Den danske landstræner Kasper Hjulmand har til mandagens kamp mod Nordirland lavet syv ændringer i forhold til kampen mod Slovenien i fredags. To af de mest bemærkelsesværdige er på midtbanen i form af Matt O'Riley og Morten Hjulmand.
I et interview med TV 2 kort før kampen sætter landstræneren ord på valget, hvor han om O'Riley slår fast, at det er en spiller, som man har længe har haft med.
– I de to sidste somre har der været sådan lidt frivillig træning op til juni-vinduerne, og der kommer Matt bare over med det samme. På U21-landsholdet var han god, og så synes jeg, at han har taget ekstra skridt her i efteråret. Specielt i de internationale kampe, siger han og fortsætter:
– Og vi vil gerne se ham, så det er et af de svar, som vi kan få. Det er selvfølgelig ikke altafgørende for Matt at spille, og så er det sådan en vind eller forsvind. Slet, slet ikke. Men det er et stort midtbanetalent, som vi gerne vil sætte i spil, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Når det kommer til Morten Hjulmand, så er det en spiller, som landstræneren mener har været lovende både til træninger og i de indhop, som han har haft.
– Nu får han muligheden fra starten og ser, om det er noget, der kan bygges videre på, fortæller Kasper Hjulmand om Morten med det samme efternavn.
Den danske startopstilling til kampen ser således ud: Kasper Schmeichel – Victor Kristiansen, Joachim Andersen, Andreas Christensen, Rasmus Nissen – Mohamed Daramy, Mathias Jensen, Morten Hjulmand, Matt O'Riley, Jesper Lindstrøm – Kasper Dolberg.
Valget med at skifte en række spillere ind er noget, som David Nielsen hylder. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Panama – Kroatien
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER