Han var en del af en gylden årgang i FC København, men i sommeren 2018 valgte Morten Hjulmand at forlade hovedstadsklubben, hvor han havde tilbragt syv gode år uden dog at få debut på førsteholdet.
Den dengang 18-årige midtbanespiller rykkede i stedet til Admira Wacker i den østrigske Bundesliga, hvor han straks blev fast mand. Hjulmand endte med at tilbringe to-et-halvt år i østrigsk fodbold, inden han i januar 2021 rykkede til Lecce i B, og i et interview med Tipsbladet har Morten Hjulmand nu sat ord på, hvorfor han ikke ønskede at tage imod den kontrakt, FC København tilbød ham tilbage i 2018.
– Det var nogle tanker omkring, fra min side, en manglende følelse fra FCK's side, omkring at de virkelig satsede på mig, siger Morten Hjulmand.
– Jeg kunne jo godt se, at de tilbød mig en kontrakt, men der var nogle ting omkring kontrakten i de uger der, hvor vi havde den kontakt med FC København, som gjorde, at det blev ret klart for mig, at jeg skulle søge andetsteds hen, i stedet for at prøve at slå igennem der, hvor der også var rigtig, rigtig langt til spilletid under Ståle, som ikke havde tendens til at spille med mange unge spillere. Og der var også nogle rigtigt gode spillere på min position.
En meget speciel gruppe
Efter skiftet til Admira Wacker, der hører hjemme i Wien-forstaden Mödling, befandt Morten Hjulmand sig pludselig i en anden virkelighed, hvor han med det samme fik tildelt en mere central rolle.
– Hvis man skal sammenligne de to klubber rent størrelsesmæssigt og økonomisk, så var det en kæmpestor forskel. Det var en meget mindre klub, som netop satsede på mange af de unge talenter og deres egne akademispillere, siger Morten Hjulmand.
– Så på den måde var det et rigtigt godt match for mig at komme ned til en væsentligt mindre klub og et lavere niveau.
I FC København var Morten Hjulmand en del af nogle ekstraordinært talentfulde U17- og U19-hold, der inkluderede spillere som Jonas Wind, Mohamed Daramy, Mads Roerslev og Victor Jensen, og her nogle år efter tænker Morten Hjulmand tilbage på den tid som noget ganske særligt.
– Det var en meget, meget speciel gruppe. Vi havde enormt stor kvalitet, rent spillermæssigt. Og så en fantastisk træner i Brian (Riemer, red.). Så jeg tænker tilbage på det som en rigtig god tid, vi havde sammen, både på U17 og på U19 sammen med Jacob Neestrup og så bagefter Brian.
– Det var nogle meget, meget lærerige år, vi havde der. Store oplevelser, der også har været med til at forme og skabe den spiller og den person, jeg er i dag.
Den i dag 23-årige Morten Hjulmand er indtil videre noteret for 74 kampe for Lecce, heraf 14 i Serie A i denne sæson, hvor midtbanespilleren også har fået rollen som anfører i den syditalienske klub.
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Henter dansker – får god pakke
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER