Kasper Hjulmand frygter uvandet kunstgræsbane

Danmark skal spille hurtigt på kunstgræsset i Astana. Hjulmand håber, at plastikbanen bliver vandet.



Landstræner Kasper Hjulmand krydser fingre for, at kunstgræsbanen på Astana Arena bliver vandet før kampen og i pausen af Danmarks EM-kvalifikationsdyst mod Kasakhstan søndag.

En vandet bane er en nødvendighed for at give spillerne de bedste betingelser for at spille god fodbold i et højt tempo, men da Kasakhstan torsdag spillede samme sted mod Slovenien, så banen ikke ud til at være vandet før start.

Det siger Kasper Hjulmand lørdag på et pressemøde forud for landsholdets træning i arenaen.

– Den så tørrere ud i første halvleg mod Slovenien, og vores scout så, at den ikke blev vandet op til. Jeg håber, at man tager det alvorligt og sørger for, at den bliver vandet. En kunstgræsbane skal være våd, det er sådan set hele meningen med det, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren har stor erfaring med at træne og spille på kunstgræs fra sin tid som træner i FC Nordsjælland.

Han foretrækker en god græsbane, men hvis Danmark kan skrue tempoet op mod undertippede Kasakhstan, behøver underlaget ikke at være en ulempe for Hjulmands hold.

– Jeg har set mange kampe med Kasakhstan, og mange hold har haft det svært på den her bane, men vi har en klar plan for, hvordan vi kan vinde kampen.

– Vi ved, hvordan man skal spille på kunstgræs, og vi skal have tempo i vores spil. Vi vil ikke prøve at lave for meget om i vores spil på grund af underlaget. Det vigtigste er, at banen bliver vandet for både fodboldens og spillernes skyld.

– Vi har også nogle spillere, der kan drage fordel af at spille på kunstgræs. Det er ikke sikkert, at de skal spille fra start, men de kan blive bragt ind i løbet af kampen, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren blev også spurgt, om han synes, at kunstgræs bør være ulovligt i europæisk topfodbold.

– Det er ikke op til mig at vurdere, om kunstgræs skal være ulovligt. Jeg kan sige, at vi alle hellere vil have gode græs- og hybridbaner.

– Det vil også være sundt for spillerne, hvis der var en større ensartethed i underlaget, siger landstræneren.

Landsholdsanfører Simon Kjær peger på, at kunstgræs belaster spillerne på en uvant måde.

– Det er en anderledes belastning for kroppen, end vi er vant til. Men det er ingen undskyldning. Det er et vilkår.

– Vi skal håndtere at kunne spille på kunstgræs, og det er heller ikke første gang, vi prøver det, siger Simon Kjær.

Også Hjulmand pointerer, at underlaget ikke kan bruges som en undskyldning, hvis Danmark søndag spiller en mindre god kamp mod verdensranglistens nummer 115.

– Uanset om det er jord, mudder, sten eller græs, så er vi klar, siger Hjulmand.

Tidligere på ugen har både Joachim Andersen og Andreas Christensen forladt landsholdslejren med skader, men resten af truppen er kampklar, fortæller Kasper Hjulmand.

Søndagens kamp på kunstgræsset begynder klokken 15 dansk tid og klokken 20 lokal tid på det opvarmede stadion i Astana.

/ritzau/





‘Mathias Jensen har grund til at være sur’




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne