Kufferterne er pakket, 26 mand er udtaget og tirsdag morgen letter flyveren fra København mod Qatar.
Kasper Hjulmand og det danske landshold er klar til at begejstre og underholde i ørkenstaten, hvor de jagter et stort resultat. For at det skal lykkes, så skal de i første omgang forbi Tunesien, Frankrig og Australien i gruppespillet.
Derefter venter en lang vej mod benhårde modstandere, hvis Danmark skal gå hele vejen. Samme vej har flere af turneringens øvrige nationer også tænkt sig at gå, og her har Kasper Hjulmand særlig fidus til to nationer syd for Ækvator.
– Jeg synes, at de Sydamerikanske hold i Brasilien og Argentina ser rigtig stærke ud. Jeg har fulgt Argentina i et stykke tid og set dem siden 2019, hvor jeg har set dem smelte sammen. De ser stærke ud og Brasilien gør det samme, siger Hjulmand på et pressemøde til den fremmødte presse kort før afrejsen til Qatar, og fortsætter.
– Så er der de sædvanlige med Frankrig i spidsen for dem. Vi føler ikke, at vi er i den der kategori, hvor vi er blandt de allerbedste, men vi føler godt, at vi kan slå dem. Vi er på vej til at æde os derind, men de hold der ser stærke ud.
Landsholdets anfører Simon Kjær har også et rigtig godt øje til Danmarks mulige modstander i 1/8-delsfinalen.
– Formentlig også Argentina. Jeg synes, at det er et hold, som har vist rigtig meget sult. Som Kasper siger, så har de fået det til at fungere om deres 10'er [Lionel Messi, red.] nu, hvilket de måske har kæmpet lidt med i en del år. Nu ser det ud til at fungere, så de bliver gode.
Danmarks gruppe bliver parret med Argentinas i 1/8-delsfinalen. Vinder Argentina som ventet deres gruppe, så skal de møde toeren fra Danmarks gruppe, hvilket meget vel kan blive Kasper Hjulmands tropper, da Frankrig i skrivende stund er favoritter til førstepladsen.
Danmark indleder VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT