Højlunds far: FCK gav ham aldrig en reel chance

Anders Højlund peger også på, at det er sønnen Rasmus Højlunds egen opfattelse.



Rasmus Højlund har i 2022 gennemgået en stor forvandling fra reserve i FCK til at spille for Atalanta i Serie A og netop fået landsholdsdebut kort før VM begynder i november.

Imellem FCK og Italien var der også et skifte til østrigske Sturm Graz, og det kom efter, at man i angriberens lejr ikke følte, at han fik en ordentlig chance for at vise sig frem i den danske hovedstadsklub. Det fortæller spillerens far, Anders Højlund, i et interview med Frihedsbrevet.

– Nej, det synes jeg absolut ikke. Det er også Rasmus’ egen opfattelse. Han fik for det meste 15 eller 12 eller 10 minutter, hvor han blev bedt om at jage rundt, siger han og fortsætter:

– De få starter, han reelt fik, var lige, da Thorup var kommet under corona, og intet var normalt. Slet ikke for en 17–18-årig dreng. Jeg synes ikke, at de gav ham en reel chance. Han fik kun seks måneder som fast mand i førsteholdstruppen, lyder det fra Anders Højlund.

Derudover kommer han ind på, at det til trods for det nævnte ikke var nemt at sige ja til østrigerne, da de kom i januars transfervindue.

Desuden forklarer far Højlund, at succesen i Østrig blandt andet handlede om, at de spillede fodbold i længderetningen – mens der er en tendens til, at man i dansk fodbold – og specielt i FCK – spiller meget på tværs og tilbage, fortæller han, og slår fast, at der er for meget boldmassage.

Endvidere skulle Graz-klubben også have foretaget sig et godt forarbejde. Det viste sig da også, at de havde ramt blev, da sønnike Rasmus Højlund bombede løs og blev solgt efter bare et halvt år til Atalanta, hvor han både har fået scoret og lavet assist.

Rasmus Højlunds A-landsholdsdebut kom torsdag i Nations League-kampen mod Kroatien.

Rasmus Højlund selv har også været inde på, at der var manglede tro på ham i FCK. Læs mere om det her.





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede