Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen

Kasper Dolberg ser virkelig god ud i øjeblikket, lyder det fra landstræner Kasper Hjulmand.



Når Danmarks fodboldlandshold tirsdag aften møder England i Nations League, kan det meget vel være med Kasper Dolberg som den centrale angriber i Kasper Hjulmands 4-3-3-system.

Danmarks nye landstræner foretrak også Dolberg i lørdagens nederlag mod Belgien, og det skyldes, at den 22-årige silkeborgenser aktuelt er i bedre form end det mest oplagte alternativ i front, siger Hjulmand.

– Andreas Cornelius var lige startet med træningen i Italien, da han mødte ind i landsholdslejren, så Dolberg er langt længere fremme i sin træning og har allerede spillet turneringskampe.

– Cornelius havde kun haft tre træninger, inden han kom ind i lejren, og han var ikke i nærheden af at kunne spille 90 minutter mod Belgien i lørdags. Lige nu er det derfor ikke et svært valg mellem de to, siger Kasper Hjulmand og roser Dolberg:

– Man kan se, når han spiller i Nice, at han er fantastisk giftig. Han ser virkelig god ud i øjeblikket.

Landstræneren bringer dog også to andre navne i spil til pladsen som central angriber.

– Vi har også Yussuf Poulsen, som spiller spidsangriber til daglig. Han har nogle kompetencer centralt i banen, og han er også en mulighed derinde.

– Hvis Christian Gytkjær kan ride videre på sin succes efter skiftet til Monza, så ved vi, at han er en målscorer, som kan bruges. Jeg synes, at vi har flere gode muligheder på den position, men lige nu ligger det til Dolberg, siger Hjulmand.

Christian Gytkjær er ikke udtaget til den aktuelle landsholdssamling, men kan være med, når Danmark i oktober spiller testkamp mod Færøerne og Nations League-kampe mod Island og England.

Selv er Kasper Dolberg nogenlunde tilfreds, med det han viste lørdag mod Belgien, hvor han spillede sin sjette landskamp fra start.

– Det var et meget godt tegn at starte inde. Det var fedt, og det er ikke mange gange, jeg har gjort det for Danmark, og jeg har en fin følelse af min egen præstation.

– Som angriber ville jeg selvfølgelig gerne have scoret et mål og været mere synlig offensivt. Der var også en masse justeringer i forhold til tidligere. Vi havde meget fokus på vores presspil, og jeg synes, at jeg leverede på den konto, siger Kasper Dolberg.

Han står noteret for 5 mål i 18 landskampe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Thomas Frank: De vinder VM

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Han bestemmer det hele

Begejstret for Jacob Neestrup

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…