Hjulmand om målsætninger: Kan ikke arbejde sådan!

Landstræner Kasper Hjulmand forholder sig til Peter Møllers forsigtige udmeldinger om EM-ambitionerne.



Tipsbladet i Belfast

DBU's fodbolddirektør Peter Møller var forsigtig i sine udmeldinger, da han lørdag eftermiddag kommenterede, hvad der er Danmarks målsætning til den kommende EM-slutrunde i Tyskland til sommer. Kan landsholdet nå videre fra det indledende gruppespil, vil det være en milepæl. 

– Vi vil gerne spille godt i alle kampe, men jeg tror, at vi skal trykke lidt på bremsen i forhold til forventningerne og sige "vi er lille Danmark, og vi kan ikke vinde EM og VM". Vi har selv italesat og skabt forventningerne, og vi har præsteret på banen med en god EM-slutrunde på hjemmebane. Jeg tror måske, at det fremadrettet er meget klogt at sige, at når man skal til EM, drømmer man om at gå videre fra puljen, lød det fra Peter Møller. 

Manden, der skal indfri drømmene på fodboldbanen, er landstræner Kasper Hjulmand, og han har tidligere talt med meget store bogstaver om sit ambitionsniveau. Gang på gang har man hørt landstræneren sige, at han drømmer om at vinde noget.

Så hvordan harmonerer det med den mere forsigtige tilgang fra DBU-toppen?

– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget, siger Kasper Hjulmand.

– Det bliver så oversat – kan jeg forstå – til at Peter ikke er ambitiøs, og at vi helst ikke vil vinde noget. Selvfølgelig er det ikke sådan, men det er rigtig vigtigt at kommunikere, at vi tager en kamp ad gangen, men det driver da én at vinde noget.

– Men det der med at oversætte det til, at hvis man så ikke vinder noget, så har man ikke indfriet målsætningen…. det er nok det, der er på spil her.

Har det været for meget at melde ud, at man drømmer om at vinde noget stort?

– Det ved jeg ikke. Jeg synes grundlæggende, at det er svært at sige andet end, at man som fodboldspiller er drevet af at vinde noget. Men det er ikke det samme som en konkret målsætning om, at vi skal nå dertil eller dertil, ellers så er det en fiasko. For mig er det underligt, og jeg kan ikke arbejde sådan. At vinde har altid været min drivkraft, men derefter tager vi en kamp ad gangen. 

Danmark nåede hele vejen til semifinalen ved EM i 2021, mens sidste års VM-slutrunde i Qatar blev en rød-hvid fiasko, hvor Kasper Hjulmands tropper måtte rejse hjem efter gruppespillet. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Fremhæver stort Brøndby-talent

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?