Danmarks landstræner har skiftet syv spillere ud i startopstillingen mod Nordirland i forhold til den seneste kamp mod Slovenien i fredags. Blandt andet er der blevet plads til Matt O'Riley, der får sin landsholdsdebut.
De valg er noget, som fodboldekspert David Nielsen hylder. Det fortæller han om i optakten til kampen på TV 2.
– Det er jo det, der skal til. Det skal han gøre. Altså, vi har lige kvalificeret os. Der er masser af kampe. Der er mange spillere, der har været med landsholdet uden at komme ind. For hele truppens skyld skal han gøre det. Og ikke mindst for sin egen for at se, hvad de her spillere kan.
– Og så er det allervigtigste, at man gør det her. At man giver fuld skrald i forhold til optakt og i forhold til opgaver. Spillerne får noget, som de kan blive målt på, men de kan også sætte sig ned og sige, hvor er vi rent faktisk henne..
I det hele taget synes, den tidligere AGF-cheftræner, at det er det helt rigtige at gøre for Kasper Hjulmand, når man har en kamp her, hvor man op til har trukket store veksler på nogle af spillerne.
– Det klæder vores landshold og vores landstræner at gøre det her. Og vi glæder os til at se de spillere, som vi ikke har set så meget.
Danmark stiller op med følgende hold:
Danmark (4-5-1): Kasper Schmeichel – Victor Kristiansen, Joachim Andersen, Andreas Christensen, Rasmus Nissen – Mohamed Daramy, Mathias Jensen, Morten Hjulmand, Matt O'Riley, Jesper Lindstrøm – Kasper Dolberg
Kasper Hjulmand har også givet klar besked til holdet. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED