Hjulmand holder øje med ham: Blev overrasket

Kalmar FF-angriber Mileta Rajovic glæder sig over, at landstræner Kasper Hjulmand har noteret sig de gode præstationer i Sverige.



Den danske angriber Mileta Rajovic har scoret 12 mål i 15 kampe for Allsvenskan-klubben Kalmar FF siden skiftet fra NordicBet Liga-klubben Næstved Boldklub i januar. Og der er blevet lagt mærke til de flotte præstationer.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen til EM-kvalifikationskampene mod Nordirland og Slovenien sagde landstræner Kasper Hjulmand blandt andet:

– Det er en spiller, vi følger, og vi har talt med Henrik (Kalmar FF-cheftræner Henrik Jensen, red.) deroppe. Han er på skærmen, og det er et utroligt stærkt indhop, han har fået i Allsvenskan. Det er spændende at følge.

Tipsbladet har som følge af Hjulmands udtalelser spurgt Rajovic om opmærksomheden fra landstrænerens side.

Blev du overrasket, da Hjulmand nævnte, at han holder øje med din situation?

– Det er første gang, jeg bliver nævnt, så jeg blev overrasket – og jeg blev rigtigt glad. Det beviser, at hårdt arbejde betaler sig. Og ja, det er simpelthen bare en kæmpe motivation, for det giver blod på tanden for at vise endnu mere.

Hvad betyder det for dig, at den danske landstræner åbner døren for dig?

– Jeg tror, at det betyder alt, at man bliver set. Jeg kan jo godt synes, at det går godt, og at jeg udvikler mig meget lige nu, men andre skal jo også kunne se det. Og at landstræneren ser det, er jo helt vildt fedt.

– Der er håb – og måske er jeg nu kommet tættere på drømmen, end jeg selv regnede med, før jeg kom til Sverige. Det giver et kæmpe boost til selvtilliden og tro på tingene.

Du har rødder i Montenegro. Kan det montenegrinske landshold være en mulighed?

– Jeg er født og opvokset i Danmark og har altid haft en drengedrøm om at spille for Danmark. Jeg kan jo håbe, at med Hjulmands ord om mig, så er den drøm måske rykket tættere på at kunne blive virkelighed.

Tror du, det er muligt for dig at slå til på landsholdet, når du spiller i Sverige, eller bliver du nødt til at levere på en højere hylde?

– Det er kun landstræneren, der ved den slags. Jeg prøver bare at gøre det så godt, som jeg kan, der hvor jeg er. Så er det op til landstræneren, om det er nok. Det er gået hurtigt, men også gået godt med at rykke op, trin for trin.

– Jeg scorer mål på mange måder – det er naturligt for mig, og det har jeg egentlig altid gjort. Jeg føler, at jeg selv bliver bedre, når jeg spiller med bedre holdkammerater, der kan se mine løb og spille bolden rigtigt. Så jeg tror naturligvis på, at jeg kan udvikle mig endnu mere.

Danmark spiller mod Nordirland den 16. juni. Tre dage senere er Slovenien modstanderen.





Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’


Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Stor mystik omkring Emil Højlund

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Silkeborg IF – FC København

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Elver bliver hjemme fra VM-test

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Viktor Claesson siger stop

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Legende revser Højlund-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Hylder Christian Eriksen

‘Hvad fanden er det!?’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Antonsen i overraskende exit

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

FCK-stjernes video går viralt

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Stor FCK-bet: Profiler ude

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Brøndby-darling chokerer