Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.
Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.
Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.
– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.
Læs også:Optakt: Danmark – England
– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.
Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.
– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.
Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.
Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet
– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.
Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.
Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Superliga-ekspert i svime over FCK
Moukoko vækker opsigt i udlandet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
STORT INTERVIEW
