Opdateret 19.35: Kasper Dolberg, Christian Nørgaard og Jonas Wind sidder over. Også Andreas Christensen er ude, og dermed har Danmark “kun” 11 mand på bænken.
Når Danmark mandag aften møder Østrig, har tomålsskytten fra Frankrig-kampen, Andreas Cornelius, gode muligheder for at starte inde.
For dels leverede han en glimrende præstation og blev matchvinder mod verdensmestrene med to fine kasser, dels er flere konkurrenter i front ramt af skader.
Af UEFA’s hjemmeside kan man se, hvem der er i 23-mands truppen, og hvem der ikke er.
Her fremgår det, at Andreas Christensen, der missede fredagens opgør mod Frankrig grundet en familieforøgelse, er tilbage i kamptruppen og er blevet tildelt et nummer, selv om han formentlig må tage til takke med en plads på bænken til at starte med, da han kun lige er vendt retur.
Men hverken Christian Nørgaard eller Jonas Wind har fået et kampnummer – og dermed er de altså også ude af opgøret mod Østrig, som de også var det mod Frankrig. Førstnævnte kom ind til landsholdstruppen med en skade, mens Jonas Wind dagen inden opgøret mod Frankrig fik en mindre skade.
Sidste spiller, der misser kampen, er enten Nicolai Boilesen eller Kasper Dolberg. Begge har fået trøje nummer 12 til opgøret mod Østrig, og det kan sagtens tænkes, at staben vil teste, om Kasper Dolberg er klar til at indgå i truppen, eller om pladsen skal tilfalde Nicolai Boilesen, der spiller stopper og venstre back.
Dolberg rev skulderen af led mod Frankrig, men spillede alligevel omkring en time af opgøret. Landstræner Kasper Hjulmand kaldte ham søndag tvivlsom til kampen mod Østrig.
Nicolai Boilesen havde i øvrigt trøje nummer seks mod Frankrig – det nummer har Andreas Christensen overtaget.
Selv om Cornelius har muligheder for at starte inde, er der stadig konkurrence i front, hvor både Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite kan spille positionen som forreste angriber. Poulsen kom slet ikke i aktion mod Frankrig, mens Braithwaite fik de sidste minutter.
Danmarks modstander mandag aften, Østrig, indledte også med en sejr i Nations League, da man besejrede Kroatien.
Tipsbladet har forsøgt at få DBU til at bekræfte UEFA’s information om de danske oversiddere, men unionens kommunikationschef er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Vil have Jonas Wind til FC København
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
Celtic genansætter populær veteran
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
FC Nordsjælland på rov i DBU
Tauson indleder året med double-nederlag
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Nye skader i Manchester City
Egypten i kvartfinalen
Fyret – fik kun otte kampe i Celtic
NYHEDER
