Når det danske landshold på tirsdag går på banen mod Tunesien, er der næppe den store tvivl om, at tuneserne sætter ring om Danmarks nummer 10.
Christian Eriksen kan se frem til en ny slutrunde, efter han ved EM sidste år kollapsede mod Finland og siden måtte se holdkammeraterne nå semifinalen.
Siden er Eriksen kommet sig helt og er vel bedre end nogensinde, og han kommer til slutrunden i strålende form efter mange gode præstationer for Manchester United.
Ifølge OB's akademichef, Tonny Hermansen, der også ha været hos DBU, kunne man allerede i en U12 kamp se, at Eriksen var noget særligt.
– Det var umuligt ikke at se hans enorme potentiale. Første gang jeg så ham, sagde jeg til mig selv: "Ham der får en fantastisk karriere". Han vil altid være en spiller med ekstraordinære tekniske kvaliteter og en unik vision for spillet. Han ser muligheder, som for andre ikke er der, og hans talent er aldrig steget ham til hovedet. Eriksen er karaktermæssigt en helt normal fyr, siger Tonny Hermansen til Tuttomercatoweb.
OB-bossen husker især en kamp for snart 20 år siden, hvor Hermansens egen søn spillede for Eriksens modstander, mens Christian Eriksen selv startede på bænken for Middelfart.
– Efter 45 minutter var resultatet allerede 4-0 til TPI. Eriksen kom på banen med 20 minutter igen, og Middelfart endte med at vinde 8-4. Sådan er Christian, han er et fænomen, der er i stand til at finde løsninger i kampe på egen hånd. Jeg er glad for at have oplevet ham som først modstander og siden som min spiller, da jeg havde fornøjelsen af at træne ham ved en regional landsholdsudtagelse. Jeg kendte ham og hans far godt, og jeg har fulgt hans fodboldkarriere tæt, siger Tonny Hermansen.
Christian Eriksen står noteret for 117 A-landskampe, og han er bare 12 fra at tangere Peter Schmeichels landskampsrekord.
Den 30-årige midtbanespiller skal dog holde øje med Simon Kjær, der også kan nå rekorden og i skrivende stund står noteret for 121 landskampe. Kjær er dog tre år ældre end Christian Eriksen.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Lindstrøm på blokken i storklub

Belgier var fristet af FCK og FCM

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Kreativ transfer-løsning?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

FCK-emne skifter til PSV

Påpeger Conrad Harders problem

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

FCM jagter Champions League-talenter

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen