ALGORFA (Tipsbladet): Morten Hjulmand har taget nogle voldsomme skridt i de seneste år.
Da Tipsbladet første gang talte med ham i december 2022, var den danske midtbanespiller i gang med sin første sæson i Serie A efter at have sikret oprykning med Lecce. Et halvt år senere fulgte så et kæmpe skifte til Sporting, hvor han nu er anfører, og i sommer bragede ind på landsholdet og fik et rigtigt stort gennembrud, blandt andet med et drømmemål mod England.
For to år siden kunne Morten Hjulmand ikke gå i fred på gaden i Lecce, mens det i Danmark var en helt anden sag. Med præstationerne til EM har det dog nu ændret sig.
– Jeg har været glad for min udvikling. Det er enormt positivt, så det tager jeg som et kæmpe skulderklap. Men det er ikke rigtig en rolle, jeg går ind i. Jeg prøver bare at være i den rolle, som jeg altid har været i. Men det er jo klart, at når man begynder at spille mere for det danske landshold, så får man også flere øjne på en derhjemme, og det er jo en naturlig del af det at være fodboldspiller, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet.
Jeg synes selv, at jeg har rigtigt godt styr på situationerne. Det er jo klart, at der er nogen på vores hold, der ikke kender mig så godt endnu.
Morten HjulmandMidtbanespiller, Danmark og Sporting
Det er på terrassen på landsholdets hotel, at Morten Hjulmand bag nogle store palmetræer sætter ord på sine drømme med Danmark.
– Min målsætning med landsholdet lige nu er at komme til VM. Og det er klart, at vi kan tage et stort skridt ved at blive enten nummer ét eller to i vores gruppe her, og forblive i de bedste grupper i Nations League, så vi kan få en god seedning til kvalifikationen. Min målsætning er klart, at Danmark skal til VM, slår Morten Hjulmand fast.
Hvordan ser du dit makkerskab med Pierre-Emile Højbjerg inde på den centrale midtbane?
– Jeg synes, at vi har rigtigt mange gode midtbanespillere. ‘Nør’ (Christian Nørgaard, red.) meldte desværre fra, men han har også enorm meget kvalitet og er en spiller, vi har brug for på holdet. Så det var lidt ærgerligt.
– Men jeg nyder rigtigt meget makkerskabet sammen med Pierre, og jeg synes, at det er nemt at forstå, hvordan han vil spille fodbold, og at falde ind i den rolle sammen med ham. Jeg synes, at Pierre har en god spilintelligens, det nyder jeg godt af at dyrke sammen med ham. Men hvis det også var ‘Nør’, der lå ved siden af mig, så ville det også være et godt makkerskab, det er jeg ikke i tvivl om, lyder det fra Morten Hjulmand.
Gensyn med Xhaka
Når man taler med Morten Hjulmand, står det hurtigt klart, at man har at gøre med en person, der er usædvanligt disciplineret og fokuseret. Den 25-årige dansker er blevet kaptajn i den portugisiske storklub Sporting, men han afviser høfligt at tale om sin klubkarriere, fordi han har fuldt fokus på de kommende kampe mod Spanien og Schweiz.
Efter aftenens kamp mod Spanien venter der et gensyn med Granit Xhaka, som Morten Hjulmand ved flere lejligheder har haft kontroverser med i løbet af landskampe i 2024, senest i september, hvor Bayer Leverkusen-stjernen fik rødt kort i Parken.
– Det er normalt, at der kommer nogle gnister og gnidninger i løbet af fodboldkampe. Jeg er tit selv involveret i de her situationer, men det er udelukkende fordi, at der er et resultat, jeg gerne vil have hjem. Fordi jeg gerne vil have tre point. I det her tilfælde var det til Danmark, men det samme gælder på klubplan. Det er jo det, jeg bliver vurderet på: Hvor mange kampe jeg vinder, lyder forklaringen selv fra Morten Hjulmand.
Kasper Schmeichel valgte i Schweiz-kampen at løbe op og holde Morten Hjulmand tilbage i en diskussion, fordi midtbanespilleren alllerede havde fået et gult kort. Hjulmand mener dog selv, at han ikke behøver at blive tilbageholdt i den slags situationer.
– Jeg synes selv, at jeg har rigtigt godt styr på situationerne. Det er jo klart, at der er nogen på vores hold, der ikke kender mig så godt endnu. Jeg er jo stadig lidt ny i det og har ikke spillet så mange kampe. Så de kender mig ikke så godt endnu, men jeg er en kontrolleret type og føler selv, at jeg har godt styr på situationerne.
Christian Eriksen sagde også – med et glimt i øjet – at du gerne vil være italiener, fordi du gerne vil blande dig, hver gang der sker noget?
– Jeg vil rigtig gerne være indblandet så meget som muligt i spillet. Det skal selvfølgelig helst være med bolden, i forhold til alle mulige andre ting. Så jeg håber også, at han har ment det på en positiv måde, lyder det afslutningsvist fra Morten Hjulmand.
I aften kan Sporting-stjernen spille sin landskamp nummer 13, når Danmark og Spanien mødes i Murcia.
TRANSFER ‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Forventer friske danskere efter fiasko
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED