Hjulmand missede VM: Landsholdet er en kæmpe drøm

Ærgrelse, men ikke skuffelse. Sådan vil Serie A-danskeren Morten Hjulmand beskrive sin reaktion på, at han ikke kom med til VM i Qatar.



Han har været fast mand i Serie A i denne sæson, tilmed som anfører for Lecce, men Morten Hjulmand blev forbigået, da Kasper Hjulmand i slutningen af november udtog Danmarks VM-trup.

Men selvom Morten Hjulmand virkelig gerne ville være have været med i Qatar, så føler den unge midtbanespiller ikke, at han blev udsat for en uretfærdighed ved at blive udeladt. 

– Selvfølgelig blev man da ærgerlig over ikke at skulle med til en så stor slutrunde. Men på anden anden side vil jeg ikke sige, at jeg blev skuffet, for jeg havde ikke været en del af det hold, som landstræneren havde skabt under EM, forklarer Morten Hjulmand til Tipsbladet. 

– Den gruppe, han havde skabt, havde jeg jo ikke været en del af. Så på den måde kunne jeg godt se, at det var mange af de samme spillere, der skulle med igen. Jeg var mere ærgerlig end skuffet, vil jeg sige.

2022 har været et stort år i Morten Hjulmands karriere, hvor midtbanespilleren rykkede op i Serie A, blev gjort til anfører i Lecce og i sommer blev udtaget til Danmarks Nations League-trup. Så hvad har Morten Hjulmand som drømmescenarie for 2023?

– Det ville nok være at blive i Serie A med Lecce, lyder midtbanespillerens kortfattede svar. 

Og hvad med i forhold til landsholdet?

– Det er svært at forholde sig til landsholdet, fordi jeg ikke har været en del af det. Så det kan jeg simpelthen ikke svare på.

– Jeg har jo sagt før, at det er en kæmpe drøm at komme på landsholdet. Men lige nu spiller jeg jo i Lecce, og jeg er anfører der, så det er det, jeg forholder mig til. Så derfor er den største drøm for mig lige nu at blive i Serie A med Lecce.

Morten Hjulmand blev udtaget til landsholdet i juni, hvor Danmark spillede fire Nations League-kampe. Midtbanespilleren kom dog ikke i aktion og dermed har han stadig sin landsholdsdebut til gode.  





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Millionregn over ‘PC’

Premier League-klub går all-in

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Bayern – PSG

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?