Opdateret 19.35: Kasper Dolberg, Christian Nørgaard og Jonas Wind sidder over. Også Andreas Christensen er ude, og dermed har Danmark “kun” 11 mand på bænken.
Når Danmark mandag aften møder Østrig, har tomålsskytten fra Frankrig-kampen, Andreas Cornelius, gode muligheder for at starte inde.
For dels leverede han en glimrende præstation og blev matchvinder mod verdensmestrene med to fine kasser, dels er flere konkurrenter i front ramt af skader.
Af UEFA’s hjemmeside kan man se, hvem der er i 23-mands truppen, og hvem der ikke er.
Her fremgår det, at Andreas Christensen, der missede fredagens opgør mod Frankrig grundet en familieforøgelse, er tilbage i kamptruppen og er blevet tildelt et nummer, selv om han formentlig må tage til takke med en plads på bænken til at starte med, da han kun lige er vendt retur.
Men hverken Christian Nørgaard eller Jonas Wind har fået et kampnummer – og dermed er de altså også ude af opgøret mod Østrig, som de også var det mod Frankrig. Førstnævnte kom ind til landsholdstruppen med en skade, mens Jonas Wind dagen inden opgøret mod Frankrig fik en mindre skade.
Sidste spiller, der misser kampen, er enten Nicolai Boilesen eller Kasper Dolberg. Begge har fået trøje nummer 12 til opgøret mod Østrig, og det kan sagtens tænkes, at staben vil teste, om Kasper Dolberg er klar til at indgå i truppen, eller om pladsen skal tilfalde Nicolai Boilesen, der spiller stopper og venstre back.
Dolberg rev skulderen af led mod Frankrig, men spillede alligevel omkring en time af opgøret. Landstræner Kasper Hjulmand kaldte ham søndag tvivlsom til kampen mod Østrig.
Nicolai Boilesen havde i øvrigt trøje nummer seks mod Frankrig – det nummer har Andreas Christensen overtaget.
Selv om Cornelius har muligheder for at starte inde, er der stadig konkurrence i front, hvor både Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite kan spille positionen som forreste angriber. Poulsen kom slet ikke i aktion mod Frankrig, mens Braithwaite fik de sidste minutter.
Danmarks modstander mandag aften, Østrig, indledte også med en sejr i Nations League, da man besejrede Kroatien.
Tipsbladet har forsøgt at få DBU til at bekræfte UEFA’s information om de danske oversiddere, men unionens kommunikationschef er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
DBU går på jagt efter fans bag banner
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
