Kufferterne er pakket, 26 mand er udtaget og tirsdag morgen letter flyveren fra København mod Qatar.
Kasper Hjulmand og det danske landshold er klar til at begejstre og underholde i ørkenstaten, hvor de jagter et stort resultat. For at det skal lykkes, så skal de i første omgang forbi Tunesien, Frankrig og Australien i gruppespillet.
Derefter venter en lang vej mod benhårde modstandere, hvis Danmark skal gå hele vejen. Samme vej har flere af turneringens øvrige nationer også tænkt sig at gå, og her har Kasper Hjulmand særlig fidus til to nationer syd for Ækvator.
– Jeg synes, at de Sydamerikanske hold i Brasilien og Argentina ser rigtig stærke ud. Jeg har fulgt Argentina i et stykke tid og set dem siden 2019, hvor jeg har set dem smelte sammen. De ser stærke ud og Brasilien gør det samme, siger Hjulmand på et pressemøde til den fremmødte presse kort før afrejsen til Qatar, og fortsætter.
– Så er der de sædvanlige med Frankrig i spidsen for dem. Vi føler ikke, at vi er i den der kategori, hvor vi er blandt de allerbedste, men vi føler godt, at vi kan slå dem. Vi er på vej til at æde os derind, men de hold der ser stærke ud.
Landsholdets anfører Simon Kjær har også et rigtig godt øje til Danmarks mulige modstander i 1/8-delsfinalen.
– Formentlig også Argentina. Jeg synes, at det er et hold, som har vist rigtig meget sult. Som Kasper siger, så har de fået det til at fungere om deres 10'er [Lionel Messi, red.] nu, hvilket de måske har kæmpet lidt med i en del år. Nu ser det ud til at fungere, så de bliver gode.
Danmarks gruppe bliver parret med Argentinas i 1/8-delsfinalen. Vinder Argentina som ventet deres gruppe, så skal de møde toeren fra Danmarks gruppe, hvilket meget vel kan blive Kasper Hjulmands tropper, da Frankrig i skrivende stund er favoritter til førstepladsen.
Danmark indleder VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november.
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE