Hjulmand og Kjær enige: De er topfavoritter til VM

Det danske landshold kan allerede tidligt brage sammen med Kasper Hjulmand og Simon Kjærs bud på en kommende verdensmester.



Kufferterne er pakket, 26 mand er udtaget og tirsdag morgen letter flyveren fra København mod Qatar.

Kasper Hjulmand og det danske landshold er klar til at begejstre og underholde i ørkenstaten, hvor de jagter et stort resultat. For at det skal lykkes, så skal de i første omgang forbi Tunesien, Frankrig og Australien i gruppespillet.

Derefter venter en lang vej mod benhårde modstandere, hvis Danmark skal gå hele vejen. Samme vej har flere af turneringens øvrige nationer også tænkt sig at gå, og her har Kasper Hjulmand særlig fidus til to nationer syd for Ækvator.

– Jeg synes, at de Sydamerikanske hold i Brasilien og Argentina ser rigtig stærke ud. Jeg har fulgt Argentina i et stykke tid og set dem siden 2019, hvor jeg har set dem smelte sammen. De ser stærke ud og Brasilien gør det samme, siger Hjulmand på et pressemøde til den fremmødte presse kort før afrejsen til Qatar, og fortsætter.

– Så er der de sædvanlige med Frankrig i spidsen for dem. Vi føler ikke, at vi er i den der kategori, hvor vi er blandt de allerbedste, men vi føler godt, at vi kan slå dem. Vi er på vej til at æde os derind, men de hold der ser stærke ud.

Landsholdets anfører Simon Kjær har også et rigtig godt øje til Danmarks mulige modstander i 1/8-delsfinalen.

– Formentlig også Argentina. Jeg synes, at det er et hold, som har vist rigtig meget sult. Som Kasper siger, så har de fået det til at fungere om deres 10'er [Lionel Messi, red.] nu, hvilket de måske har kæmpet lidt med i en del år. Nu ser det ud til at fungere, så de bliver gode.

Danmarks gruppe bliver parret med Argentinas i 1/8-delsfinalen. Vinder Argentina som ventet deres gruppe, så skal de møde toeren fra Danmarks gruppe, hvilket meget vel kan blive Kasper Hjulmands tropper, da Frankrig i skrivende stund er favoritter til førstepladsen.

Danmark indleder VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Intet aftryk!

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Dansker trukket ind i skandalesag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

‘Han skal ingen steder’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld