Rasmus Højlund har i 2022 gennemgået en stor forvandling fra reserve i FCK til at spille for Atalanta i Serie A og netop fået landsholdsdebut kort før VM begynder i november.
Imellem FCK og Italien var der også et skifte til østrigske Sturm Graz, og det kom efter, at man i angriberens lejr ikke følte, at han fik en ordentlig chance for at vise sig frem i den danske hovedstadsklub. Det fortæller spillerens far, Anders Højlund, i et interview med Frihedsbrevet.
– Nej, det synes jeg absolut ikke. Det er også Rasmus’ egen opfattelse. Han fik for det meste 15 eller 12 eller 10 minutter, hvor han blev bedt om at jage rundt, siger han og fortsætter:
– De få starter, han reelt fik, var lige, da Thorup var kommet under corona, og intet var normalt. Slet ikke for en 17–18-årig dreng. Jeg synes ikke, at de gav ham en reel chance. Han fik kun seks måneder som fast mand i førsteholdstruppen, lyder det fra Anders Højlund.
Derudover kommer han ind på, at det til trods for det nævnte ikke var nemt at sige ja til østrigerne, da de kom i januars transfervindue.
Desuden forklarer far Højlund, at succesen i Østrig blandt andet handlede om, at de spillede fodbold i længderetningen – mens der er en tendens til, at man i dansk fodbold – og specielt i FCK – spiller meget på tværs og tilbage, fortæller han, og slår fast, at der er for meget boldmassage.
Endvidere skulle Graz-klubben også have foretaget sig et godt forarbejde. Det viste sig da også, at de havde ramt blev, da sønnike Rasmus Højlund bombede løs og blev solgt efter bare et halvt år til Atalanta, hvor han både har fået scoret og lavet assist.
Rasmus Højlunds A-landsholdsdebut kom torsdag i Nations League-kampen mod Kroatien.
Rasmus Højlund selv har også været inde på, at der var manglede tro på ham i FCK. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Slagter stjerner: Noget lort!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
OPTAKT