Han har været fast mand i Serie A i denne sæson, tilmed som anfører for Lecce, men Morten Hjulmand blev forbigået, da Kasper Hjulmand i slutningen af november udtog Danmarks VM-trup.
Men selvom Morten Hjulmand virkelig gerne ville være have været med i Qatar, så føler den unge midtbanespiller ikke, at han blev udsat for en uretfærdighed ved at blive udeladt.
– Selvfølgelig blev man da ærgerlig over ikke at skulle med til en så stor slutrunde. Men på anden anden side vil jeg ikke sige, at jeg blev skuffet, for jeg havde ikke været en del af det hold, som landstræneren havde skabt under EM, forklarer Morten Hjulmand til Tipsbladet.
– Den gruppe, han havde skabt, havde jeg jo ikke været en del af. Så på den måde kunne jeg godt se, at det var mange af de samme spillere, der skulle med igen. Jeg var mere ærgerlig end skuffet, vil jeg sige.
2022 har været et stort år i Morten Hjulmands karriere, hvor midtbanespilleren rykkede op i Serie A, blev gjort til anfører i Lecce og i sommer blev udtaget til Danmarks Nations League-trup. Så hvad har Morten Hjulmand som drømmescenarie for 2023?
– Det ville nok være at blive i Serie A med Lecce, lyder midtbanespillerens kortfattede svar.
Og hvad med i forhold til landsholdet?
– Det er svært at forholde sig til landsholdet, fordi jeg ikke har været en del af det. Så det kan jeg simpelthen ikke svare på.
– Jeg har jo sagt før, at det er en kæmpe drøm at komme på landsholdet. Men lige nu spiller jeg jo i Lecce, og jeg er anfører der, så det er det, jeg forholder mig til. Så derfor er den største drøm for mig lige nu at blive i Serie A med Lecce.
Morten Hjulmand blev udtaget til landsholdet i juni, hvor Danmark spillede fire Nations League-kampe. Midtbanespilleren kom dog ikke i aktion og dermed har han stadig sin landsholdsdebut til gode.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
OPTAKT