Højlunds far: FCK gav ham aldrig en reel chance

Anders Højlund peger også på, at det er sønnen Rasmus Højlunds egen opfattelse.



Rasmus Højlund har i 2022 gennemgået en stor forvandling fra reserve i FCK til at spille for Atalanta i Serie A og netop fået landsholdsdebut kort før VM begynder i november.

Imellem FCK og Italien var der også et skifte til østrigske Sturm Graz, og det kom efter, at man i angriberens lejr ikke følte, at han fik en ordentlig chance for at vise sig frem i den danske hovedstadsklub. Det fortæller spillerens far, Anders Højlund, i et interview med Frihedsbrevet.

– Nej, det synes jeg absolut ikke. Det er også Rasmus’ egen opfattelse. Han fik for det meste 15 eller 12 eller 10 minutter, hvor han blev bedt om at jage rundt, siger han og fortsætter:

– De få starter, han reelt fik, var lige, da Thorup var kommet under corona, og intet var normalt. Slet ikke for en 17–18-årig dreng. Jeg synes ikke, at de gav ham en reel chance. Han fik kun seks måneder som fast mand i førsteholdstruppen, lyder det fra Anders Højlund.

Derudover kommer han ind på, at det til trods for det nævnte ikke var nemt at sige ja til østrigerne, da de kom i januars transfervindue.

Desuden forklarer far Højlund, at succesen i Østrig blandt andet handlede om, at de spillede fodbold i længderetningen – mens der er en tendens til, at man i dansk fodbold – og specielt i FCK – spiller meget på tværs og tilbage, fortæller han, og slår fast, at der er for meget boldmassage.

Endvidere skulle Graz-klubben også have foretaget sig et godt forarbejde. Det viste sig da også, at de havde ramt blev, da sønnike Rasmus Højlund bombede løs og blev solgt efter bare et halvt år til Atalanta, hvor han både har fået scoret og lavet assist.

Rasmus Højlunds A-landsholdsdebut kom torsdag i Nations League-kampen mod Kroatien.

Rasmus Højlund selv har også været inde på, at der var manglede tro på ham i FCK. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Norge – Frankrig

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Her er Tysklands vej til VM-finalen

DR Congo – Uzbekistan

Uruguay – Spanien

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud