Hvis man ikke hedder Kjær eller Eriksen, så….

Sparta Prags danske profil Casper Højer Nielsen er netop blevet tjekkisk mester. Prikken over i'et for den tidligere AGF'er vil være en plads på Kasper Hjulmands landshold.



Casper Højer Nielsen kunne i sidste uge lade sig hylde som tjekkisk mester sammen med holdkammeraterne i Sparta Prag, der under ledelse af Brian Priske og Lars Friis strøg til tops i ligaen.

Den 28-årige venstre back har spillet en stærk sæson for Sparta Prag og noterede sig blandt andet for ni assists, hvilket var næstflest af alle i den tjekkiske liga. Med guldet i Tjekkiet er en stor drøm gået i opfyldelse for den tidligere Lyngby- og AGF-spiller.

En anden stor drøm for Casper Højer Nielsen er at repræsentere Danmark, men det har han hidtil ikke været i nærheden af, og tanken fylder hverken mere eller mindre, efter han er blevet tjekkisk mester.

– Hvis man ikke hedder Simon Kjær eller Christian Eriksen og bliver indkaldt hver gang, er det nytteløst at gå rundt og tænke på. Jeg vil hellere fokusere på spillet på banen og gøre mit bedste. Så kan landsholdet være prikken over i'et, men det vigtigste er at gøre det godt på klubholdet, siger Casper Højer Nielsen ifølge efotbal.cz.

Tirsdag udtager landstræner Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Nordirland og Slovenien, og her har Casper Højer Nielsen altså en ny mulighed for at komme på landsholdet, men det vil være en voldsom overraskelse, hvis den tidligere AGF-profil er blandt de navne, Kasper Hjulmand hiver op af hatten.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Casper Højer Nielsen – det interview kan du læse her.





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

New Zealand – Egypten

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen