Optakt: Østrig – Danmark

Både Danmark og Østrig fik en fremragende start på Nations League. Nu mødes de to hold i et topbrag.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Ernst Happel Stadion, Wien
Dommer: William Collum, Skotland
På TV: TV2
Hashtag: #autden #nldk

Holdnyt
Østrig

Ralf Rangnick fik en drømmestart som østrigsk landstræner fredag aften, hvor Østrig hentede en imponerende 3-0-sejr på udebane over Kroatien i den første runde af Nations League-gruppespillet.

Derfor topper østrigerne sammen med Danmark gruppen efter én kamp, og der er lagt op til en topkamp mandag aften i Wien.

Til kampen mod Kroatien havde Rangnick sat sit landshold op med et tremandsforsvar, men hurtigt blev der skiftet over til tyskerens velkendte 4-2-2-2-formation, som var med til at vende kampen i Østrigs favør. Mon ikke det også bliver med en østrigsk firebackkæde, når alpelandet tager imod Danmark mandag.

Derudover har Rangnick varslet, at der vil blive bragt nye spillere i spil mod Danmark. Det gælder blandt andet Real Madrid-stjernen David Alaba, der blev sparet mod Kroatien.

Til gengæld vil forsvarsspiller Philipp Lienhart fra SC Freiburg ikke være i spil, fordi han døjer med sygdom og vil sidde over. Det er dog stadig et stærkt hold med et hav af andre Bundesliga-spillere. 

Danmark
Sikke en start på Nations League for Kasper Hjulmands tropper.

På to kasser af super-subben Andreas Cornelius hentede Danmark en fantastisk sejr over Frankrig på Stade de France i en kamp, hvor franskmændene ellers var kommet foran på et mål af superstjernen Karim Benzema.

Den flotte sejr skal der nu bygges videre på mod Østrig mandag aften.

Til den kamp bliver det ikke mindst interessant at se, om Hjulmand vælger at starte med tre eller fire mand i bagkæden. Mod Frankrig startede Danmark med tre forsvarsspillere, men skiftede så over til en firebackkæde i anden halvleg, hvilket var afgørende for danskernes comeback.

Hjulmand måtte se bort fra Andreas Christensen, Christian Nørgaard og Jonas Wind til kampen mod Frankrig. Førstnævnte var sammen med sin kone, der var ved at føde, mens de to sidstnævnte døjede med små skader.

Kasper Hjulmand meddelte søndag, at Nørgaard heller ikke bliver klar til Østrig-kampen. Andreas Christensen nåede ikke at træne med søndag, og forsvarsspillerens deltagelse mod Østrig er derfor også tvivlsom. Ifølge Hjulmand er både Kasper Dolberg og Jonas Wind også tvivlsomme til Østrig-kampen. 

Karantæne

Østrig: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Østrig (4-2-2-2): Lindner – Trimmel, Danso, Trauner, Wöber – Sabitzer, Alaba – Baumgartner, Weimann – Arnautovic, Kalajdzic

Danmark (3-4-3): Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Nelsson – Kristensen, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Skov Olsen, Cornelius, Eriksen

Profilen:
33-årige Marko Arnautovic er en af Østrigs bedste spillere, og mandagens kamp kan blive et jubilæum for angriberen. Han står nemlig noteret for 99 landskampe, hvorfor kampen mod Danmark kan blive hans kamp nummer 100 i den østrigske landsholdsdragt. Han kommer desuden til kampen i storform efter en flot sæson hos Bologna, hvor han scorede 14 mål på 33 ligakampe, mens han også scorede i sejren over Kroatien i fredags.

Vidste du, at…:
Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange inden for de seneste fire år, og alle tre kampe er endt i dansk triumf. Danmark vandt i 2018 med 2-0 på MCH Arena i en venskabskamp, 4-0 i en VM-kvalifikationskamp i Østrig i foråret 2021, og 1-0 i Parken i endnu en VM-kvalifikationskamp i efteråret 2021. Den sejrsstime vil Hjulmand og co. forsøge at fortsætte.

Dom:
Danmark har en god statistik mod Østrig, og selvom Ralf Rangnick fik en drømmestart på landstrænertilværelsen og råder over en stærk østrigsk trup, er Kasper Hjulmands mandskab favoritter til mandagens kamp.

Herfra er buddet også på en dansk sejr: 2-0 til de rød-hvide, der dermed lægger sig alene i front i Nations League-gruppen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Bliver det Chido Obis store chance?

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Medie med dyster Dorgu-melding

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

– Jeg var stiktosset

Topscorer færdig

Dansker lyner i Italien

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

– De lignede lort!

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open