• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Obaida El-Itr

Vandt tjekkisk guld: Største oplevelse i karrieren

Foto: Getty Images

For første gang i ni år vandt Sparta Prag det tjekkiske mesterskab. I et interview med Tipsbladet beskriver danske Casper Højer den vilde bedrift.

Af Obaida El-Itr

En række danskere i Tjekkiet kunne forleden juble over et vundet mesterskab. For første gang i ni år vandt storklubben Sparta Prag den hjemlige liga. Hovedstadsklubben, som den tidligere FC Midtjylland-cheftræner Brian Priske står i spidsen for, spillede 0-0 med Slovacko, og det betød, at de ikke længere kunne indhentes af rivalerne Slavia Prag.

Det er ikke kun Brian Priske, som er på lønningslisten i Sparta Prag. I trænerstaben finder man Christian Clarup (fysisk træner, red.), Lars Friis (assistenttræner, red.).

Og på spillerlisten er stopperen Asger Sørensen og venstreback Casper Højer. Det er første gang, at den tidligere AGF-spiller vinder et mesterskab på seniorniveau, og i et interview med Tipsbladet sætter han ord på de vilde scener fra Tjekkiet.

- Jeg tror, det er svært at sætte sig ind i det, hvis man ikke selv er fra Tjekkiet. Det er den største klub i landet, som ikke har vundet i ni år, så det var en kæmpe forløsning. Det er kæmpestort, og den fejring, vi havde på stadion og udenfor, var en vild og fed oplevelse.

- Det var uvirkelige scener. Hvis man kiggede med på klubbens Facebook- og Youtube-kanal, ville man ikke være i tvivl om, at det var kæmpestort. Det var nogle sydlandske temperamenter, der fik frit spil. Det er en anden kultur, hvor følelserne for alvor får frit spil. Hvis man gerne vil se noget med voldsomme følelser, er det bare at gå ind og kigge på Sparta Prags sociale medier.

- Det er den største oplevelse i min karriere. Det er det, der ranker højst, jeg har kun prøvet at få et mesterskab som U19-spiller. Det er en kæmpe bedrift, og noget man vil huske tilbage på resten af livet.

For Casper Højer startede sæsonen fremragende, men den 28-årige back løb ind i skadesproblemer undervejs og måtte derfor se til fra sidelinjen i 12 kampe, og da han blev klar igen, var det svært at spille sig ind i start 11’eren.

- Det lægger jeg ikke så meget i. Jeg endte med at spille 22 kampe i ligaen, så det er ikke helt skævt. I den første halvdel af sæsonen spillede jeg alle kampe, havde ni assists og scorede to mål, så det var rimelig godt. At man løber ind i en skade er bare uheld.

- Det er klart, at når vi har vundet stort set alle kampe, så laver man ikke om på holdet, sådan er det, og det er det samme i min case, det ser jeg som naturligt. Heldigvis kom jeg stadig ind, men det er klart, man får færre minutter, hvis holdet har vundet og gjort det godt. Det er en del af fodboldspillet.

Brian Priske har ført Sparta Prag til guld i sin første sæson, hvilket han satte ord på i et tidligere interview med Tipsbladet. Han vandt også mesterskabet i sin første sæson i FC Midtjylland. Og den danske cheftræner høster ros af Højer.

-  Jeg synes, han har sat sit aftryk i to forskellige formationer. Vores hold er gået i en god retning. Vi har spillet godt i lange perioder i starten, men manglede slutprodukt og held. Så lavede vi vores system om og blev mere kompakte og stærke defensivt. Vi fik et andet udtryk, som har gjort, at vi har vundet kampe på vilje og individuelle præstationer. Han har formået at få en masse selvtillid ind i spillerne.

En anden dansker, som også får rosende ord, er Asger Sørensen.

- Han har været verdensklasse på banen og udenfor. Han har været en stor forstærkning for os. Han har fra starten af vist, hvor dygtig han er. Han har ligesom mig fået en masse minder for livet. Asger har været fantastisk og givet en ro til holdet. Han er bare vokset med opgaven og har fået stor status i klubben.

Ekstra Bladet skrev tilbage i februar, at franske Reims på vintertransfervinduets sidste dag var tæt på at hente Højer, men ifølge avisen kunne Sparta Prag ikke nå at finde en erstatning og nægtede derfor at sælge.

Det er dog ikke en historie, som den 28-årige forsvarsspiller ønsker at kommentere. Højers kontrakt udløber om et år. Han er ikke sikker på, hvad fremtiden bringer, men forventer at blive.

Det må vi se efter ferien. Lige nu skal jeg holde fri, og efter det må vi se, hvad klubben og min agent beslutter. Men indtil jeg ikke har kontrakt længere, forventer jeg at blive her i Sparta Prag.

Højer står i alt noteret for 38 kampe i Sparta Prag-trøjen.