Alaba og Eriksen: Se et dansk-østrigsk dreamteam

Hvem har de bedste spillere af Danmark og Østrig? Vi har sat et kombineret landshold bestående af spillere fra de to nationer.



De to forhåndsfavoritter i VM-kvalifikationsgruppe F, Østrig og Danmark, tørner sammen onsdag aften i Wien, og her vil man få det første pejlemærke om, hvilket landshold der lige nu er bedst.

Det østrigske landshold består primært af dygtige spillere fra Bundesligaen krydret med én superstjerne i form af David Alaba fra Bayern München.

Et interessant spørgsmål før onsdagens landskamp er; hvor mange spillere fra det danske landshold ville Kasper Hjulmand bytte med en østriger, hvis han kunne?

I den forbindelse har tipsbladet.dk sat det bedste mandskab kombineret af spillere fra begge landshold, og umiddelbart er konklusionen klar. Danmark er bedst besat over det meste af banen.

Her er et kombineret Danmark/Østrig-hold – sat op i en 4-2-3-1-opstilling.

DK-Aus

Målmand:
Det kan egentlig siges ganske enkelt – Østrig har fine målmænd i Cican Stankovic, Pavao Pervan og det nuværende førstevalg Alexander Schlager, men ingen af dem er i nærheden af Kasper Schmeichel, der er én af de 10-15 bedste keepere i verden.

Bagkæden:
Østrig er godt stillet i det centrale forsvar med blandt andre Aleksandar Dragovic og Martin Hinteregger (sidstnævnte er skadet og ikke med mod Danmark). De to har tilsammen spillet mere end 200 kampe i Bundesligaen. Alligevel er det svært at finde et argument for, at de skulle være at foretrække over Andreas Christensen og Simon Kjær, der spiller på større adresser og har et højere topniveau.

På venstre back er Joakim Mæhle klart at foretrække over veteranen Andreas Ulmer, mens Stefan Lainer i den modsatte side bestemt er en værdig konkurrent til Daniel Wass. Lainer spiller for Borussia Mönchengladbach og har masser af erfaring fra blandt andet Europa League og Champions League. Wass klemmer sig foran med et mulehår.

Midtbanen:
Marcel Sabitzer sniger sig foran Thomas Delaney, selv om det er tæt mellem de to. Sabitzer er til dagligt anfører i RB Leipzig, hvor han har gennemgået en succesfuld omskoling fra kant til central midt. Hoffenheims Florian Grillitsch, der har karantæne mod Danmark, er en rigtig god spiller, men umiddelbart lige et niveau under Pierre-Emile Højbjerg.

Trioen Yussuf Poulsen, Christian Eriksen og David Alaba giver sig selv. Martin Braithwaite kan ikke måle sig med stjernen fra Bayern München. 

Angrebet:
Jonas Wind og Kasper Dolberg må vige pladsen for Sasa Kalajdzic. Det er muligt, at de to danskere om nogle år vil være i en helt anden liga end Kalajdzic, men den aktuelle form taler til østrigerens fordel. Tometer-manden har scoret 13 mål for Stuttgart i Bundesligaen i denne sæson, og han har åbnet VM-kvalifikationen med tre mål i to kampe.





Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCM jagter Champions League-talenter

FCK-emne skifter til PSV


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Massiv interesse for Horsens-flop

Lindstrøm på blokken i storklub

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’



Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Dansker færdig i Galatasaray

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

FC Barcelona-stjerner i chok

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark



“Superdanskeren”

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Hollandsk stjerne vinder i Touren

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem



Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard