Rasmus Højlund har i 2022 gennemgået en stor forvandling fra reserve i FCK til at spille for Atalanta i Serie A og netop fået landsholdsdebut kort før VM begynder i november.
Imellem FCK og Italien var der også et skifte til østrigske Sturm Graz, og det kom efter, at man i angriberens lejr ikke følte, at han fik en ordentlig chance for at vise sig frem i den danske hovedstadsklub. Det fortæller spillerens far, Anders Højlund, i et interview med Frihedsbrevet.
– Nej, det synes jeg absolut ikke. Det er også Rasmus’ egen opfattelse. Han fik for det meste 15 eller 12 eller 10 minutter, hvor han blev bedt om at jage rundt, siger han og fortsætter:
– De få starter, han reelt fik, var lige, da Thorup var kommet under corona, og intet var normalt. Slet ikke for en 17–18-årig dreng. Jeg synes ikke, at de gav ham en reel chance. Han fik kun seks måneder som fast mand i førsteholdstruppen, lyder det fra Anders Højlund.
Derudover kommer han ind på, at det til trods for det nævnte ikke var nemt at sige ja til østrigerne, da de kom i januars transfervindue.
Desuden forklarer far Højlund, at succesen i Østrig blandt andet handlede om, at de spillede fodbold i længderetningen – mens der er en tendens til, at man i dansk fodbold – og specielt i FCK – spiller meget på tværs og tilbage, fortæller han, og slår fast, at der er for meget boldmassage.
Endvidere skulle Graz-klubben også have foretaget sig et godt forarbejde. Det viste sig da også, at de havde ramt blev, da sønnike Rasmus Højlund bombede løs og blev solgt efter bare et halvt år til Atalanta, hvor han både har fået scoret og lavet assist.
Rasmus Højlunds A-landsholdsdebut kom torsdag i Nations League-kampen mod Kroatien.
Rasmus Højlund selv har også været inde på, at der var manglede tro på ham i FCK. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’