Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand indikerer, at transfervinduets sidste timer meget vel kan ende med, at en eller flere af spillerne i hans landsholdstrup ender med at skifte klub. Men han vil ikke stille garantier for, at det sker.
Det siger Hjulmand mandag eftermiddag, hvor det danske fodboldlandshold mødte ind i landsholdslejren i Herning og indledte forberedelserne til testkampen mod Færøerne og de kommende to Nations League-kampe mod Island og England.
– Vi må se. Sådan er det altid på det her tidspunkt, at der sker nogle ting på sidste dag. Nu må vi se, hvor meget der kommer til at foregå, men der er helt sikkert noget, der sker – både her og andre steder.
– Der er nogle stykker, der kommer lidt senere. Vi må se, om de når at komme på banen, men de flyver ind forskellige steder fra, så vi ser på, hvornår de kommer, siger Kasper Hjulmand.
Transfervinduet lukker, når mandag bliver til tirsdag.
Har du forventninger om, at der sker noget med dine spillere i løbet af aftenen?
Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer
– Jeg ved det ikke. Det kan være, men det kan også være, at der ikke sker så meget. Jeg synes, det er et lidt atypisk vindue, hvor der ikke sker så meget, som der har gjort.
– Det er meget få køb og salg, og det er næsten kun unge spillere, og så er det meget leje. Så det er en lidt usikker tid for mange, men det er klart, at der sker meget på falderebet, og det kommer der også til i aften, siger Hjulmand.
Landstræneren nævner ingen navne på de af hans spillere, som potentielt kunne stå foran et klubskifte.
Christian Eriksen skulle have været til rådighed for pressen mandag eftermiddag, men kort før presseseancens start blev det oplyst, at han var forsinket.
Da spillerne senere mødte ind til træning, var kreatøren dog med og lignede ikke en mand, der var på vej til at bytte Inter ud med en anden arbejdsgiver.
Kasper Hjulmand bekræfter, at han har været med til at snakke fodboldfremtid med Christian Eriksen, der blot har spillet 73 af 270 mulige Inter-minutter siden seneste landsholdssamling.
Læs også:Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i de kommende måneder
Men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen skal sidde på bænken i hele efteråret, hvis han bliver i Inter.
– Både Christian, jeg og alle andre ville jo gerne have, at han spillede noget mere. Men vi kigger meget på deres kampkalender, og jeg kan se, at de med deltagelsen i Champions League skal spille virkelig, virkelig mange kampe, og jeg er helt sikker på, at med Christians kvaliteter skal han nok få kampe.
– Jeg er ikke så bekymret lige nu, siger landstræneren.
I Hjulmands nuværende trup har kun Pierre-Emile Højbjerg, Christian Gytkjær og Pione Sisto skiftet klub i løbet af sommerens transfervindue.
Det står i kontrast til andre travle sommervinduer de senere år, hvor et tocifret antal spillere har fundet ny arbejdsgiver. Det er formentlig resultatet af en branche, hvor coronavirus har skabt stor usikkerhed.
– Jeg fornemmer lidt derude, at det er svært at træffe beslutninger om at lave investeringer, specielt for etablerede spillere. Så skal vi op i de helt store aftaler, og ellers er det meget lejeaftaler, der bliver indgået, siger Hjulmand.
/ritzau/
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Hjulmand vil se mere til Robert Skovs venstreben
Læs også:Hjulmand før ilddåb mod Belgien: Bliver ekstremt svært
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
AVIS
Storklub har taget kontakt
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
Choktransfer på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
