Hvis man ikke hedder Kjær eller Eriksen, så….

Sparta Prags danske profil Casper Højer Nielsen er netop blevet tjekkisk mester. Prikken over i'et for den tidligere AGF'er vil være en plads på Kasper Hjulmands landshold.



Casper Højer Nielsen kunne i sidste uge lade sig hylde som tjekkisk mester sammen med holdkammeraterne i Sparta Prag, der under ledelse af Brian Priske og Lars Friis strøg til tops i ligaen.

Den 28-årige venstre back har spillet en stærk sæson for Sparta Prag og noterede sig blandt andet for ni assists, hvilket var næstflest af alle i den tjekkiske liga. Med guldet i Tjekkiet er en stor drøm gået i opfyldelse for den tidligere Lyngby- og AGF-spiller.

En anden stor drøm for Casper Højer Nielsen er at repræsentere Danmark, men det har han hidtil ikke været i nærheden af, og tanken fylder hverken mere eller mindre, efter han er blevet tjekkisk mester.

– Hvis man ikke hedder Simon Kjær eller Christian Eriksen og bliver indkaldt hver gang, er det nytteløst at gå rundt og tænke på. Jeg vil hellere fokusere på spillet på banen og gøre mit bedste. Så kan landsholdet være prikken over i'et, men det vigtigste er at gøre det godt på klubholdet, siger Casper Højer Nielsen ifølge efotbal.cz.

Tirsdag udtager landstræner Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Nordirland og Slovenien, og her har Casper Højer Nielsen altså en ny mulighed for at komme på landsholdet, men det vil være en voldsom overraskelse, hvis den tidligere AGF-profil er blandt de navne, Kasper Hjulmand hiver op af hatten.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Casper Højer Nielsen – det interview kan du læse her.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran – New Zealand

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Spottet i København

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer