Det danske U17-landshold fik den bedst mulige start på EM-kvalifikationen, da man onsdag slog Luxembourg 3-0.
En person stjal dog alle overskrifter, nemlig angriberen Jacob Ambæk der scorede alle Danmarks mål.
Det er en stor bedrift at score hattrick, men for anfører Ali Al-Najar, der også spiller sammen med Ambæk til hverdag i Brøndby, så har han efterhånden set det tilpas mange gange, at det ikke en gang kommer som en overraskelse for ham.
– Alle kender jo Jacob. Han scorer så mange mål, og i dag viser han bare sin høje klasse. Det er tre rigtig gode mål. Et på hovedet og to efter lange bolde hvor han tager den ned og sætter stopperne. Det er bare Jacob, der gør sin ting. Det er høj klasse, siger Al-Najar til Tipsbladet og fortsætter:
– Han har jo scoret så mange hattricks siden sit første år som U17-spiller!
– Han har et rigtigt killerinstinkt. Han er kynisk foran mål og kan score på alle forskellige måder. Han er god i luftspillet, kan tage bolden ned, sætte sin modstander og så har han et voldsomt godt spark, lyder rosen fra Ali Al-Najar.
Med sejren kunne landsholdet ifølge ham ikke have fået en bedre start på EM-kvalifikationen, hvor man også skal møde Østrig i gruppen.
Inden kampen havde det danske landshold blandt andet haft fokus på ikke at undervurdere Luxembourg, og den opgave må man sige, at de lykkedes med.
– Vi aftalte, at vi skulle være på bolden og sætte spillet igennem midten eller ud på siden. Det lykkedes vi med. Vi er gode på bolden. Og vi havde talt om, at vi skal være rigtig gode i vores pres, så de ikke kunne køre omstillinger imod os. Det var perfekt.
Selv spillede Ali Al-Najar også en positiv rolle i kampen, for han lagde op til en af Ambæks tre mål fra sin position som sekser.
– Jeg opfyldte min rolle fint. Jeg skal rykke spillet, sætte det og holde flow i det. Jeg skal kommunikere godt med holdet, og det gjorde jeg fint. Overordnet var det en okay præstation.
Ali Al-Najar spillede onsdag sin sjette U17-landskamp for Danmark. Også på U16-niveau var han fast mand – ligesom Jacob Ambæk.
Danmark skal på tirsdag tage næste tørn i EM-kvalifikationen mod Østrig.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
De er færdige i 1. division
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT