Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i

Landsholdet møder tirsdag England, og her kan der meget vel være ændringer i den danske startopstilling. I det hele taget arbejder Kasper Hjulmand med en større trup.



Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.

Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.

Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.

– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.

Læs også:Optakt: Danmark – England

– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.

Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.

– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.

Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.

Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet

– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.

Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.

Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.

Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend


Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

FC København-handling går verden rundt 

Endelig er der godt nyt!

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Brøndby sparer millioner

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Legende om Højlund: Her er problemet

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF slår FC København i drama

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Manchester United henter comebacksejr

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Kasper Hjulmand taber storkamp

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Banker FCM: Forrygende uge i FC København

OB – Vejle Boldklub

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar