Hjulmand og Kjær enige: De er topfavoritter til VM

Det danske landshold kan allerede tidligt brage sammen med Kasper Hjulmand og Simon Kjærs bud på en kommende verdensmester.



Kufferterne er pakket, 26 mand er udtaget og tirsdag morgen letter flyveren fra København mod Qatar.

Kasper Hjulmand og det danske landshold er klar til at begejstre og underholde i ørkenstaten, hvor de jagter et stort resultat. For at det skal lykkes, så skal de i første omgang forbi Tunesien, Frankrig og Australien i gruppespillet.

Derefter venter en lang vej mod benhårde modstandere, hvis Danmark skal gå hele vejen. Samme vej har flere af turneringens øvrige nationer også tænkt sig at gå, og her har Kasper Hjulmand særlig fidus til to nationer syd for Ækvator.

– Jeg synes, at de Sydamerikanske hold i Brasilien og Argentina ser rigtig stærke ud. Jeg har fulgt Argentina i et stykke tid og set dem siden 2019, hvor jeg har set dem smelte sammen. De ser stærke ud og Brasilien gør det samme, siger Hjulmand på et pressemøde til den fremmødte presse kort før afrejsen til Qatar, og fortsætter.

– Så er der de sædvanlige med Frankrig i spidsen for dem. Vi føler ikke, at vi er i den der kategori, hvor vi er blandt de allerbedste, men vi føler godt, at vi kan slå dem. Vi er på vej til at æde os derind, men de hold der ser stærke ud.

Landsholdets anfører Simon Kjær har også et rigtig godt øje til Danmarks mulige modstander i 1/8-delsfinalen.

– Formentlig også Argentina. Jeg synes, at det er et hold, som har vist rigtig meget sult. Som Kasper siger, så har de fået det til at fungere om deres 10'er [Lionel Messi, red.] nu, hvilket de måske har kæmpet lidt med i en del år. Nu ser det ud til at fungere, så de bliver gode.

Danmarks gruppe bliver parret med Argentinas i 1/8-delsfinalen. Vinder Argentina som ventet deres gruppe, så skal de møde toeren fra Danmarks gruppe, hvilket meget vel kan blive Kasper Hjulmands tropper, da Frankrig i skrivende stund er favoritter til førstepladsen.

Danmark indleder VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting