Hvis man ikke hedder Kjær eller Eriksen, så….

Sparta Prags danske profil Casper Højer Nielsen er netop blevet tjekkisk mester. Prikken over i'et for den tidligere AGF'er vil være en plads på Kasper Hjulmands landshold.



Casper Højer Nielsen kunne i sidste uge lade sig hylde som tjekkisk mester sammen med holdkammeraterne i Sparta Prag, der under ledelse af Brian Priske og Lars Friis strøg til tops i ligaen.

Den 28-årige venstre back har spillet en stærk sæson for Sparta Prag og noterede sig blandt andet for ni assists, hvilket var næstflest af alle i den tjekkiske liga. Med guldet i Tjekkiet er en stor drøm gået i opfyldelse for den tidligere Lyngby- og AGF-spiller.

En anden stor drøm for Casper Højer Nielsen er at repræsentere Danmark, men det har han hidtil ikke været i nærheden af, og tanken fylder hverken mere eller mindre, efter han er blevet tjekkisk mester.

– Hvis man ikke hedder Simon Kjær eller Christian Eriksen og bliver indkaldt hver gang, er det nytteløst at gå rundt og tænke på. Jeg vil hellere fokusere på spillet på banen og gøre mit bedste. Så kan landsholdet være prikken over i'et, men det vigtigste er at gøre det godt på klubholdet, siger Casper Højer Nielsen ifølge efotbal.cz.

Tirsdag udtager landstræner Kasper Hjulmand truppen til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Nordirland og Slovenien, og her har Casper Højer Nielsen altså en ny mulighed for at komme på landsholdet, men det vil være en voldsom overraskelse, hvis den tidligere AGF-profil er blandt de navne, Kasper Hjulmand hiver op af hatten.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Casper Højer Nielsen – det interview kan du læse her.





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

USA spiller sig videre trods rødt kort

De tager ikke med FC København på træningslejr

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn