Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer var efter sejren over Portugal klar med stor ros til Jesper Lindstrøm og Gustav Isaksen.



PARKEN (Tipsbladet): Han spillede en glimrende kamp, men det var faktisk slet ikke planen, at Jesper Lindstrøm skulle have været i startopstillingen mod Portugal.

På kampdagen stod det om morgenen nemlig klart, at Mikkel Damsgaard var lagt ned af influenza, og så måtte landstræner Brian Riemer ændre i sin nøje tilrettelagte plan.

– Damsgaard skulle have startet inde i stedet for Lindstrøm. Det kan jeg godt sige til jer nu. Han var det helt store oplæg. Vi ville skabe et overtag centralt, og der må jeg bare sige, at Jesper gik ind og gjorde det til perfektion. Han har haft en hård tid, den unge mand, men har fundet sine fødder igen, og jeg har fulgt ham meget tæt, for jeg synes, at han er en fantastisk fodboldspiller.

– Jeg synes, at det han viste os inde i Parken i dag, det er, at han er en mand, der er klar til at tage den opgave, som ellers lå til vores måske mest formstærke spiller, Damsgaard, som ryger ud i morges med influenza. Der skulle jeg lige have en kop kaffe mere, kan jeg fortælle jer. Men hvilken måde at træde ind på. Jeg kunne forestille mig, at der var mange, der stillede spørgsmålstegn inden og sagde ‘kan han det?’ Det kunne han. Stor ros for det, lød det fra Brian Riemer, da landstræneren mødte Tipsbladet og den øvrige presse efter 1-0-sejren over Portugal.

Det virkede til at være noget nær den perfekte præstation fra et dansk landshold i dag, er det også din vurdering?

– Der er ikke noget, der hedder perfekt. Jeg synes, at vi leverer en god præstation i dag. Nu har jeg været med i mange år, og jeg har prøvet at vinde kampe, som jeg måske ikke havde fortjent at vinde, og jeg har også prøvet at tabe kampe, jeg skulle have vundet.

– Som træner er det altid en dejlig følelse, når man går ud af en kamp og føler, at spillerne formåede at udføre den plan, vi havde lagt sammen. Vi står med en situation, hvor vi vinder fuldt fortjent. Det er en dejlig fornemmelse. 

Er du skuffet over, at jeres sejr ikke bliver større?

– Ja. Det er jo det her med, når du spiller de her to kampe, der ved vi også godt, at kampen i Lissabon ikke bliver lige som den her. Det bliver en helt anden kamp, som får sit eget liv og sin egen scene. Der er det klart, at jo flere mål du havde scoret i dag, jo bedre står du, når du kommer derned.

– Vi har et godt udgangspunkt, og det fokuserer vi på. Vi har en mulighed for at spille os videre. Første halvleg er overstået, så må vi sørge for, at vi har energi og kvalitet til at komme igennem anden halvleg også, lød det fra Brian Riemer, der allerede har gameplanen klar til søndagens returkamp i Lissabon:

– Vi angriber. Vi skal ikke ud og forsvare noget. Det er det vigtigste. Så er det klart, at jeg ikke kan forestille mig andet end, at der kommer perioder, hvor vi kommer under tryk dernede, og hvor vi må forsvare os godt. Det skulle vi også i dag i perioder. Men vi ikke komme derned og forsvare noget. Det er det allervigtigste budskab fra min side, at vi skal ned og vinde. 

Gustav Isaksen spiller en stor kamp og bliver kåret til kampens spiller af publikum i Parken. Hvordan så du hans præstation i dag?

– Fantastisk spiller! Han er alt det, jeg gerne vil have på det her hold. Jeg synes, at vi har manglet noget fart og noget direkthed, som jeg har sagt før. Jeg synes, at det klæder det danske landshold, at vi nu har fået den her dynamik ind.

– Vi kommer også til at spille dårlige kampe desværre, sådan er fodbold, men at se ham i dag – det, jeg elsker ved ham, det er hans direkthed og det her med, at selvom han mislykkes med en dribling, så ved du bare, at næste gang, han får bolden, så gør han det en gang til. Og den mand, han spiller over for i dag (Nuno Mendes, red.), det er altså en klassespiller, som han flere gange runder. Så kæmpe ros og fuldt fortjent med den pris, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.

Det er på søndag klokken 20.45, at Portugal og Danmark mødes igen, denne gang i Lissabon.







LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Thomas Frank løber tør for tid’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Dansk toptræner stifter agentfirma

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Klubber holder øje med AaB-profil

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer