Tipsbladet i Parken
I den ideelle verden er Kasper Dolberg en del af det danske landshold, men verden er ikke ideel for angriberen i øjeblikket – i hvert fald ikke den del af den, der handler om fodbold.
25-årige Kasper Dolberg kan se tilbage på en frygtelig sæson, der på klubplan har budt på et elendigt efterår i Sevilla og et dårligt forår i Hoffenheim. Derfor var Dolberg heller ikke blandt de navne, Kasper Hjulmand tirsdag udtog til de kommende EM-kvalifikationskampe mod Nordirland og Slovenien.
Og det ærgrer landstræneren helt vildt.
– Kasper har et fantastisk potentiale som angriber, og jeg håber virkelig, at han lander et sted, hvor han kan finde sig til rette, få trænet og spillet nogle kampe. Jeg tror virkelig meget på ham, siger Hjulmand og tilføjer:
– Jeg ville sådan ønske, jeg var i en klub, hvor jeg kunne arbejde med ham hver dag, for han er en fantastisk angriber, som jeg tror virkelig meget på. Jeg håber, han ender et godt sted hos en træner, der kan se, hvem han er, og hvordan han kan spille.
En spiller, der er i samme situation som Kasper Dolberg, er Thomas Delaney, der om muligt har haft en endnu værre sæson i de samme to klubber, Sevilla og Hoffenheim.
– Thomas er en super vigtig spiller for os, og jeg håber virkelig, han finder et sted, hvor han kan få vist, at han er her endnu. Gør han det, er det en spiller, vi ser på landsholdet igen. Han er bestemt ikke færdig. Han har gode ben endnu, og jeg håber, vi ser ham igen til september.
Både Kasper Dolberg og Thomas Delaney var med ved VM i Qatar, men ingen af dem har været en del af landsholdet siden.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT