Hjulmand raser over hotelpriser: Det er håbløst

Hotelpriserne i Qatar får konsekvenser for opbakningen til det danske landshold under VM, og det er noget, som Kasper Hjulmand ærgrer sig rigtig meget over.



Der var udsolgt i Parken, da Danmark søndag slog verdensmestrene fra Frankrig, men til VM i Qatar vil opbakningen til det danske landshold næppe være nær så stor. 

Hotelpriserne i Qatar er således ganske voldsomme, og det er noget, som landstræner Kasper Hjulmand er ganske bitter over. 

– Det er mega irriterende. Det tyder på, at det er svært for fans at komme derned. Jeg har selv nogle stykker, som rigtig gerne vil derned, men som ikke kan få hotelværelse til under 20.000 kroner. Det er håbløst, at det er sådan, lyder det således, ifølge B.T., fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren understreger endvidere, at fodbold er 'folkets spil', og at det er vigtigt at kæmpe for, at det forbliver sådan. Kasper Hjulmand slog dog samtidig fast, at det bliver en stor hjælp for landsholdet at se billeder af danske fans, der fester i Danmark under VM-slutrunden. 

FIFA meddelte for nyligt, at man har solgt over 2,45 millioner billetter til VM i Qatar. I en pressemeddelelse har FIFA oplyst, at det særligt er fans fra Qatar, Saudi-Arabien, USA, De Forenede Arabiske Emirater, Mexio, England, Argentina, Brasilien, Wales og Australien, der har købt billetter. 

I pressemeddelelsen nævnes det endvidere, at gruppekampen mellem Australien og Danmark er en af de kampe, der er solgt flest billetter til. Noget tyder altså på, at de australske fans vil være i overtal til dette opgør. 





Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Barcelona – Betis

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’