Højlunds far: FCK gav ham aldrig en reel chance

Anders Højlund peger også på, at det er sønnen Rasmus Højlunds egen opfattelse.



Rasmus Højlund har i 2022 gennemgået en stor forvandling fra reserve i FCK til at spille for Atalanta i Serie A og netop fået landsholdsdebut kort før VM begynder i november.

Imellem FCK og Italien var der også et skifte til østrigske Sturm Graz, og det kom efter, at man i angriberens lejr ikke følte, at han fik en ordentlig chance for at vise sig frem i den danske hovedstadsklub. Det fortæller spillerens far, Anders Højlund, i et interview med Frihedsbrevet.

– Nej, det synes jeg absolut ikke. Det er også Rasmus’ egen opfattelse. Han fik for det meste 15 eller 12 eller 10 minutter, hvor han blev bedt om at jage rundt, siger han og fortsætter:

– De få starter, han reelt fik, var lige, da Thorup var kommet under corona, og intet var normalt. Slet ikke for en 17–18-årig dreng. Jeg synes ikke, at de gav ham en reel chance. Han fik kun seks måneder som fast mand i førsteholdstruppen, lyder det fra Anders Højlund.

Derudover kommer han ind på, at det til trods for det nævnte ikke var nemt at sige ja til østrigerne, da de kom i januars transfervindue.

Desuden forklarer far Højlund, at succesen i Østrig blandt andet handlede om, at de spillede fodbold i længderetningen – mens der er en tendens til, at man i dansk fodbold – og specielt i FCK – spiller meget på tværs og tilbage, fortæller han, og slår fast, at der er for meget boldmassage.

Endvidere skulle Graz-klubben også have foretaget sig et godt forarbejde. Det viste sig da også, at de havde ramt blev, da sønnike Rasmus Højlund bombede løs og blev solgt efter bare et halvt år til Atalanta, hvor han både har fået scoret og lavet assist.

Rasmus Højlunds A-landsholdsdebut kom torsdag i Nations League-kampen mod Kroatien.

Rasmus Højlund selv har også været inde på, at der var manglede tro på ham i FCK. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!