesen, der spiller stopper og venstre back.

Dolberg rev skulderen af led mod Frankrig, men spillede alligevel omkring en time af opgøret. Landstræner Kasper Hjulmand kaldte ham søndag tvivlsom til kampen mod Østrig.

Nicolai Boilesen havde i øvrigt trøje nummer seks mod Frankrig – det nummer har Andreas Christensen overtaget.

Selv om Cornelius har muligheder for at starte inde, er der stadig konkurrence i front, hvor både Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite kan spille positionen som forreste angriber. Poulsen kom slet ikke i aktion mod Frankrig, mens Braithwaite fik de sidste minutter.

Danmarks modstander mandag aften, Østrig, indledte også med en sejr i Nations League, da man besejrede Kroatien.

Tipsbladet har forsøgt at få DBU til at bekræfte UEFA’s information om de danske oversiddere, men unionens kommunikationschef er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Du kan læse vores optakt til landskampen mod Østrig her.






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Celtic er mester efter vildt drama

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Superliga-bejlere deler

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC Fredericia – Silkeborg IF

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

LIVE: Slutfløjt i Parken