Hjulmand om målsætninger: Kan ikke arbejde sådan!

Landstræner Kasper Hjulmand forholder sig til Peter Møllers forsigtige udmeldinger om EM-ambitionerne.



Tipsbladet i Belfast

DBU's fodbolddirektør Peter Møller var forsigtig i sine udmeldinger, da han lørdag eftermiddag kommenterede, hvad der er Danmarks målsætning til den kommende EM-slutrunde i Tyskland til sommer. Kan landsholdet nå videre fra det indledende gruppespil, vil det være en milepæl. 

– Vi vil gerne spille godt i alle kampe, men jeg tror, at vi skal trykke lidt på bremsen i forhold til forventningerne og sige "vi er lille Danmark, og vi kan ikke vinde EM og VM". Vi har selv italesat og skabt forventningerne, og vi har præsteret på banen med en god EM-slutrunde på hjemmebane. Jeg tror måske, at det fremadrettet er meget klogt at sige, at når man skal til EM, drømmer man om at gå videre fra puljen, lød det fra Peter Møller. 

Manden, der skal indfri drømmene på fodboldbanen, er landstræner Kasper Hjulmand, og han har tidligere talt med meget store bogstaver om sit ambitionsniveau. Gang på gang har man hørt landstræneren sige, at han drømmer om at vinde noget.

Så hvordan harmonerer det med den mere forsigtige tilgang fra DBU-toppen?

– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget, siger Kasper Hjulmand.

– Det bliver så oversat – kan jeg forstå – til at Peter ikke er ambitiøs, og at vi helst ikke vil vinde noget. Selvfølgelig er det ikke sådan, men det er rigtig vigtigt at kommunikere, at vi tager en kamp ad gangen, men det driver da én at vinde noget.

– Men det der med at oversætte det til, at hvis man så ikke vinder noget, så har man ikke indfriet målsætningen…. det er nok det, der er på spil her.

Har det været for meget at melde ud, at man drømmer om at vinde noget stort?

– Det ved jeg ikke. Jeg synes grundlæggende, at det er svært at sige andet end, at man som fodboldspiller er drevet af at vinde noget. Men det er ikke det samme som en konkret målsætning om, at vi skal nå dertil eller dertil, ellers så er det en fiasko. For mig er det underligt, og jeg kan ikke arbejde sådan. At vinde har altid været min drivkraft, men derefter tager vi en kamp ad gangen. 

Danmark nåede hele vejen til semifinalen ved EM i 2021, mens sidste års VM-slutrunde i Qatar blev en rød-hvid fiasko, hvor Kasper Hjulmands tropper måtte rejse hjem efter gruppespillet. 





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’