Han var en del af en gylden årgang i FC København, men i sommeren 2018 valgte Morten Hjulmand at forlade hovedstadsklubben, hvor han havde tilbragt syv gode år uden dog at få debut på førsteholdet.
Den dengang 18-årige midtbanespiller rykkede i stedet til Admira Wacker i den østrigske Bundesliga, hvor han straks blev fast mand. Hjulmand endte med at tilbringe to-et-halvt år i østrigsk fodbold, inden han i januar 2021 rykkede til Lecce i B, og i et interview med Tipsbladet har Morten Hjulmand nu sat ord på, hvorfor han ikke ønskede at tage imod den kontrakt, FC København tilbød ham tilbage i 2018.
– Det var nogle tanker omkring, fra min side, en manglende følelse fra FCK's side, omkring at de virkelig satsede på mig, siger Morten Hjulmand.
– Jeg kunne jo godt se, at de tilbød mig en kontrakt, men der var nogle ting omkring kontrakten i de uger der, hvor vi havde den kontakt med FC København, som gjorde, at det blev ret klart for mig, at jeg skulle søge andetsteds hen, i stedet for at prøve at slå igennem der, hvor der også var rigtig, rigtig langt til spilletid under Ståle, som ikke havde tendens til at spille med mange unge spillere. Og der var også nogle rigtigt gode spillere på min position.
En meget speciel gruppe
Efter skiftet til Admira Wacker, der hører hjemme i Wien-forstaden Mödling, befandt Morten Hjulmand sig pludselig i en anden virkelighed, hvor han med det samme fik tildelt en mere central rolle.
– Hvis man skal sammenligne de to klubber rent størrelsesmæssigt og økonomisk, så var det en kæmpestor forskel. Det var en meget mindre klub, som netop satsede på mange af de unge talenter og deres egne akademispillere, siger Morten Hjulmand.
– Så på den måde var det et rigtigt godt match for mig at komme ned til en væsentligt mindre klub og et lavere niveau.
I FC København var Morten Hjulmand en del af nogle ekstraordinært talentfulde U17- og U19-hold, der inkluderede spillere som Jonas Wind, Mohamed Daramy, Mads Roerslev og Victor Jensen, og her nogle år efter tænker Morten Hjulmand tilbage på den tid som noget ganske særligt.
– Det var en meget, meget speciel gruppe. Vi havde enormt stor kvalitet, rent spillermæssigt. Og så en fantastisk træner i Brian (Riemer, red.). Så jeg tænker tilbage på det som en rigtig god tid, vi havde sammen, både på U17 og på U19 sammen med Jacob Neestrup og så bagefter Brian.
– Det var nogle meget, meget lærerige år, vi havde der. Store oplevelser, der også har været med til at forme og skabe den spiller og den person, jeg er i dag.
Den i dag 23-årige Morten Hjulmand er indtil videre noteret for 74 kampe for Lecce, heraf 14 i Serie A i denne sæson, hvor midtbanespilleren også har fået rollen som anfører i den syditalienske klub.

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Gylden chance for Roony Bardghji

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Massiv interesse for Horsens-flop

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

De kan tjene kassen på Moukoko

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lindstrøm på blokken i storklub

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Belgier var fristet af FCK og FCM

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Hollandsk stjerne vinder i Touren