Her er Danmarks oversiddere mod Østrig

Det danske landshold møder mandag aften Østrig, og da der kun må være 23 spillere i en kamptrup, er der tre danskere, der med sikkerhed ikke kommer i aktion.



Opdateret 19.35: Kasper Dolberg, Christian Nørgaard og Jonas Wind sidder over. Også Andreas Christensen er ude, og dermed har Danmark “kun” 11 mand på bænken.

Når Danmark mandag aften møder Østrig, har tomålsskytten fra Frankrig-kampen, Andreas Cornelius, gode muligheder for at starte inde.

For dels leverede han en glimrende præstation og blev matchvinder mod verdensmestrene med to fine kasser, dels er flere konkurrenter i front ramt af skader.

Af UEFA’s hjemmeside kan man se, hvem der er i 23-mands truppen, og hvem der ikke er.

Her fremgår det, at Andreas Christensen, der missede fredagens opgør mod Frankrig grundet en familieforøgelse, er tilbage i kamptruppen og er blevet tildelt et nummer, selv om han formentlig må tage til takke med en plads på bænken til at starte med, da han kun lige er vendt retur.

Men hverken Christian Nørgaard eller Jonas Wind har fået et kampnummer – og dermed er de altså også ude af opgøret mod Østrig, som de også var det mod Frankrig. Førstnævnte kom ind til landsholdstruppen med en skade, mens Jonas Wind dagen inden opgøret mod Frankrig fik en mindre skade.

Sidste spiller, der misser kampen, er enten Nicolai Boilesen eller Kasper Dolberg. Begge har fået trøje nummer 12 til opgøret mod Østrig, og det kan sagtens tænkes, at staben vil teste, om Kasper Dolberg er klar til at indgå i truppen, eller om pladsen skal tilfalde Nicolai Boilesen, der spiller stopper og venstre back.

Dolberg rev skulderen af led mod Frankrig, men spillede alligevel omkring en time af opgøret. Landstræner Kasper Hjulmand kaldte ham søndag tvivlsom til kampen mod Østrig.

Nicolai Boilesen havde i øvrigt trøje nummer seks mod Frankrig – det nummer har Andreas Christensen overtaget.

Selv om Cornelius har muligheder for at starte inde, er der stadig konkurrence i front, hvor både Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite kan spille positionen som forreste angriber. Poulsen kom slet ikke i aktion mod Frankrig, mens Braithwaite fik de sidste minutter.

Danmarks modstander mandag aften, Østrig, indledte også med en sejr i Nations League, da man besejrede Kroatien.

Tipsbladet har forsøgt at få DBU til at bekræfte UEFA’s information om de danske oversiddere, men unionens kommunikationschef er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Du kan læse vores optakt til landskampen mod Østrig her.





Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

AGF – FC Nordsjælland

Afslører dialog med Niels Frederiksen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hård kritik af FCM-profil

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner