Nervøs Hjulmand giver opfordring til VM-truppen

De danske VM-spillere må ikke tænke på, at de kan blive skadede inden slutrunden, siger Kasper Hjulmand.



21 fodboldspillere fik mandag afklaret, at de bliver en del af Danmarks trup til den forestående VM-slutrunde i Qatar, men de kan alligevel ikke vide sig helt sikre.

Når ellers driftsikre VM-kort som Kasper Schmeichel, Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg i de kommende dage løber på banen for at spille pokal- og ligakampe, risikerer de nemlig at løbe ind i skader, der kan få VM-drømmen til at briste. For med kort tid til Danmarks første kamp kan selv små skader blive kostbare i det regnestykke.

Landstræner Kasper Hjulmand råder sine stamspillere til ikke at forsøge at skåne sig selv for at undgå skader, inden VM-truppen mødes i Danmark på mandag. De skal slet ikke tænke tanken.

– Jeg har sagt til de her spillere, at den eneste rigtige måde at blive klar til VM på er ikke at lave om i sine rutiner. De skal forberede sig, præcis som de plejer. Det er det eneste rigtige at gøre.

– Jeg sidder da med livet i hænderne og håber på det bedste. Men for spillerne er det rigtige at gøre, som de plejer, siger landstræneren.

Brøndbys Daniel Wass ventes eksempelvis at komme i aktion på søndag, når vestegnsklubben møder Viborg i Superligaen, og højrebacken vil hellere på banen, selv om det indebærer en større skadesrisiko end at sidde på tribunen.

– Nej, jeg vil ikke slippe for at spille kampen. Jeg vil gerne have tre point, inden jeg skal afsted, siger Wass og ser positivt frem mod sin VM-debut.

– Jeg glæder mig helt vildt. VM er det største, man kan være med til som fodboldspiller. Jeg er stolt, og jeg blev rigtig glad for at blive udtaget. Jeg var lidt i tvivl om, jeg ville blive udtaget. Der er stor konkurrence på alle pladser, og man skal aldrig føle sig helt sikker, siger Wass.

Der er stadig fem åbne pladser i landstrænerens VM-trup, og for nogle spillere er spilletid i løbet af de kommende dage et krav for stadig at være i betragtning til en yderplads.

– Vi har kun kort tid til den første kamp. Spillerne kan ikke spille sig i form, så de skal være klar, når vi rejser derned. Vi kan ikke have skadede spille om bord på flyet, siger Kasper Hjulmand.

Mandag klokken 19 skal han indsende listen med sine 26 spillere til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

Hvis en af spillerne efterfølgende får en skade, kan han skifte ud i truppen op til et døgn før Danmarks første VM-gruppekamp. Danmark åbner slutrunden 22. november mod Tunesien.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’