Nations League åbnede med et nederlag hjemme mod Belgien lørdag, men tirsdag får Danmark en ny mulighed for at få point, når England gæster Parken.
Og selv om det ikke er sikkert, lyder landstræner Kasper Hjulmand som en mand, der er klar til at lave ændringer i den danske startopstilling. Blandt andet for at sikre, at spillerne ikke løber ind i skadet.
Selv om der er både point i Nations League og verdensranglistepoint på spil, er en del spillere fortsat på et tidligt stadie i preseason, og derfor spiller det også ind, når Kasper Hjulmand skal blande kortene.
– Det er en balancegang. Min kollega Gareth Southgate (engelsk landstræner, red.) sagde det samme: Vi mangler de fem udskiftninger. Vi kan se, at ligaer implementerer fem udskiftninger, og vi har brug for det samme.
Læs også:Optakt: Danmark – England
– Et af de helt store issues bliver, at man ikke skal have for mange spillere på banen, der skal skiftes. Det må træningssessionen nu her hjælpe med at give svar på, men i sidste ende er det min beslutning med start-elleveren. Jeg håber, at vi ikke kun skal lave udskiftninger på grund af det fysiske, men også det taktiske, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde før opgøret.
Den danske landstræner ved, at der kommer “run” på spillerne, når de vender tilbage til deres klubber, og det er også noget, han tænker over, når han skal sætte sin startopstilling mod England.
– Det er vigtigt, at spillerne er okay, og at de kommer godt tilbage i preseason. Der er mange kampe, så det handler også om at kigge på hele deres sæson, siger Hjulmand.
Både i oktober og november kommer der tre landskampe, og det får Hjulmand til at åbne for, at langt flere spillere i den kommende tid kan få spilletid på det danske A-landshold. Blandt de i alt seks kamåeer to testkampe, og Hjulmand lyder lidt som en, der gerne havde været de kampe foruden.
Læs også:Engelske stjerner misser Danmark-kamp: Havde damebesøg på hotellet
– Det er ikke noget, vi selv bestemmer – det er lagt ind i planerne. Man kan godt diskutere de her ekstra kampe, når man tænker på spillernes program. Spillerne kommer til at få mange kampe, fra når de tager herfra og frem til maj måned. Derfor vil vi også bruge flere spillere i oktober og november. Jeg noterede også, at Spanien og Tyskland brugte 19 og 20 spillere (i Nations League, red.). Vi må indse, at det er sådan, det bliver. Især når der er tre kampe på en termin. Det er for alles bedste, siger han.
Hjulmands tropper tabte som sagt til Belgien, resultatet var 0-2. Mens Danmark kom skidt fra start, åbnede England med en sejr på 1-0 ude over Island.
Der er kampstart tirsdag aften klokken 20.45 i Parken.
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet
Læs også:De danske EM-modstandere gør rent bord i denne weekend
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT
