Tipsbladet i Belfast
DBU's fodbolddirektør Peter Møller var forsigtig i sine udmeldinger, da han lørdag eftermiddag kommenterede, hvad der er Danmarks målsætning til den kommende EM-slutrunde i Tyskland til sommer. Kan landsholdet nå videre fra det indledende gruppespil, vil det være en milepæl.
– Vi vil gerne spille godt i alle kampe, men jeg tror, at vi skal trykke lidt på bremsen i forhold til forventningerne og sige "vi er lille Danmark, og vi kan ikke vinde EM og VM". Vi har selv italesat og skabt forventningerne, og vi har præsteret på banen med en god EM-slutrunde på hjemmebane. Jeg tror måske, at det fremadrettet er meget klogt at sige, at når man skal til EM, drømmer man om at gå videre fra puljen, lød det fra Peter Møller.
Manden, der skal indfri drømmene på fodboldbanen, er landstræner Kasper Hjulmand, og han har tidligere talt med meget store bogstaver om sit ambitionsniveau. Gang på gang har man hørt landstræneren sige, at han drømmer om at vinde noget.
Så hvordan harmonerer det med den mere forsigtige tilgang fra DBU-toppen?
– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget, siger Kasper Hjulmand.
– Det bliver så oversat – kan jeg forstå – til at Peter ikke er ambitiøs, og at vi helst ikke vil vinde noget. Selvfølgelig er det ikke sådan, men det er rigtig vigtigt at kommunikere, at vi tager en kamp ad gangen, men det driver da én at vinde noget.
– Men det der med at oversætte det til, at hvis man så ikke vinder noget, så har man ikke indfriet målsætningen…. det er nok det, der er på spil her.
Har det været for meget at melde ud, at man drømmer om at vinde noget stort?
– Det ved jeg ikke. Jeg synes grundlæggende, at det er svært at sige andet end, at man som fodboldspiller er drevet af at vinde noget. Men det er ikke det samme som en konkret målsætning om, at vi skal nå dertil eller dertil, ellers så er det en fiasko. For mig er det underligt, og jeg kan ikke arbejde sådan. At vinde har altid været min drivkraft, men derefter tager vi en kamp ad gangen.
Danmark nåede hele vejen til semifinalen ved EM i 2021, mens sidste års VM-slutrunde i Qatar blev en rød-hvid fiasko, hvor Kasper Hjulmands tropper måtte rejse hjem efter gruppespillet.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
OPTAKT
OB – Randers FC
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie