Hjulmands debutant: Han har taget ekstra skridt

Kasper Hjulmand fortæller om valget med at give startplads til Morten Hjulmand og Matt O'Riley.



Den danske landstræner Kasper Hjulmand har til mandagens kamp mod Nordirland lavet syv ændringer i forhold til kampen mod Slovenien i fredags. To af de mest bemærkelsesværdige er på midtbanen i form af Matt O'Riley og Morten Hjulmand.

I et interview med TV 2 kort før kampen sætter landstræneren ord på valget, hvor han om O'Riley slår fast, at det er en spiller, som man har længe har haft med.

– I de to sidste somre har der været sådan lidt frivillig træning op til juni-vinduerne, og der kommer Matt bare over med det samme. På U21-landsholdet var han god, og så synes jeg, at han har taget ekstra skridt her i efteråret. Specielt i de internationale kampe, siger han og fortsætter:

– Og vi vil gerne se ham, så det er et af de svar, som vi kan få. Det er selvfølgelig ikke altafgørende for Matt at spille, og så er det sådan en vind eller forsvind. Slet, slet ikke. Men det er et stort midtbanetalent, som vi gerne vil sætte i spil, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Når det kommer til Morten Hjulmand, så er det en spiller, som landstræneren mener har været lovende både til træninger og i de indhop, som han har haft.

– Nu får han muligheden fra starten og ser, om det er noget, der kan bygges videre på, fortæller Kasper Hjulmand om Morten med det samme efternavn.

Den danske startopstilling til kampen ser således ud: Kasper Schmeichel – Victor Kristiansen, Joachim Andersen, Andreas Christensen, Rasmus Nissen – Mohamed Daramy, Mathias Jensen, Morten Hjulmand, Matt O'Riley, Jesper Lindstrøm – Kasper Dolberg.

Valget med at skifte en række spillere ind er noget, som David Nielsen hylder. Læs mere om det her.





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

VM-spiller får fem karantænedage

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Chokskifte på vej?

Ecuador – Tyskland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona