Hjemsendt: Urimeligt at gøre Daramy til syndebuk

Der vil nu være lup på Mohamed Daramy på landsholdet, påpeges det.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har søndag meldt ud, at han har sendt Mohamed Daramy hjem fra landsholdslejren.

Her har landstræner Hjulmand understreget, at der er tale om en rent sportslig beslutning, og at der ikke ligger andet bag beslutningen, som matcher fravælgelsen af Alexander Bah og Yussuf Yurary Poulsen op til fredagens kamp mod Nordirland.

Der har været en del diskussion om indskifterne i de seneste landskampe, herunder Daramy, men chefredaktør for Tipsbladets trykte udgave, Troels Bager Thøgersen, mener ikke, at Daramy eller andre indskiftere skal gøres syndebuk efter landsholdets ujævne præstationer.

– Det er urimeligt at gøre Daramy til syndebuk for nogle dårlige perioder for landsholdet. Og det tror jeg bestemt heller ikke har været ligget til grund for Hjulmands beslutning, det understregede han jo også med, at det handlede rent om et sportsligt valg, han alligevel skal træffe på kampdagen, siger han og fortsætter:

– Men der vil være lup på Daramy nu i landsholdssammenhæng. Det er da nærliggende at koble Hjulmands erkendelse af, at indskiftningerne ikke har fungeret, med at indskifteren Daramy i Nordirland-kampen så glider ud af en vigtig udekamp tre dage senere, siger Troels Bager Thøgersen.

Det er nærmere nogle af landsholdets erfarne kræfter, der sammen med træneren skal have opklaret, hvad der gik skævt i kampene mod Kasakhstan og Nordirland, for ikke at tale om et skuffende VM.

– Daramy kan hjælpe sig selv ved at sikre, at alle aftaler sidder lige i skabet. Han er en dygtig udfordrer, der kan blive endnu bedre, blandt andet i beslutningerne med og uden kuglen. Og det skal nok komme, fastslår han og tilføjer:

– Daramy skal nu nok være tilbage til efteråret og komme til at spille en rolle der. Jeg synes, det større spørgsmål for landsholdet nu er, hvordan man undgår at fryse som hold og nærmest virke bange for sig selv og modgang, som det nu er sket flere gange mod Australien, Kasakhstan og Nordirland, tre relativt middelmådige hold, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Det står desuden klart, hvem der skal kigges på, når det ikke kører for landsholdet.

– Hvis der er nogen, der er ansvarlig for det inde på banen, er det altså dem med over 100 landskampe, ikke en 21-årig indskifter, fortæller chefredaktøren for den trykte udgave.

Hjulmand pegede også på, at det ikke handler om noget disciplinært med Daramy. Læs mere om det her.





Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

AGF henter Ibrahim Traoré

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

United-legende jubler over Patrick Dorgu

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Rune deler nyt efter mareridt

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

– Cooper skyder på Schmedes

Går i kødet på Rasmus Højlund

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

OB – Silkeborg IF

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Angriber er færdig i Randers FC

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

To trænere færdige i Superliga-klub

Et slag fra førstepladsen

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!