Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.
Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.
Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.
– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.
Læs også:Optakt: Danmark – England
– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.
Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.
– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.
Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.
Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet
– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.
Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.
Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
