Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i

Landsholdet møder tirsdag England, og her kan der meget vel være ændringer i den danske startopstilling. I det hele taget arbejder Kasper Hjulmand med en større trup.



Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.

Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.

Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.

– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.

Læs også:Optakt: Danmark – England

– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.

Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.

– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.

Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.

Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet

– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.

Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.

Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.

Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend


Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Solgt for 285 millioner

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Spøger i kæmpeklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Sløv kampstart på Sardinien

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding