Hjulmand udpeger fire boblere til VM-truppen

Kasper Hjulmand har navngivet fire profiler fra U21-landsholdet, som stadig kan nå at kæmpe sig med til VM i Qatar.



Der er mange navne, der giver sig selv i den VM-trup, Kasper Hjulmand snart skal udtage, men skader til etablerede navne kan stadig nå at åbne døren for mindre højtprofilerede spillere. 

Kasper Hjulmand arbejder med en bruttoliste på mellem 40 og 50 navne, der er i spil til Danmarks VM-trup, hvor der kun er plads til 26 spillere. 

Og overfor Ekstra Bladet har Kasper Hjulmand sat navn på fire spillere fra U21-landsholdet, der stadig har mulighed for at komme med til VM i Qatar. 

– Det bliver svært at undgå skader, derfor ser vi os også vidt omkring. Vi arbejder med en bruttoliste på 40-50 spillere. Samtidig skal der også være plads til dem, der rammer en superform og kommer bagfra. Matt O’Riley, Maurits Kjærgaard, Victor Kristiansen og Mohamed Daramy er spillere, som kan nå at spille sig ind i VM-varmen, lyder det således, ifølge Ekstra Bladet, fra Kasper Hjulmand. 

O’Riley, Kjærgaard, Kristiansen og Daramy var alle i aktion tirsdag aften, da Danmarks U21-landshold tabte til Kroatien efter straffesparkskonkurrence og dermed ikke kvalificerede sig til næste sommers EM-slutrunde. 

A-landsholdet mødes næste gang mandag den 14. november, og Danmarks første kamp under VM-slutrunden er mod Tunesien tirsdag den 22. november. 

Læs også: Tipsbladets bud: Her er Danmarks VM-trup





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

AGF – Sønderjyske

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chok i Wolfsburg

Et markant problem for Silkeborg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd