Hjulmand om målsætninger: Kan ikke arbejde sådan!

Landstræner Kasper Hjulmand forholder sig til Peter Møllers forsigtige udmeldinger om EM-ambitionerne.



Tipsbladet i Belfast

DBU's fodbolddirektør Peter Møller var forsigtig i sine udmeldinger, da han lørdag eftermiddag kommenterede, hvad der er Danmarks målsætning til den kommende EM-slutrunde i Tyskland til sommer. Kan landsholdet nå videre fra det indledende gruppespil, vil det være en milepæl. 

– Vi vil gerne spille godt i alle kampe, men jeg tror, at vi skal trykke lidt på bremsen i forhold til forventningerne og sige "vi er lille Danmark, og vi kan ikke vinde EM og VM". Vi har selv italesat og skabt forventningerne, og vi har præsteret på banen med en god EM-slutrunde på hjemmebane. Jeg tror måske, at det fremadrettet er meget klogt at sige, at når man skal til EM, drømmer man om at gå videre fra puljen, lød det fra Peter Møller. 

Manden, der skal indfri drømmene på fodboldbanen, er landstræner Kasper Hjulmand, og han har tidligere talt med meget store bogstaver om sit ambitionsniveau. Gang på gang har man hørt landstræneren sige, at han drømmer om at vinde noget.

Så hvordan harmonerer det med den mere forsigtige tilgang fra DBU-toppen?

– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget, siger Kasper Hjulmand.

– Det bliver så oversat – kan jeg forstå – til at Peter ikke er ambitiøs, og at vi helst ikke vil vinde noget. Selvfølgelig er det ikke sådan, men det er rigtig vigtigt at kommunikere, at vi tager en kamp ad gangen, men det driver da én at vinde noget.

– Men det der med at oversætte det til, at hvis man så ikke vinder noget, så har man ikke indfriet målsætningen…. det er nok det, der er på spil her.

Har det været for meget at melde ud, at man drømmer om at vinde noget stort?

– Det ved jeg ikke. Jeg synes grundlæggende, at det er svært at sige andet end, at man som fodboldspiller er drevet af at vinde noget. Men det er ikke det samme som en konkret målsætning om, at vi skal nå dertil eller dertil, ellers så er det en fiasko. For mig er det underligt, og jeg kan ikke arbejde sådan. At vinde har altid været min drivkraft, men derefter tager vi en kamp ad gangen. 

Danmark nåede hele vejen til semifinalen ved EM i 2021, mens sidste års VM-slutrunde i Qatar blev en rød-hvid fiasko, hvor Kasper Hjulmands tropper måtte rejse hjem efter gruppespillet. 





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning