,

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Der er mandefald hos Arsenals landsholdsspillere i disse dage. Ti Arsenal-spillere har meldt fra med skader.



Arsenal har i denne sæson ambitioner om at vinde det engelske mesterskab samt flere andre titler.

Derfor er det ikke godt nyt for London-klubben at følge de mange skadede spillere, der vender tilbage fra landsholdstjeneste i disse dage.

Tæller man alle afbud sammen, er der tale om et tocifret antal Arsenal-spillere, der har meldt forfald med skader og skavanker.

Leandro Trossard (Belgien), William Saliba (Frankrig), Jurriën Timber (Holland), Gabriel Magalhães (Brasilien), Piero Hincapié (Ecuador) og Martín Zubimendi (Spanien) er blandt de Arsenal-spillere, der har meldt fra til landskampe.

Desuden har de fire engelske landsholdsspillere Eberechi Eze, Noni Madueke, Bukayo Saka og Declan Rice meldt fra med skader.

Dermed er listen oppe på ti Arsenal-spillere, og tæller man den i forvejen skadede norske landsholdsspiller Martin Ødegaard med, er et helt 11-mandshold ude lige nu.

Thomas Tuchel har som engelsk landstræner ud over de fire Arsenal-spillere sagt farvel til flere andre skadede spillere. Og tyskeren blev spurgt til de mange afbud.

– Jeg er skuffet, men jeg er ikke skuffet over spillerne. Jeg er ikke vred, siger Thomas Tuchel.

– Det er realiteterne i marts med sæsonafslutningen tæt på. Spillerne er med i europæiske klubkampe og flere andre turneringer, siger han ifølge Reuters.

England, der fredag spillede 1-1 i en VM-testkamp mod Uruguay på Wembley Stadium, skal tirsdag møde Japan samme sted.

Rice og Saka så kampen mod Uruguay fra tribunen, da de havde fået lov at tilslutte sig det engelske hold senere end de øvrige holdkammerater.

Trods skånekosten med de ekstra dages hvile bliver hverken Rice eller Saka dog klar til kampen mod Japan, som de havde håbet.

– De ville så gerne have været med. De var meget ivrige efter at spille. Men risikoen var for stor. Det gav ingen mening for dem at blive, forklarer Tuchel.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det var verdens undergang’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

FC København-transfer bremses af denne årsag

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’