I Danmark kan han gå i ro og fred på gaden, men i Lecce er situationen en ganske anden for Morten Hjulmand.
Den 23-årige midtbanespiller nåede aldrig at spille en seniorkamp i Danmark, før han i 2018 rykkede til østrigske Admira Wacker og i 2021 tog videre til italienske Lecce, hvor han nu er anfører for Serie A-klubben.
– Ja, i Italien, eller i hvert fald her, hvor jeg bor i byen, der er det sjældent, at jeg kan gå i ro og fred sammen med min kæreste. Men det hænger os sammen med, at vi begge to er lyshårede og letgenkendelige. Så på den måde bliver man jo tit stoppet, men vi tager det jo bare med et smil, og vi møder folk med respekt og venlighed, fortæller Morten Hjulmand til Tipsbladet.
– I Danmark er det en helt anden sag. Der kan jeg bare være mig selv, når jeg er ude, og når jeg er inde i København.
At han som 23-årig er anfører i en klub i en af Europas største ligaer er dog ikke noget, der på nogen måde føles uvirkeligt for Morten Hjulmand, der ikke har vanskeligheder ved at holde benene på jorden.
– Overhovedet ikke. Det tager jeg helt stille og roligt. Det er ikke noget, der på nogen måde stiger mig til hovedet, siger Morten Hjulmand.
– Jeg er stadig den samme Morten, jeg altid har været. Jeg har de samme værdier. Så det kommer overhovedet ikke til at stige mig til hovedet.
Inter-kamp har været det største
Det var i sommer, efter Lecces oprykning til Serie A, at Morten Hjulmand blev udnævnt som klubbens nye kaptajn. Og med anførerbindet følger der selvfølgelig en lidt anden tilgang i det daglige, erkender Morten Hjulmand, der dog grundlæggende ikke har lavet om på sig selv.
– Jeg håber jo, at jeg blevet valgt til anfører, fordi de havde set, at jeg havde nogle lederegenskaber, som de havde set i sidste sæson, og at de havde valgt mig som anfører på baggrund af det.
– Så jeg prøver at lade være med at tænke for meget på, at jeg er anfører. Jeg prøver at gøre det, som jeg altid har gjort, også da jeg var yngre. Med den mentalitet og den personlighed, jeg har. Jeg prøver at være mig selv.
I rollen som anfører har Morten Hjulmand dog visse ansvarsområder, både på og udenfor banen.
– Der er selvfølgelig nogle enkelte ting, som man skal tage højde for, i forhold til, at man er holdets repræsentant. Der er mange af spillerne, der kigger henimod en og ser op til en, siger Morten Hjulmand.
– Og så er der alle de praktiske ting, der også er i forhold til et fodboldhold. For jeg er jo leddet mellem spillerne og trænerne, og mellem spillerne og selve klubben. Så der er selvfølgelig nogle ting, man også skal have fokus på der, udover selve fodbolden.
Morten Hjulmand og Lecce har i denne sæson skiftet Serie B ud med Serie A, og ifølge midtbanespilleren er forskellen til at tage at føle på.
– Det har været en stor omvæltning. Både i forhold til den kvalitet, man møder, men også i forhold til de rammer, der bliver skabt omkring kampene, siger Morten Hjulmand.
– Jeg tror, at den største oplevelse for mig personligt var den første kamp mod Inter, som var min første kamp i Serie A og også min første kamp som anfører.
Bundstriden bliver intens
Lecce har hentet 15 point i de første 15 kampe af sæsonen, hvilket efterlader Morten Hjulmand på 16. pladsen i Serie A, med otte point ned til nedrykningsstregen. Lecces kaptajn regner dog med, at bundstriden bliver væsentligt mere intens efter nytår.
– Jeg synes, at det er svært at spå om. Man kan sige, at den tabel, vi ser lige nu, der er det ret atypisk, at vi ser tre hold, der har fået så få point i en af de store ligaer, siger Morten Hjulmand.
– På den måde ser det jo udmærket ud for os, men vi ved også godt, at der kommer et januarvindue nu her, og der har været en pre-season, hvor mange af de andre hold har forberedt sig og får hentet nye spillere ind. Så det er langt fra færdigt, og vi ved, at der skal en rigtig, rigtig god halvsæson til, for at vi kan blive i Serie A.
Morten Hjulmand er i de seneste måneder blevet rygtet til store klubber i Italien, Tyskland og England, men Lecce-danskeren afviser, at han har brugt tid på at tænke, hvad der kunne blive hans næste destination.
– Det er ikke noget, der har fyldt for mig overhovedet. Det eneste, jeg tænker på, er at give den bedste udgave af mig selv her i Lecce lige nu, og give den maksimalt gas her, siger Morten Hjulmand.
Franske forbilleder
Morten Hjulmand har i et interview med La Gazzetta dello Sport peget på Inter-kroaten Marcelo Brozovic som et forbillede, men på grund af forkærligheden for Arsenal er det to af London-klubbens tidligere stjerner, han først kastede sin kærlighed på.
– Som helt ung var det Patrick Vieira en af mine yndlingsspillere, sammen med Thierry Henry. Vieira som anfører og den her midtbanespiller, som lå og ryddede op, men som samtidig også godt kunne finde ud af at spille med kuglen. Og så Henry, der var helt magisk i hans år i Arsenal, siger Morten Hjulmand.
– I Serie A har jeg peget på Brozovic, fordi vi spiller den samme rolle, men jeg kan også pege på en Stanislav Lobotka fra Napoli, som jeg synes er en af de mest undervurderede spillere både i Italien, men også i Europa.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Vanvidsskifte under opsejling?

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup