Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i

Landsholdet møder tirsdag England, og her kan der meget vel være ændringer i den danske startopstilling. I det hele taget arbejder Kasper Hjulmand med en større trup.



Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.

Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.

Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.

– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.

Læs også:Optakt: Danmark – England

– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.

Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.

– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.

Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.

Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet

– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.

Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.

Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.

Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend




LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Forventer rekord i Superliga-klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Dansk klub har lagt hele strategien om

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Han har en “grim” side

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys