Hvis man ikke hedder Kjær eller Eriksen, så….

Sparta Prags danske profil Casper Højer Nielsen er netop blevet tjekkisk mester. Prikken over i'et for den tidligere AGF'er vil være en plads på Kasper Hjulmands landshold.



Casper Højer Nielsen kunne i sidste uge lade sig hylde som tjekkisk mester sammen med holdkammeraterne i Sparta Prag, der under ledelse af Brian Priske og Lars Friis strøg til tops i ligaen.

Den 28-årige venstre back har spillet en stærk sæson for Sparta Prag og noterede sig blandt andet for ni assists, hvilket var næstflest af alle i den tjekkiske liga. Med guldet i Tjekkiet er en stor drøm gået i opfyldelse for den tidligere Lyngby- og AGF-spiller.

En anden stor drøm for Casper Højer Nielsen er at repræsentere Danmark, men det har han hidtil ikke været i nærheden af, og tanken fylder hverken mere eller mindre, efter han er blevet tjekkisk mester.

– Hvis man ikke hedder Simon Kjær eller Christian Eriksen og bliver indkaldt hver gang, er det nytteløst at gå rundt og tænke på. Jeg vil hellere fokusere på spillet på banen og gøre mit bedste. Så kan landsholdet være prikken over i'et, men det vigtigste er at gøre det godt på klubholdet, siger Casper Højer Nielsen ifølge efotbal.cz.

Tirsdag udtager landstræner Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Nordirland og Slovenien, og her har Casper Højer Nielsen altså en ny mulighed for at komme på landsholdet, men det vil være en voldsom overraskelse, hvis den tidligere AGF-profil er blandt de navne, Kasper Hjulmand hiver op af hatten.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Casper Højer Nielsen – det interview kan du læse her.







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

USA – Belgien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson