Hjulmand raser over hotelpriser: Det er håbløst

Hotelpriserne i Qatar får konsekvenser for opbakningen til det danske landshold under VM, og det er noget, som Kasper Hjulmand ærgrer sig rigtig meget over.



Der var udsolgt i Parken, da Danmark søndag slog verdensmestrene fra Frankrig, men til VM i Qatar vil opbakningen til det danske landshold næppe være nær så stor. 

Hotelpriserne i Qatar er således ganske voldsomme, og det er noget, som landstræner Kasper Hjulmand er ganske bitter over. 

– Det er mega irriterende. Det tyder på, at det er svært for fans at komme derned. Jeg har selv nogle stykker, som rigtig gerne vil derned, men som ikke kan få hotelværelse til under 20.000 kroner. Det er håbløst, at det er sådan, lyder det således, ifølge B.T., fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren understreger endvidere, at fodbold er 'folkets spil', og at det er vigtigt at kæmpe for, at det forbliver sådan. Kasper Hjulmand slog dog samtidig fast, at det bliver en stor hjælp for landsholdet at se billeder af danske fans, der fester i Danmark under VM-slutrunden. 

FIFA meddelte for nyligt, at man har solgt over 2,45 millioner billetter til VM i Qatar. I en pressemeddelelse har FIFA oplyst, at det særligt er fans fra Qatar, Saudi-Arabien, USA, De Forenede Arabiske Emirater, Mexio, England, Argentina, Brasilien, Wales og Australien, der har købt billetter. 

I pressemeddelelsen nævnes det endvidere, at gruppekampen mellem Australien og Danmark er en af de kampe, der er solgt flest billetter til. Noget tyder altså på, at de australske fans vil være i overtal til dette opgør. 





LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Sats på disse ni spillere, FCK!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg