Christian Eriksen er tilbage på det danske landshold for første gang siden sommerens uhyggelige kollaps i Parken under EM-kampen mod Finland.
Landstræner Kasper Hjulmand har netop udtaget Christian Eriksen til den 23 mand store trup, der skal spille testkampe mod Holland og Serbien på lørdag 26. marts og tirsdag 29. marts.
Christian Eriksens præstationer for Brentford i de tre kampe, det er blevet til har været nok for Kasper Hjulmand, der på ingen måder tvivler på, at Christian Eriksen er tilbage for at levere på et højt niveau på det danske landshold.
– Jeg har fuldt det tæt og var for nyligt i London og se ham og mærke ham til både kamp og træning. Det niveau, vi har set Christian spille på, har været højt. Han vil gerne have bolden og er afgørende. Jeg ser en kamp på stadion mellem Brentford og Burnley, og jeg mener, at han var kampens bedste spiller. Han mangler fortsat noget, men han er i en god forfatning, og vi glæder os til at have ham tilbage, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Det, han kan, er at træde ind på et hold og opfatte situationerne. Hans touch er der – det er den gamle Christian Eriksen. Han mangler måske noget fysisk, men han er tilbage. og jeg forventer, at han træder ind – ikke bare for at spille med men for at være afgørende
At Christian Eriksen nu er tilbage på landsholdet så kort tid efter, at han han lå livløs med hjertestop i Parken tilbage i juni 2021 var på ingen måde noget Kasper Hjulmand havde troet muligt
– Jeg havde slet ikke tænkt over det – om han skulle tilbage og spille fodbold. Det har heller ikke været min opgave at tilskyndet det eller håbe på det. Min opgave har været at støtte Christian og familien i de beslutninger, de har taget.
– Det vigtigste for mig er, at han er afklaret med sit liv og sin beslutning, siger Hjulmand, der er overbevist om, at det bliver en helt særlig aften, når landsholdet tirsdag 29. marts møder Serbien i Parken.
– Det bliver følelsesladet – det er fantastisk positivt. Det er selvfølgelig specielt for Christian, og det bliver en glædens dag med en fantastisk modtagelse. Og først og fremmest bliver det fedt at få ham tilbage igen på holdet – for det han kan, kan være afgørende i kampene.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
