Hjulmand roser dansk stjerne: ‘Det nyder jeg’

Morten Hjulmand har haft nogle kontroverser med modstandere i flere landskampe i år, men den fremadstormende midtbanespiller mener ikke, at hans holdkammerater nødvendigvis behøver at holde ham tilbage, når bølgerne går højt.



ALGORFA (Tipsbladet): Morten Hjulmand har taget nogle voldsomme skridt i de seneste år. 

Da Tipsbladet første gang talte med ham i december 2022, var den danske midtbanespiller i gang med sin første sæson i Serie A efter at have sikret oprykning med Lecce. Et halvt år senere fulgte så et kæmpe skifte til Sporting, hvor han nu er anfører, og i sommer bragede ind på landsholdet og fik et rigtigt stort gennembrud, blandt andet med et drømmemål mod England. 

For to år siden kunne Morten Hjulmand ikke gå i fred på gaden i Lecce, mens det i Danmark var en helt anden sag. Med præstationerne til EM har det dog nu ændret sig. 

– Jeg har været glad for min udvikling. Det er enormt positivt, så det tager jeg som et kæmpe skulderklap. Men det er ikke rigtig en rolle, jeg går ind i. Jeg prøver bare at være i den rolle, som jeg altid har været i. Men det er jo klart, at når man begynder at spille mere for det danske landshold, så får man også flere øjne på en derhjemme, og det er jo en naturlig del af det at være fodboldspiller, siger Morten Hjulmand til Tipsbladet. 

Jeg synes selv, at jeg har rigtigt godt styr på situationerne. Det er jo klart, at der er nogen på vores hold, der ikke kender mig så godt endnu.

Morten Hjulmand
Midtbanespiller, Danmark og Sporting

Det er på terrassen på landsholdets hotel, at Morten Hjulmand bag nogle store palmetræer sætter ord på sine drømme med Danmark. 

– Min målsætning med landsholdet lige nu er at komme til VM. Og det er klart, at vi kan tage et stort skridt ved at blive enten nummer ét eller to i vores gruppe her, og forblive i de bedste grupper i Nations League, så vi kan få en god seedning til kvalifikationen. Min målsætning er klart, at Danmark skal til VM, slår Morten Hjulmand fast. 

Hvordan ser du dit makkerskab med Pierre-Emile Højbjerg inde på den centrale midtbane?

– Jeg synes, at vi har rigtigt mange gode midtbanespillere. ‘Nør’ (Christian Nørgaard, red.) meldte desværre fra, men han har også enorm meget kvalitet og er en spiller, vi har brug for på holdet. Så det var lidt ærgerligt.

– Men jeg nyder rigtigt meget makkerskabet sammen med Pierre, og jeg synes, at det er nemt at forstå, hvordan han vil spille fodbold, og at falde ind i den rolle sammen med ham. Jeg synes, at Pierre har en god spilintelligens, det nyder jeg godt af at dyrke sammen med ham. Men hvis det også var ‘Nør’, der lå ved siden af mig, så ville det også være et godt makkerskab, det er jeg ikke i tvivl om, lyder det fra Morten Hjulmand. 

Morten Hjulmand taler med Tipsbladet på landsholdets hotel i Algorfa. Foto: Alamy

Gensyn med Xhaka
Når man taler med Morten Hjulmand, står det hurtigt klart, at man har at gøre med en person, der er usædvanligt disciplineret og fokuseret. Den 25-årige dansker er blevet kaptajn i den portugisiske storklub Sporting, men han afviser høfligt at tale om sin klubkarriere, fordi han har fuldt fokus på de kommende kampe mod Spanien og Schweiz. 

Efter aftenens kamp mod Spanien venter der et gensyn med Granit Xhaka, som Morten Hjulmand ved flere lejligheder har haft kontroverser med i løbet af landskampe i 2024, senest i september, hvor Bayer Leverkusen-stjernen fik rødt kort i Parken. 

– Det er normalt, at der kommer nogle gnister og gnidninger i løbet af fodboldkampe. Jeg er tit selv involveret i de her situationer, men det er udelukkende fordi, at der er et resultat, jeg gerne vil have hjem. Fordi jeg gerne vil have tre point. I det her tilfælde var det til Danmark, men det samme gælder på klubplan. Det er jo det, jeg bliver vurderet på: Hvor mange kampe jeg vinder, lyder forklaringen selv fra Morten Hjulmand. 

Kasper Schmeichel valgte i Schweiz-kampen at løbe op og holde Morten Hjulmand tilbage i en diskussion, fordi midtbanespilleren alllerede havde fået et gult kort. Hjulmand mener dog selv, at han ikke behøver at blive tilbageholdt i den slags situationer. 

– Jeg synes selv, at jeg har rigtigt godt styr på situationerne. Det er jo klart, at der er nogen på vores hold, der ikke kender mig så godt endnu. Jeg er jo stadig lidt ny i det og har ikke spillet så mange kampe. Så de kender mig ikke så godt endnu, men jeg er en kontrolleret type og føler selv, at jeg har godt styr på situationerne.

Christian Eriksen sagde også – med et glimt i øjet – at du gerne vil være italiener, fordi du gerne vil blande dig, hver gang der sker noget?

– Jeg vil rigtig gerne være indblandet så meget som muligt i spillet. Det skal selvfølgelig helst være med bolden, i forhold til alle mulige andre ting. Så jeg håber også, at han har ment det på en positiv måde, lyder det afslutningsvist fra Morten Hjulmand. 

I aften kan Sporting-stjernen spille sin landskamp nummer 13, når Danmark og Spanien mødes i Murcia. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-boss åben for lejeaftaler

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Snød FC København for keeper

Spanien har et ekstra øje på Messi

Frankrig – England

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Fransk klub overvejer Victor Bak

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’