Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Ernst Happel Stadion, Wien
Dommer: William Collum, Skotland
På TV: TV2
Hashtag: #autden #nldk
Holdnyt
Østrig
Ralf Rangnick fik en drømmestart som østrigsk landstræner fredag aften, hvor Østrig hentede en imponerende 3-0-sejr på udebane over Kroatien i den første runde af Nations League-gruppespillet.
Derfor topper østrigerne sammen med Danmark gruppen efter én kamp, og der er lagt op til en topkamp mandag aften i Wien.
Til kampen mod Kroatien havde Rangnick sat sit landshold op med et tremandsforsvar, men hurtigt blev der skiftet over til tyskerens velkendte 4-2-2-2-formation, som var med til at vende kampen i Østrigs favør. Mon ikke det også bliver med en østrigsk firebackkæde, når alpelandet tager imod Danmark mandag.
Derudover har Rangnick varslet, at der vil blive bragt nye spillere i spil mod Danmark. Det gælder blandt andet Real Madrid-stjernen David Alaba, der blev sparet mod Kroatien.
Til gengæld vil forsvarsspiller Philipp Lienhart fra SC Freiburg ikke være i spil, fordi han døjer med sygdom og vil sidde over. Det er dog stadig et stærkt hold med et hav af andre Bundesliga-spillere.
Danmark
Sikke en start på Nations League for Kasper Hjulmands tropper.
På to kasser af super-subben Andreas Cornelius hentede Danmark en fantastisk sejr over Frankrig på Stade de France i en kamp, hvor franskmændene ellers var kommet foran på et mål af superstjernen Karim Benzema.
Den flotte sejr skal der nu bygges videre på mod Østrig mandag aften.
Til den kamp bliver det ikke mindst interessant at se, om Hjulmand vælger at starte med tre eller fire mand i bagkæden. Mod Frankrig startede Danmark med tre forsvarsspillere, men skiftede så over til en firebackkæde i anden halvleg, hvilket var afgørende for danskernes comeback.
Hjulmand måtte se bort fra Andreas Christensen, Christian Nørgaard og Jonas Wind til kampen mod Frankrig. Førstnævnte var sammen med sin kone, der var ved at føde, mens de to sidstnævnte døjede med små skader.
Kasper Hjulmand meddelte søndag, at Nørgaard heller ikke bliver klar til Østrig-kampen. Andreas Christensen nåede ikke at træne med søndag, og forsvarsspillerens deltagelse mod Østrig er derfor også tvivlsom. Ifølge Hjulmand er både Kasper Dolberg og Jonas Wind også tvivlsomme til Østrig-kampen.
Karantæne
Østrig: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Østrig (4-2-2-2): Lindner – Trimmel, Danso, Trauner, Wöber – Sabitzer, Alaba – Baumgartner, Weimann – Arnautovic, Kalajdzic
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Nelsson – Kristensen, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Skov Olsen, Cornelius, Eriksen
Profilen:
33-årige Marko Arnautovic er en af Østrigs bedste spillere, og mandagens kamp kan blive et jubilæum for angriberen. Han står nemlig noteret for 99 landskampe, hvorfor kampen mod Danmark kan blive hans kamp nummer 100 i den østrigske landsholdsdragt. Han kommer desuden til kampen i storform efter en flot sæson hos Bologna, hvor han scorede 14 mål på 33 ligakampe, mens han også scorede i sejren over Kroatien i fredags.
Vidste du, at…:
Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange inden for de seneste fire år, og alle tre kampe er endt i dansk triumf. Danmark vandt i 2018 med 2-0 på MCH Arena i en venskabskamp, 4-0 i en VM-kvalifikationskamp i Østrig i foråret 2021, og 1-0 i Parken i endnu en VM-kvalifikationskamp i efteråret 2021. Den sejrsstime vil Hjulmand og co. forsøge at fortsætte.
Dom:
Danmark har en god statistik mod Østrig, og selvom Ralf Rangnick fik en drømmestart på landstrænertilværelsen og råder over en stærk østrigsk trup, er Kasper Hjulmands mandskab favoritter til mandagens kamp.
Herfra er buddet også på en dansk sejr: 2-0 til de rød-hvide, der dermed lægger sig alene i front i Nations League-gruppen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Stor ydmygelse
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER