Hjulmands debutant: Han har taget ekstra skridt

Kasper Hjulmand fortæller om valget med at give startplads til Morten Hjulmand og Matt O'Riley.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har til mandagens kamp mod Nordirland lavet syv ændringer i forhold til kampen mod Slovenien i fredags. To af de mest bemærkelsesværdige er på midtbanen i form af Matt O'Riley og Morten Hjulmand.

I et interview med TV 2 kort før kampen sætter landstræneren ord på valget, hvor han om O'Riley slår fast, at det er en spiller, som man har længe har haft med.

– I de to sidste somre har der været sådan lidt frivillig træning op til juni-vinduerne, og der kommer Matt bare over med det samme. På U21-landsholdet var han god, og så synes jeg, at han har taget ekstra skridt her i efteråret. Specielt i de internationale kampe, siger han og fortsætter:

– Og vi vil gerne se ham, så det er et af de svar, som vi kan få. Det er selvfølgelig ikke altafgørende for Matt at spille, og så er det sådan en vind eller forsvind. Slet, slet ikke. Men det er et stort midtbanetalent, som vi gerne vil sætte i spil, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Når det kommer til Morten Hjulmand, så er det en spiller, som landstræneren mener har været lovende både til træninger og i de indhop, som han har haft.

– Nu får han muligheden fra starten og ser, om det er noget, der kan bygges videre på, fortæller Kasper Hjulmand om Morten med det samme efternavn.

Den danske startopstilling til kampen ser således ud: Kasper Schmeichel – Victor Kristiansen, Joachim Andersen, Andreas Christensen, Rasmus Nissen – Mohamed Daramy, Mathias Jensen, Morten Hjulmand, Matt O'Riley, Jesper Lindstrøm – Kasper Dolberg.

Valget med at skifte en række spillere ind er noget, som David Nielsen hylder. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Miraklernes tid er ikke forbi

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Et markant problem for Silkeborg

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent