Landstræner Kasper Hjulmand krydser fingre for, at kunstgræsbanen på Astana Arena bliver vandet før kampen og i pausen af Danmarks EM-kvalifikationsdyst mod Kasakhstan søndag.
En vandet bane er en nødvendighed for at give spillerne de bedste betingelser for at spille god fodbold i et højt tempo, men da Kasakhstan torsdag spillede samme sted mod Slovenien, så banen ikke ud til at være vandet før start.
Det siger Kasper Hjulmand lørdag på et pressemøde forud for landsholdets træning i arenaen.
– Den så tørrere ud i første halvleg mod Slovenien, og vores scout så, at den ikke blev vandet op til. Jeg håber, at man tager det alvorligt og sørger for, at den bliver vandet. En kunstgræsbane skal være våd, det er sådan set hele meningen med det, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren har stor erfaring med at træne og spille på kunstgræs fra sin tid som træner i FC Nordsjælland.
Han foretrækker en god græsbane, men hvis Danmark kan skrue tempoet op mod undertippede Kasakhstan, behøver underlaget ikke at være en ulempe for Hjulmands hold.
– Jeg har set mange kampe med Kasakhstan, og mange hold har haft det svært på den her bane, men vi har en klar plan for, hvordan vi kan vinde kampen.
– Vi ved, hvordan man skal spille på kunstgræs, og vi skal have tempo i vores spil. Vi vil ikke prøve at lave for meget om i vores spil på grund af underlaget. Det vigtigste er, at banen bliver vandet for både fodboldens og spillernes skyld.
– Vi har også nogle spillere, der kan drage fordel af at spille på kunstgræs. Det er ikke sikkert, at de skal spille fra start, men de kan blive bragt ind i løbet af kampen, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren blev også spurgt, om han synes, at kunstgræs bør være ulovligt i europæisk topfodbold.
– Det er ikke op til mig at vurdere, om kunstgræs skal være ulovligt. Jeg kan sige, at vi alle hellere vil have gode græs- og hybridbaner.
– Det vil også være sundt for spillerne, hvis der var en større ensartethed i underlaget, siger landstræneren.
Landsholdsanfører Simon Kjær peger på, at kunstgræs belaster spillerne på en uvant måde.
– Det er en anderledes belastning for kroppen, end vi er vant til. Men det er ingen undskyldning. Det er et vilkår.
– Vi skal håndtere at kunne spille på kunstgræs, og det er heller ikke første gang, vi prøver det, siger Simon Kjær.
Også Hjulmand pointerer, at underlaget ikke kan bruges som en undskyldning, hvis Danmark søndag spiller en mindre god kamp mod verdensranglistens nummer 115.
– Uanset om det er jord, mudder, sten eller græs, så er vi klar, siger Hjulmand.
Tidligere på ugen har både Joachim Andersen og Andreas Christensen forladt landsholdslejren med skader, men resten af truppen er kampklar, fortæller Kasper Hjulmand.
Søndagens kamp på kunstgræsset begynder klokken 15 dansk tid og klokken 20 lokal tid på det opvarmede stadion i Astana.
/ritzau/
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER