Han har været fast mand i Serie A i denne sæson, tilmed som anfører for Lecce, men Morten Hjulmand blev forbigået, da Kasper Hjulmand i slutningen af november udtog Danmarks VM-trup.
Men selvom Morten Hjulmand virkelig gerne ville være have været med i Qatar, så føler den unge midtbanespiller ikke, at han blev udsat for en uretfærdighed ved at blive udeladt.
– Selvfølgelig blev man da ærgerlig over ikke at skulle med til en så stor slutrunde. Men på anden anden side vil jeg ikke sige, at jeg blev skuffet, for jeg havde ikke været en del af det hold, som landstræneren havde skabt under EM, forklarer Morten Hjulmand til Tipsbladet.
– Den gruppe, han havde skabt, havde jeg jo ikke været en del af. Så på den måde kunne jeg godt se, at det var mange af de samme spillere, der skulle med igen. Jeg var mere ærgerlig end skuffet, vil jeg sige.
2022 har været et stort år i Morten Hjulmands karriere, hvor midtbanespilleren rykkede op i Serie A, blev gjort til anfører i Lecce og i sommer blev udtaget til Danmarks Nations League-trup. Så hvad har Morten Hjulmand som drømmescenarie for 2023?
– Det ville nok være at blive i Serie A med Lecce, lyder midtbanespillerens kortfattede svar.
Og hvad med i forhold til landsholdet?
– Det er svært at forholde sig til landsholdet, fordi jeg ikke har været en del af det. Så det kan jeg simpelthen ikke svare på.
– Jeg har jo sagt før, at det er en kæmpe drøm at komme på landsholdet. Men lige nu spiller jeg jo i Lecce, og jeg er anfører der, så det er det, jeg forholder mig til. Så derfor er den største drøm for mig lige nu at blive i Serie A med Lecce.
Morten Hjulmand blev udtaget til landsholdet i juni, hvor Danmark spillede fire Nations League-kampe. Midtbanespilleren kom dog ikke i aktion og dermed har han stadig sin landsholdsdebut til gode.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER