Tirsdag aften scorede Joakim Mæhle igen og sendte dermed Danmark til VM. Dermed holdt han sit fornemme målsnit på landsholdet, hvilket betyder, at landstræner Kasper Hjulmand må æde sine ord. Der erkender han selv med glæde over for Nordjyske.
Forud for landskampen mod Østrig havde Mæhle scoret seks gange i 20 landskampe, og det snit forventede Hjulmand ikke, at Mæhle som wingback ville være i stand til at holde.
– Det er svært for Mæhle at holde det snit. Men han er bare farlig. Og hvis vi får lavet en rolle, som stadig gør, at han får lov til at løbe igennem og komme hen til chancerne, så kan han blive ved med at være farlig, sagde landstræneren.
Men Joakim Mæhle scorede altså igen tirsdag aften og er dermed oppe på et mål i hver tredje landskamp. Det letter Hjulmand på hatten over.
– Jeg må hellere tage mine ord i mig igen, for det ser ud som om, at han bare bliver ved. Det er jo stadig ikke forventeligt, at han kan score i hver tredje landskamp, men han må meget gerne fortsætte med at hamre igennem ude på den venstrekant. Det er fantastisk at se, og han er bare en ekstrem målfarlig herre, siger han ifølge Nordjyske.
Mens Joakim Mæhle har braget igennem for landsholdet i 2021, har den personlige succes på klubholdet i Atalanta været mere på det jævne. Mæhle spiller et pænt antal kampe, men er ikke en bærende kraft på samme måde som for Danmark.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
