Hjulmand raser over hotelpriser: Det er håbløst

Hotelpriserne i Qatar får konsekvenser for opbakningen til det danske landshold under VM, og det er noget, som Kasper Hjulmand ærgrer sig rigtig meget over.



Der var udsolgt i Parken, da Danmark søndag slog verdensmestrene fra Frankrig, men til VM i Qatar vil opbakningen til det danske landshold næppe være nær så stor. 

Hotelpriserne i Qatar er således ganske voldsomme, og det er noget, som landstræner Kasper Hjulmand er ganske bitter over. 

– Det er mega irriterende. Det tyder på, at det er svært for fans at komme derned. Jeg har selv nogle stykker, som rigtig gerne vil derned, men som ikke kan få hotelværelse til under 20.000 kroner. Det er håbløst, at det er sådan, lyder det således, ifølge B.T., fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren understreger endvidere, at fodbold er 'folkets spil', og at det er vigtigt at kæmpe for, at det forbliver sådan. Kasper Hjulmand slog dog samtidig fast, at det bliver en stor hjælp for landsholdet at se billeder af danske fans, der fester i Danmark under VM-slutrunden. 

FIFA meddelte for nyligt, at man har solgt over 2,45 millioner billetter til VM i Qatar. I en pressemeddelelse har FIFA oplyst, at det særligt er fans fra Qatar, Saudi-Arabien, USA, De Forenede Arabiske Emirater, Mexio, England, Argentina, Brasilien, Wales og Australien, der har købt billetter. 

I pressemeddelelsen nævnes det endvidere, at gruppekampen mellem Australien og Danmark er en af de kampe, der er solgt flest billetter til. Noget tyder altså på, at de australske fans vil være i overtal til dette opgør. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

UEFA med vild ændring

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg