En af de spillere, der ikke kom med i Danmarks trup til sommerens fodbold-EM, var den formstærke midtbanespiller Philip Billing.
I kølvandet på udtagelsen af de 26 EM-spillere sagde Billing til avisen B.T., at han nu overvejer at spille for Nigeria i stedet for Danmark.
24-årige Billings far er fra Nigeria, og det nigerianske forbund har længe bejlet til Bournemouth-spilleren.
Landstræner Kasper Hjulmand, som fredag rejste mod Østrig med EM-truppen, vil dog ikke afskrive Billing i fremtiden.
– Jeg har forsøgt at få fat i Philip, og han er ikke vendt tilbage. Før jeg har snakket med Philip, vil jeg ikke udtale mig.
– Det er jo ikke altid, at man skal tro på alt, der står i en avis. Jeg vil gerne snakke med Philip først, og når jeg har snakket med ham, så fortæller jeg, hvad status er, siger Hjulmand.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har valgt en politik, hvor unionen hverken vil lokke eller presse spillere til at vælge Danmark frem for andre landshold.
Tidligere har superligaprofiler som Winston Reid og Emre Mor fravalgt det danske landshold til fordel for New Zealand og Tyrkiet.
Hjulmand mener dog, at DBU har den rette tilgang til spillere, der har mulighed for at vælge mellem to landshold.
– Det synes jeg. Det her med statsborgerskab er jo en dybt personlig ting. Jeg ser det ikke som noget, man skal vælge ud fra, hvilken karriere man kan få.
– Det er et dybt personligt valg, og jeg respekterer fuldstændigt og forstår godt de dilemmaer, der kan være, siger Hjulmand.
Han vil derfor ikke love Billing eller andre spillere noget.
– Vi lover ikke nogen noget. Vi lover ikke nogen fast spilletid, hvis du bliver dansker. Vi siger, hvordan vores setup er.
– Derfra er det et dybt personligt valg, hvilken nationalitet man vælger. Jeg synes, vi har den rette linje hos DBU, siger Hjulmand.
Et land som eksempelvis Tyrkiet arbejder mere aggressivt end DBU efter at lokke spillere med tyrkiske rødder til landet.
– Jeg ved godt, at man andre steder er meget aggressive omkring det, men jeg synes, man skal passe på med noget, der ikke kun handler om fodbold, men er et dybt personligt valg.
– Men som sagt, lad os vente med at sætte to streger under, før jeg har snakket med Philip, siger Hjulmand.
Billing spillede sin hidtil eneste A-landskamp for Danmark i oktober 2020, da han fik 72 minutter i en 4-0-sejr over Færøerne i en testkamp.
Han har også tidligere spillet 13 U-landskampe for Danmark, men kan ifølge Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler stadig vælge at skifte til Nigeria.
Billing har været stærkt spillende for Bournemouth i den næstbedste engelske række i den forgangne sæson, hvor det blev til 8 mål og 6 assister i 36 kampe.
Danmark møder Tyskland i en testkamp på onsdag i Østrig.
/ritzau/

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Vanvidsskifte under opsejling?

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup