PARKEN (Tipsbladet): Han spillede en glimrende kamp, men det var faktisk slet ikke planen, at Jesper Lindstrøm skulle have været i startopstillingen mod Portugal.
På kampdagen stod det om morgenen nemlig klart, at Mikkel Damsgaard var lagt ned af influenza, og så måtte landstræner Brian Riemer ændre i sin nøje tilrettelagte plan.
– Damsgaard skulle have startet inde i stedet for Lindstrøm. Det kan jeg godt sige til jer nu. Han var det helt store oplæg. Vi ville skabe et overtag centralt, og der må jeg bare sige, at Jesper gik ind og gjorde det til perfektion. Han har haft en hård tid, den unge mand, men har fundet sine fødder igen, og jeg har fulgt ham meget tæt, for jeg synes, at han er en fantastisk fodboldspiller.
– Jeg synes, at det han viste os inde i Parken i dag, det er, at han er en mand, der er klar til at tage den opgave, som ellers lå til vores måske mest formstærke spiller, Damsgaard, som ryger ud i morges med influenza. Der skulle jeg lige have en kop kaffe mere, kan jeg fortælle jer. Men hvilken måde at træde ind på. Jeg kunne forestille mig, at der var mange, der stillede spørgsmålstegn inden og sagde ‘kan han det?’ Det kunne han. Stor ros for det, lød det fra Brian Riemer, da landstræneren mødte Tipsbladet og den øvrige presse efter 1-0-sejren over Portugal.
Det virkede til at være noget nær den perfekte præstation fra et dansk landshold i dag, er det også din vurdering?
– Der er ikke noget, der hedder perfekt. Jeg synes, at vi leverer en god præstation i dag. Nu har jeg været med i mange år, og jeg har prøvet at vinde kampe, som jeg måske ikke havde fortjent at vinde, og jeg har også prøvet at tabe kampe, jeg skulle have vundet.
– Som træner er det altid en dejlig følelse, når man går ud af en kamp og føler, at spillerne formåede at udføre den plan, vi havde lagt sammen. Vi står med en situation, hvor vi vinder fuldt fortjent. Det er en dejlig fornemmelse.
Er du skuffet over, at jeres sejr ikke bliver større?
– Ja. Det er jo det her med, når du spiller de her to kampe, der ved vi også godt, at kampen i Lissabon ikke bliver lige som den her. Det bliver en helt anden kamp, som får sit eget liv og sin egen scene. Der er det klart, at jo flere mål du havde scoret i dag, jo bedre står du, når du kommer derned.
– Vi har et godt udgangspunkt, og det fokuserer vi på. Vi har en mulighed for at spille os videre. Første halvleg er overstået, så må vi sørge for, at vi har energi og kvalitet til at komme igennem anden halvleg også, lød det fra Brian Riemer, der allerede har gameplanen klar til søndagens returkamp i Lissabon:
– Vi angriber. Vi skal ikke ud og forsvare noget. Det er det vigtigste. Så er det klart, at jeg ikke kan forestille mig andet end, at der kommer perioder, hvor vi kommer under tryk dernede, og hvor vi må forsvare os godt. Det skulle vi også i dag i perioder. Men vi ikke komme derned og forsvare noget. Det er det allervigtigste budskab fra min side, at vi skal ned og vinde.
Gustav Isaksen spiller en stor kamp og bliver kåret til kampens spiller af publikum i Parken. Hvordan så du hans præstation i dag?
– Fantastisk spiller! Han er alt det, jeg gerne vil have på det her hold. Jeg synes, at vi har manglet noget fart og noget direkthed, som jeg har sagt før. Jeg synes, at det klæder det danske landshold, at vi nu har fået den her dynamik ind.
– Vi kommer også til at spille dårlige kampe desværre, sådan er fodbold, men at se ham i dag – det, jeg elsker ved ham, det er hans direkthed og det her med, at selvom han mislykkes med en dribling, så ved du bare, at næste gang, han får bolden, så gør han det en gang til. Og den mand, han spiller over for i dag (Nuno Mendes, red.), det er altså en klassespiller, som han flere gange runder. Så kæmpe ros og fuldt fortjent med den pris, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Det er på søndag klokken 20.45, at Portugal og Danmark mødes igen, denne gang i Lissabon.
LIVE
LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW