PARKEN (Tipsbladet): Han spillede en glimrende kamp, men det var faktisk slet ikke planen, at Jesper Lindstrøm skulle have været i startopstillingen mod Portugal.
På kampdagen stod det om morgenen nemlig klart, at Mikkel Damsgaard var lagt ned af influenza, og så måtte landstræner Brian Riemer ændre i sin nøje tilrettelagte plan.
– Damsgaard skulle have startet inde i stedet for Lindstrøm. Det kan jeg godt sige til jer nu. Han var det helt store oplæg. Vi ville skabe et overtag centralt, og der må jeg bare sige, at Jesper gik ind og gjorde det til perfektion. Han har haft en hård tid, den unge mand, men har fundet sine fødder igen, og jeg har fulgt ham meget tæt, for jeg synes, at han er en fantastisk fodboldspiller.
– Jeg synes, at det han viste os inde i Parken i dag, det er, at han er en mand, der er klar til at tage den opgave, som ellers lå til vores måske mest formstærke spiller, Damsgaard, som ryger ud i morges med influenza. Der skulle jeg lige have en kop kaffe mere, kan jeg fortælle jer. Men hvilken måde at træde ind på. Jeg kunne forestille mig, at der var mange, der stillede spørgsmålstegn inden og sagde ‘kan han det?’ Det kunne han. Stor ros for det, lød det fra Brian Riemer, da landstræneren mødte Tipsbladet og den øvrige presse efter 1-0-sejren over Portugal.
Det virkede til at være noget nær den perfekte præstation fra et dansk landshold i dag, er det også din vurdering?
– Der er ikke noget, der hedder perfekt. Jeg synes, at vi leverer en god præstation i dag. Nu har jeg været med i mange år, og jeg har prøvet at vinde kampe, som jeg måske ikke havde fortjent at vinde, og jeg har også prøvet at tabe kampe, jeg skulle have vundet.
– Som træner er det altid en dejlig følelse, når man går ud af en kamp og føler, at spillerne formåede at udføre den plan, vi havde lagt sammen. Vi står med en situation, hvor vi vinder fuldt fortjent. Det er en dejlig fornemmelse.
Er du skuffet over, at jeres sejr ikke bliver større?
– Ja. Det er jo det her med, når du spiller de her to kampe, der ved vi også godt, at kampen i Lissabon ikke bliver lige som den her. Det bliver en helt anden kamp, som får sit eget liv og sin egen scene. Der er det klart, at jo flere mål du havde scoret i dag, jo bedre står du, når du kommer derned.
– Vi har et godt udgangspunkt, og det fokuserer vi på. Vi har en mulighed for at spille os videre. Første halvleg er overstået, så må vi sørge for, at vi har energi og kvalitet til at komme igennem anden halvleg også, lød det fra Brian Riemer, der allerede har gameplanen klar til søndagens returkamp i Lissabon:
– Vi angriber. Vi skal ikke ud og forsvare noget. Det er det vigtigste. Så er det klart, at jeg ikke kan forestille mig andet end, at der kommer perioder, hvor vi kommer under tryk dernede, og hvor vi må forsvare os godt. Det skulle vi også i dag i perioder. Men vi ikke komme derned og forsvare noget. Det er det allervigtigste budskab fra min side, at vi skal ned og vinde.
Gustav Isaksen spiller en stor kamp og bliver kåret til kampens spiller af publikum i Parken. Hvordan så du hans præstation i dag?
– Fantastisk spiller! Han er alt det, jeg gerne vil have på det her hold. Jeg synes, at vi har manglet noget fart og noget direkthed, som jeg har sagt før. Jeg synes, at det klæder det danske landshold, at vi nu har fået den her dynamik ind.
– Vi kommer også til at spille dårlige kampe desværre, sådan er fodbold, men at se ham i dag – det, jeg elsker ved ham, det er hans direkthed og det her med, at selvom han mislykkes med en dribling, så ved du bare, at næste gang, han får bolden, så gør han det en gang til. Og den mand, han spiller over for i dag (Nuno Mendes, red.), det er altså en klassespiller, som han flere gange runder. Så kæmpe ros og fuldt fortjent med den pris, lød det afslutningsvist fra Brian Riemer.
Det er på søndag klokken 20.45, at Portugal og Danmark mødes igen, denne gang i Lissabon.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FC København skriver kontrakt med juvel
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Vil have ham væk fra FC København
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
I svime: Som en ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
Alpha retter hård kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER