Den danske landstræner Kasper Hjulmand har til mandagens kamp mod Nordirland lavet syv ændringer i forhold til kampen mod Slovenien i fredags. To af de mest bemærkelsesværdige er på midtbanen i form af Matt O'Riley og Morten Hjulmand.
I et interview med TV 2 kort før kampen sætter landstræneren ord på valget, hvor han om O'Riley slår fast, at det er en spiller, som man har længe har haft med.
– I de to sidste somre har der været sådan lidt frivillig træning op til juni-vinduerne, og der kommer Matt bare over med det samme. På U21-landsholdet var han god, og så synes jeg, at han har taget ekstra skridt her i efteråret. Specielt i de internationale kampe, siger han og fortsætter:
– Og vi vil gerne se ham, så det er et af de svar, som vi kan få. Det er selvfølgelig ikke altafgørende for Matt at spille, og så er det sådan en vind eller forsvind. Slet, slet ikke. Men det er et stort midtbanetalent, som vi gerne vil sætte i spil, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Når det kommer til Morten Hjulmand, så er det en spiller, som landstræneren mener har været lovende både til træninger og i de indhop, som han har haft.
– Nu får han muligheden fra starten og ser, om det er noget, der kan bygges videre på, fortæller Kasper Hjulmand om Morten med det samme efternavn.
Den danske startopstilling til kampen ser således ud: Kasper Schmeichel – Victor Kristiansen, Joachim Andersen, Andreas Christensen, Rasmus Nissen – Mohamed Daramy, Mathias Jensen, Morten Hjulmand, Matt O'Riley, Jesper Lindstrøm – Kasper Dolberg.
Valget med at skifte en række spillere ind er noget, som David Nielsen hylder. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT